Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Standard

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Standard

10:17
posledná aktualizácia ceny
003103
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz zlatá pamätná minca - Hrad Bečov nad Teplou

Na rubovej strane mince je stvárnený celý komplex hradu Bečov nad Teplou vrátane barokového zámčeka so záhradou. Pri spodnom okraji mince sa nachádza text "HRAD BEČOV NAD TEPLOU". Ročník razby "2020" je umiestnený pri ľavom okraji mince. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú pri pravom okraji mince.

Na lícnej strane mince sú uprostred zobrazené čiastočné motívy z relikviára sv. Maura. V hornej časti mince je kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku. Pri ľavom okraji mince sa nachádza názov cyklu "HRADY" a pri pravom spodnom okraji text "ČESKÁ REPUBLIKA". Vpravo od motívov z relikviára sv. Maura je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč". Pod skratkou peňažnej jednotky "Kč" je umiestnená značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M".


Hrad Bečov nad Teplou Bečov nad Teplou (nem. Petschau) sa nachádza južne od Karlových Varov. Hrad stojí nad hlbokým údolím obklopený vysokými lesnatými kopcami, ktoré patria k Slavkovskému lesu a Tepelskej vrchovine. Hrad obteká z dvoch strán rieka Teplá a z tretej strany je oddelený Dolským/Hlbokým potokom. V údolí sa nachádza mesto Bečov nad Teplou.

Bečovský hrad vznikol nad osadou Bečov na začiatku 14. storočia. Chránil dôležitú križovatku zemských ciest a možno slúžil pôvodne ako coľné miesto. V tejto oblasti založili páni z Oseka mnoho kolonizačných stredísk už v 12. storočí. Hrad Bečov bol strediskom panstva, ku ktorému náležela najväčšia časť Slavkovského lesa, kde sa ťažilo striebro, cín a iné kovy.

Stredoveký hrad sa rozkladá na skalnom výbežku, stúpajúcom od juhovýchodu k severozápadu. Zatiaľčo na juhozápade spadá svah prudko dole, na severovýchode klesá terén veľmi pozvoľna. Jadro hradu tvoria na juhovýchode zvyšky okrúhlej veže, za ním je situovaný mohutný nepravidelne obdĺžny objekt tzv. Pluhovských domov a na najvyššej časti výbežku sa týči dvojica hranolových veží zrastených pomocou spojovacieho krídla v jeden celok. Východná veža obsahuje hradnú kaplnku s významnými nástennými maľbami, mohutná západná veža obsahje množstvo obytných miestností. Je tu zachovaných mnoho neskorogotických kamenárskych článkov, napríklad portálov a tiež zvyšky maliarskej výzdoby. Na juhozápade hradné jadro dopĺňa budova klasicistických stajní. Južnejšie sa nachádza barokový zámok s priľahlou terasovou zámockou zahradou.

V roku 1985 bol v priestore hradnej kaplnky v rámci pátrania Verejnej bezpečnosti nájdený a vyzdvihnutý relikviár svätého Maura, ktorý tu bol ukrytý v roku 1945. Relikviár predstavuje najvýznamnejšiu románsku klenotnícku pamiatku v Česku a popri korunovačných klenotoch je tiež najvýznamnejšou klenotníckou pamiatkou vôbec. Od roku 2002 je relikviár po predchádzajúcom reštaurovaní opäť umiestnený v Bečove nad Teplou, tentokrát v priestore neďalekého zámku.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Emise:
2020
Hmotnost:
15.55 g
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Hrady ČR
Země původu:
Česká republika
Autor:
Luboš Charvát
Emitent:
ČNB
Hrana:
vrúbkovaná
Náklad:
3 200 ks
Provedení:
Standard
Ryzost:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)

Žádanka

Vyplnění žádanky pro Vás není závazné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
18.232.53.185

Holoubek koncern