Aktuálne ceny: Cena zlata 1802.4 USD/oz   Cena striebra 20.829 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince zahraničia     Zlatá minca White Greyhound of Richmond 1 Oz 2021 Proof

Zlatá minca White Greyhound of Richmond 1 Oz 2021 Proof

04:15
posledná aktualizácia ceny
006066
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Centrála
EXKLUZIVNÍ LIMITOVANÝ NÁKLAD!

Podrobný popis

Zlatá pamätná minca

Biely chrt z Richmondu - uncová zlatá minca 2021

Exkluzívna zlatá minca vydaná Britskou kráľovskou mincovňou pre rok 2021. Je razená z najčistejšieho 99.99% zlata o hmotnosti 1 Oz (31.21 g) v špičkovej kvalite Proof a je venovaná jednému z desiatich kráľovniných heraldických zvierat, bielemu chrtovi z Richmondu. Zároveň ide o devátou zlatú uncovú mincu z kolekcie "The Queen’s Beasts".

Minca na svojom rube zobrazuje chrta vztýčeného na zadných nohách a prednou labou pridržiavajúceho erbový štít. Na polovicu delený erbový štít nesie dvojitú tudorovskú ružu, ktorá je podriadená a zároveň pod ochranou kráľovskej koruny. Tudorovská ruža heraldicky spája dve súperiace vetvy anglickej kráľovskej dynastie Plantagenetovcov - bielu ružu Yorkovcov a červenú ružu Lancasterovcov. Okružie motívu zdobí nápis "WHITE GREYHOUND OF RICHMOND", rok emisie "2021" a iniciály autora návrhu "JC".
The Queen´s Beasts je séria desiatich heraldických sôch vytvorených sochárom Jamesom Woodfordom pri príležitosti korunovácie kráľovnej Alžbety II. v roku 1953, ktoré zobrazujú desať heraldických zvierat kráľovnej - leva Anglicka, Gryfa Edwarda III., sokola Plantagenetovcov, čierneho býka vojvodov z Clarence, Yala Beaufortu, bieleho leva Mortimerov, červeného draka Walesu, jednorožca Škótska, bieleho koňa Hannoveru a bieleho chrta Richmondu..
Pôvod bieleho chrta z Richmondu sa nachádza v 14. storočí a je spojený s Jánom z Gentu, tretím synom anglického kráľa Eduarda III. Toto psie plemeno bolo v severnej časti Anglicka veľmi obľúbené a v heraldike označovalo majestát, odvahu, bdelosť, rýchlosť a lojalitu. Ján z Gentu si chrta zvolil pre svoj znak užívaný s titulom grófa z Richmondu. Na vplyvný titul bolo viazené jedno z najdôležitejších lén v Anglicku - Honnour of Richmond. Po sobáši s bohatou dedičkou Blankou z Lancasteru sa stal vojvodom z Lancasteru a zakladateľom rovnomenného kráľovského rodu. Legitimizáciou jeho nemanželských potomkov vznikol rod Beaufortovcov, z ktorého po matke pochádzal prvý panovník rodu Tudorovcov Henrich VII. Titul grófa z Richmondu v dejinách Anglicka často zanikal, aby bol následne obnovený. Edmund Tudor s novoudeleným titulom 1. grófa z Richmondu v roku 1452 prvýkrát použil bieleho chrta a tudorovskou ružou pre svoju štandardu. Odtiaľ sa dostáva počas vlády jeho syna Henricha VII. až na štandardu krášovskú. Súčasne nahrádza leva Anglicka na mieste štítonosa biely chrt Richmondu, ktorý sa stáva s červeným drakom Walesu heraldickým nositeľom kráľovského erbového štítu.

Líce zobrazuje portrét kráľovnej Alžbety II., ktorý je piatym a definitívnym mincovým portrétom kráľovnej. Nasledujú autorove iniciály "J.C.", nápisy "ELIZABETH II. D.G. REG.F.D." a nominálna hodnota. Obe strany mince navrhol talentovaný rytec Jody Clark.

Minca je dodávaná v luxusnej drevenej lakovanej krabičke spolu s číslovaným certifikátom pravosti v limitovanom náklade iba 380 kusov pre celý svet!


Špecifikácia produktu

Emise:
2021
Hrana:
vrúbkovaná
Mincovna:
Royal Mint
Nominál:
100 GBP
Průměr:
32.69 mm
Země původu:
Veľká Británia
Autor:
Jody Clark
Hmotnost:
31.21 g (1 Oz)
Materiál:
999.9/1000 Au
Náklad:
iba 380 ks
Provedení:
Proof
Téma:
Historie

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
35.172.223.251

Holoubek koncern