+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Veveří 2019 Štandard

1.350,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca 5000 Kč Hrad Veveří 2019 Štandard
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Veveří 2019 Štandard


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 003099
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 5000 Kč
Priemer: 28 mm
Hmotnosť: 15.55 g
Rýdzosť: 999.9/1000 Au
Prevedenie: Standard
Hrana: vrúbkovaná
Náklad: 2 900 ks
Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Emisia: 28. 5. 2019
Emitent: ČNB
Razba: Česká mincovna

Túto mincu vám ponúkame v dvoch kvalitách prevedenia:

ikona_proof ikona_standard

Hrady ČR - 1/2 Oz Zlatá pamätná minca - Hrad Veveří

Na rubovej strane mince je vyobrazené hradné jadro z podhľadu. Pri hornom okraji mince je text "HRAD VEVEŘÍ". Ročník razby "2019" je umiestnený pod mostným oblúkom. Značka autora mince Asamata Baltaeva, DiS., sa nachádza za textom "HRAD VEVEŘÍ".

Na lícnej strane mince je stvárnené hradné nádvorie priehľadom cez dverný portál. V pravej časti portálu sú zakomponované štylizované heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku, a to český lev, moravská orlica a sliezska orlica. Nad portálom je umiestnená kamenná doska v strede s reliéfnym znakom Žigmunda z Tiefenbachu a po stranách s erbmi Bohunky z Žerotína a Kateřiny Meziříčskej z Lomnice. V ľavej časti mincového poľa sa nachádza text "ČESKÁ REPUBLIKA", vedľa ktorého je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč". Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená v spodnej časti mincového poľa.

Hrad Veveří

Hrad Veveří leží na západe brnenskej mestskej časti Bystrc, zhruba 12 kilometrov severozápadne od centra Brna na skalnatom ostrohu nad Brnenskou priehradou, ktorú napája rieka Svratka. Ide o jeden z najrozsiahlejších a najstarších hradných areálov nielen na Morave, ale aj v celej Českej republike. Najkrajšie výhľady na hrad sa návštevníkom naskytajú z paluby výletných lodí prechádzajúcich pod hradom na hladine Brnenskej priehrady. Hrad VeveříStranou od hradu, pri príjazdovej ceste k západnej vstupnej bráne sa nachádza kaplnka Matky Božej z konca 12. storo

Od prvej polovice 18. storočia sa traduje povesť, podľa ktorej je hrad Veveří jedným z niekoľkých miest, kde by sa mal ukrývať poklad 12 strieborných sôch apoštolov, pochádzajúci pôvodne z koristi prinesenej do českých zemí kniežaťom Břetislavom I. z ťaženia do Poľska (prenos ostatkov sv. Vojtecha) v roku 1039. Podľa zmienenej legendy mali byť sochy, údajne do tej doby ukryté v kláštore Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova, podvodom na tamojšej abatyši vylákané templárskymi rytiermi a prevezené na ich hrad Veveří vzápätí po zavraždení posledného z přemyslovských kráľov Václava III. dňa 4. augusta 1306 v Olomouci. Romantická legenda vznikla zjavne ako snaha ozvláštniť panstvo módnou historkou o poklade a jej autorom bol pravdepodobne niektorý z vtedajších hradných úradníkov.

Veveří na pozvanie majiteľa baróna Mórica Arnolda De Forest-Bischoffsheim trikrát navštívil vtedajší britský minister obchodu Winston Churchill. On a jeho manželka Clementine tu strávili tiež časť svojej svadobnej cesty po Európe v roku 1908.

V minulosti bol hrad správnym strediskom veverského panstva (neskôr veversko-říčanského panstva) a tiež patril do katastrálneho územoa obce Veverské Bítýšky. 1. januára 1957 však bol na základe rozhodnutia krajského národného výboru pripojený spolu s rozsiahlym územím v okolí Brnenskej priehrady k Brnu a začlenený do mestského obvodu Brno VII. Hrad s okolím sprvu tvoril samostatné katastrálne územie Veverská Bítýška I, ktoré bolo po pripojení Bystrca k Brnu v roku 1960 administratívne podriadené bystrckému MNV. Pri radikálnej katastrálnej reforme Brna prevedenej v druhej polovici 60. rokov bol potom hrad s takmer celým katastrom Veverská Bítýška I pričlenený ku katastrálnemu územiu Bystrc..

Hrady Českej Republiky 2016 - 2020 Standard

r.2016 Kost Zlatá pamětní mince
r.2016 Bezděz Zlatá pamětní mince
r.2017 Bouzov Zlatá pamětní mince
r.2017 Pernštejn Zlatá pamětní mince
r.2018 Zvíkov Zlatá pamětní mince
r.2018 Rabí Zlatá pamětní mince
r.2019 Veveří Zlatá pamětní mince
r.2019 Švihov Zlatá pamětní mince
r.2020 Bečov nad Teplou Zlatá pamětní mince
r.2020 Buchlov Zlatá pamětní minceTovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince ČR a Československo
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.