Aktuálne ceny: Cena zlata 2328.485 USD/oz   Cena striebra 29.4235 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Veveří 2019 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Veveří 2019 Proof

03:31
posledná aktualizácia ceny
003098
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz Zlatá pamätná minca - Hrad Veveří

Na rubovej strane mince je vyobrazené hradné jadro z podhľadu. Pri hornom okraji mince je text "HRAD VEVEŘÍ". Ročník razby "2019" je umiestnený pod mostným oblúkom. Značka autora mince Asamata Baltaeva, DiS., sa nachádza za textom "HRAD VEVEŘÍ".

Na lícnej strane mince je stvárnené hradné nádvorie priehľadom cez dverný portál. V pravej časti portálu sú zakomponované štylizované heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku, a to český lev, moravská orlica a sliezska orlica. Nad portálom je umiestnená kamenná doska v strede s reliéfnym znakom Žigmunda z Tiefenbachu a po stranách s erbmi Bohunky z Žerotína a Kateřiny Meziříčskej z Lomnice. V ľavej časti mincového poľa sa nachádza text "ČESKÁ REPUBLIKA", vedľa ktorého je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč". Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená v spodnej časti mincového poľa.


Hrad Veveří leží na západe brnenskej mestskej časti Bystrc, zhruba 12 kilometrov severozápadne od centra Brna na skalnatom ostrohu nad Brnenskou priehradou, ktorú napája rieka Svratka. Ide o jeden z najrozsiahlejších a najstarších hradných areálov nielen na Morave, ale aj v celej Českej republike. Najkrajšie výhľady na hrad sa návštevníkom naskytajú z paluby výletných lodí prechádzajúcich pod hradom na hladine Brnenskej priehrady. Hrad VeveříStranou od hradu, pri príjazdovej ceste k západnej vstupnej bráne sa nachádza kaplnka Matky Božej z konca 12. storo

Od prvej polovice 18. storočia sa traduje povesť, podľa ktorej je hrad Veveří jedným z niekoľkých miest, kde by sa mal ukrývať poklad 12 strieborných sôch apoštolov, pochádzajúci pôvodne z koristi prinesenej do českých zemí kniežaťom Břetislavom I. z ťaženia do Poľska (prenos ostatkov sv. Vojtecha) v roku 1039. Podľa zmienenej legendy mali byť sochy, údajne do tej doby ukryté v kláštore Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova, podvodom na tamojšej abatyši vylákané templárskymi rytiermi a prevezené na ich hrad Veveří vzápätí po zavraždení posledného z přemyslovských kráľov Václava III. dňa 4. augusta 1306 v Olomouci. Romantická legenda vznikla zjavne ako snaha ozvláštniť panstvo módnou historkou o poklade a jej autorom bol pravdepodobne niektorý z vtedajších hradných úradníkov.

Veveří na pozvanie majiteľa baróna Mórica Arnolda De Forest-Bischoffsheim trikrát navštívil vtedajší britský minister obchodu Winston Churchill. On a jeho manželka Clementine tu strávili tiež časť svojej svadobnej cesty po Európe v roku 1908.

V minulosti bol hrad správnym strediskom veverského panstva (neskôr veversko-říčanského panstva) a tiež patril do katastrálneho územoa obce Veverské Bítýšky. 1. januára 1957 však bol na základe rozhodnutia krajského národného výboru pripojený spolu s rozsiahlym územím v okolí Brnenskej priehrady k Brnu a začlenený do mestského obvodu Brno VII. Hrad s okolím sprvu tvoril samostatné katastrálne územie Veverská Bítýška I, ktoré bolo po pripojení Bystrca k Brnu v roku 1960 administratívne podriadené bystrckému MNV. Pri radikálnej katastrálnej reforme Brna prevedenej v druhej polovici 60. rokov bol potom hrad s takmer celým katastrom Veverská Bítýška I pričlenený ku katastrálnemu územiu Bystrc..


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Hrady ČR 30. výročie Českej republiky s mincami ČNB

Špecifikácia produktu

Autor:
Asamat Baltaev, DiS.
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Nominálna:
5000 Kč
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Emisia:
2019
Hmotnosť:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
6 900 ks
Priemer:
28 mm
Séria:
Hrady ČR
Krajina pôvodu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.143.154

Holoubek koncern