+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Vydanie prvej Československej známky 2018 Proof

50,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Vydanie prvej Československej známky 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Vydanie prvej Československej známky 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005176
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 5 NZD
Priemer: 11 mm
Hmotnosť: 0,5 g
Rýdzosť: 999.9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Náklad: 2000 ks
Autor:Ludmila Kodytková, DiS.
Emisia: august 2018
Emitent: Niue
Razba: Česká mincovna

Československé známky

Keď v roku 1918 vzniklo Československo, potrebovalo nielen nové mince a bankovky, ale tiež poštové známky. Ich zrod pripomína ďalšia emisia z voľného cyklu polgramových zlatých mincí Českej mincovne uložených do replík dobových pohľadníc.

Farebná pohľadnica s českým textom tzv. malého formátu, ktorú vydalo nakladateľstvo MR Praha a ktorá nebola odoslaná, vystihuje vlastenecké nadšenie z novej štátnosti v závere roku 1918. Dominuje jej Pražský hrad s malebným podhradím Malé Strany. Dobovú atmosféru symbolicky dokladá aj prvá poštová známka v hodnote 10 halierov, ktorá bola v obehu od 18. 12. 1918 (teda už dva mesiace po vzniku republiky), natlačená na zadnej strane repliky pohľadnice. Autorom známky sa stal svetoznámy umelec Alfons Mucha. Maliar, ktorý do tej doby nemal s tvorbou poštových cenín žiadne skúsenosti, si zakázku veľmi vážil. Mal totiž silné slovanské a národné cítenie. Pre známku zvolil elegantnú symboliku nového úsvitu národa – motív Hradčan, ktoré ozařuje vychádzajúce slnko. Ústredný motív orámoval charakteristickými secesnými ornamentami a doplnil textom POŠTA ČESKO-SLOVENSKÁ. Známky boli k dispozícii v rôznych hodnotách s farebným rozlíšením (desaťhalierová bola červená) a spočiatku boli iba strihané.

Reliéf samotnej mince, ktorý je dielom talentovanej medailérky Ludmily Kodytkové, DiS., naväzuje na prácu Alfonsa Muchu – taktiež predkladá secesný rámček s lipovými ratolesťami a Hradčany, ale pražskú panorámú naviac rozširuje o pohľad na malostranský kostol svätého Mikuláša. Kompozíciu reverzu dopĺňa nápis PRVNÍ ČESKOSLOVENSKÁ ZNÁMKA. Averzná strana potom patrí náležitostiam ostrova Niue, emitenta, ktorý Českej mincovne poskytuje licenciu k razbe vlastných pamätných mincí. Sú nimi meno a profil panovníčky Alžbety II., rok vydania 2018 a nominálna hodnota 5 DOLLARS (NZD).

Originální emise potěší numismatiky i filokartisty. Originálna emisia poteší numizmatikov aj filokartistov.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince zahraničia
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.