Aktuálne ceny: Cena zlata 1747.04 USD/oz   Cena striebra 19.044 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince zahraničia     Zlatá minca Vydanie prvej Československej známky 2018 Proof

Zlatá minca Vydanie prvej Československej známky 2018 Proof

04:48
posledná aktualizácia ceny
005176
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Zlatá pamätná minca

Československé známky

Keď v roku 1918 vzniklo Československo, potrebovalo nielen nové mince a bankovky, ale tiež poštové známky. Ich zrod pripomína ďalšia emisia z voľného cyklu polgramových zlatých mincí Českej mincovne uložených do replík dobových pohľadníc.

Farebná pohľadnica s českým textom tzv. malého formátu, ktorú vydalo nakladateľstvo MR Praha a ktorá nebola odoslaná, vystihuje vlastenecké nadšenie z novej štátnosti v závere roku 1918. Dominuje jej Pražský hrad s malebným podhradím Malé Strany. Dobovú atmosféru symbolicky dokladá aj prvá poštová známka v hodnote 10 halierov, ktorá bola v obehu od 18. 12. 1918 (teda už dva mesiace po vzniku republiky), natlačená na zadnej strane repliky pohľadnice. Autorom známky sa stal svetoznámy umelec Alfons Mucha. Maliar, ktorý do tej doby nemal s tvorbou poštových cenín žiadne skúsenosti, si zakázku veľmi vážil. Mal totiž silné slovanské a národné cítenie. Pre známku zvolil elegantnú symboliku nového úsvitu národa – motív Hradčan, ktoré ozařuje vychádzajúce slnko. Ústredný motív orámoval charakteristickými secesnými ornamentami a doplnil textom POŠTA ČESKO-SLOVENSKÁ. Známky boli k dispozícii v rôznych hodnotách s farebným rozlíšením (desaťhalierová bola červená) a spočiatku boli iba strihané.

Reliéf samotnej mince, ktorý je dielom talentovanej medailérky Ludmily Kodytkové, DiS., naväzuje na prácu Alfonsa Muchu – taktiež predkladá secesný rámček s lipovými ratolesťami a Hradčany, ale pražskú panorámú naviac rozširuje o pohľad na malostranský kostol svätého Mikuláša. Kompozíciu reverzu dopĺňa nápis PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÁ ZNÁMKA. Averzná strana potom patrí náležitostiam ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovne poskytuje licenciu k razbe vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a profil panovníčky Alžbety II., rok vydania 2018 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Originální emise potěší numismatiky i filokartisty. Originálna emisia poteší numizmatikov aj filokartistov.


Špecifikácia produktu

Emise:
august 2018
Hrana:
hladká
Náklad:
2000 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Niue
Autor:
Ludmila Kodytková, DiS.
Hmotnost:
0,5 g
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
5 NZD
Průměr:
11 mm
Téma:
Umění

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.238.204.167

Holoubek koncern