Aktuálne ceny: Cena zlata 1961.27 USD/oz   Cena striebra 24.294 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Zvíkov 2018 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Zvíkov 2018 Proof

00:31
posledná aktualizácia ceny
003094
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Banská Bystrica
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz Zlatá pamätné mince - Hrad Zvíkov

Lícnej strane mince dominuje fragment drevorezby oltára oplakávania Krista, umiestnený vo zvíkovskej kaplnke sv. Václava. V hornej časti mincového poľa je umiestnená kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen „Č“ a „M“, je umiestnená pri spodnom okraji mince.

Na rubovej strane mince je v hornej časti mincového poľa kompozícia dvoch rano gotických polievaných dlaždíc s motívom gryfa a loveckej scény. Medzi dlaždicami je umiestnený štít s motívom labute, ktorý používali páni zo Švamberka. Uprostred mincového poľa sa nachádza koláž 4 hradných objektov, zľava doprava sú stvárnené Hlízová veža, Písecká brána, veža Hláska a kaplnka sv. Václava. Vľavo od kompozície sa nachádzajú text „HRAD“ a vpravo text „ZVÍKOV“. Ročník razby „2018“ je umiestnený pod Píseckou bránou. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami „L“ a „Ch“, sa nachádzajú pod ročníkom razby.


Hrad Zvíkov sa nachádza nad sútokom rieky Otavy a Vltavy na Orlické priehrade, neďaleko obce Zvíkovské Podhradí v Juhočeskom kraji. Od roku 1950 je národnou kultúrnou pamiatkou. Profesor August Sedláček ho vo svojom diele nazval „králem českých hradů“. Hrad Zvíkov Štátny hrad je v správe Národního památkového ústavu a je prístupný verejnosti.

Zvíkov je stredoveký hrad, ktorý fungoval už v 12. storočí. Tento hrad je pokladaný za veľmi významný. Vždy tu sídlili dvaja hradní grófovia.

Vstup do hradu vedie cez kamenný most z 18. storočia Píseckou bránou. Je to južný vstup. Priekopa bola umelo vytesaná do skaly v 15. storočí a bola postupne upravovaná. Nakoniec bol postavený most kamenný. Bol pôvodne opatrený padacím mostom. Na moste stojí kaplnka Sv. Jana Nepomuckého z 18. storočia. Druhým, pôvodným vstupom do hradu je Železná brána na severnej strane. Je zasadená do mohutných obranných múrov. Bola v minulosti zatváraná ťažkým železným hrebeňom. Roku 1470 bol vyrobený nový hrebeň a roku 1710 bol odstránený. Vedľa ňej bývala komora kata a tiež vrátnika. Vedľa ňej je Červená veža. Je z 13. storočia. Má štvorhranný pôdorys.

Najznámejšou pamiatkou hradu Zvíkov je Hlízová veža - donjon. Jej druhý názov je Markomanka. Táto veža je najstaršou čásťou hradu. Táto veža bola prvým postaveným objektom na hrade a postupne k nej boli pristavované veže, brány, opevnenia a paláce. Markomanka, v kterej sídli Rarášek, má podivuhodné akoby runové nápisy. Ladislav Stroupežnický podľa tejto povesti napísal a nazval divadelnú hru Zvíkovský rarášek, ktorá je vždy ešte s mnoho ďalšími pravidelne hraná na nádvorí hradu, vždy v letných mesiacoch.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Emise:
2018
Hmotnost:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovna:
Česká mincovňa
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Hrady ČR
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Autor:
Luboš Charvát
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Náklad:
7 600 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.233.219.103

Holoubek koncern