+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Sada dvoch zlatých medailí Vznik ČSR - Odveký sen sa stal skutkom 2018

1.061,00 € vrátane DPH
Sada dvoch zlatých medailí Vznik ČSR - Odveký sen sa stal skutkom 2018
* povinná informácia
Typ ceny:

Sada dvoch zlatých medailí Vznik ČSR - Odveký sen sa stal skutkom 2018


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005248
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlaté pamätné medaily
Průměr: 22 mm
Hmotnosť: 15.56 g
Rýdzosť: 999.9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Náklad: 300 ks
Autor: ak. soch. Michal Vitanovský, Š. Novotný
Emisia: september 2018
Razba: Česká mincovna

Sada dvoch zlatých medailí Vznik ČSR - Odvěký sen se stal skutkem

Prvá svetová vojna, ktorá skončila pred 100 rokmi, nám poskytla príležitost dokázať, že si zaslúžime svoj vlastný štát. Hoci existencia Československa nakoniec v kontexte svetových dejín nemala dlhé trvanie, stále na ňu spomíname. Ao pripomienka všetkého dobrého aj zlého, čo spolu Česi a Slováci prežili, vznikli mimoriadne sady dvoch zlatých medailí, ktorých autormi sú rovným dielom jablonecká Česká mincovna a slovenská Mincovňa Kremnica.

Dvadsiaty ôsmy október roku 1918 patrí k najvýznamnejším dňom našej histórie, avšak spočiatku to tak príliš nevyzeralo. Lidové noviny sa tou dobou síce nebáli písať o „dokonávajícím Rakousku“, predpokladať „nejslavnější chvíli českých dějin“ a zmieňovať „prezidenta československé vlády T. G. Masaryka“, ale v poľudňajších uliciach slávnej revolúcii stále nič nenasvedčovalo. Dôkazom je novinový fejetón spisovateľa Richarda Weinera: „Ani jsme se nevzrušili, když přítel mezi řečí se zmínil o tom, že v tramwayi kdosi řekl, že prý Rakousko kapitulovalo. »No pomalu, pomalu! To je trochu silný tabák. Pojďme do města. « – V dejvických ulicích. Klidno. »Vidíte, povídačky! Historický den takhle nevyhlíží. Lidé chodí příliš pomalu.« – Na Klárově. Nic. – Na rudolfínském mostě. Nic, čím by se lišil od jiných polední. – Kaprova ulice. Něco se děje. Podle čeho to poznáváme? Suď bůh, ale něco se jistě děje. – Staroměstské náměstí. Zvláštní vydání Národních listů. – Je tu! Je ve vzduchu. – Rakousko uznalo veškeré podmínky Wilsonovy, zvláště uznává nároky Čechoslováků a Jihoslovanů. – Poklusem! – Železná ulice, staré německé divadlo, ulice Havířská, Příkopy. Nejprve padá do očí dům banky »Bohemie«. Na něm veliký americký prapor. Vytřešťujeme oči, druh na druha. Bez dechu. Pak: ruce vzhůru, všichni naráz: Sláva Wilsonovi! – Zmatený běh lidí. – Tam, onde známý. Rozpřahují se ruce. »Co je?« – »Nevím!« – »Konec.« – »Abtreten!« – »Došli jsme!«

Prekotnú radosť Čechoslovákov z novonadobudnutej slobody vyjadruje prvá medaila v sade. Český medailér ak. soch. Michal Vitanovský venoval reverznú stranu mužovi stojacemu na rebríku, ktorý ktorý z budovy strháva štít s rakúskym znakom a podáva ho jasajúcemu davu. Averzná strana potom predkladá heraldické symboly Čiech, Moravy, Sliezska a Slovenska a rady lipových lístkov. Nápisy na obou stranách uvádějí VZNIK ČESKOSLOVENSKÉ REPUBLIKY, 28. 10. 2018.

Druhá medaila je dielom slovenského medailéra Štefana Novotného. Kompozícia oboch stran zodpovedá československej vlajke. Ľavá polovica reverznej strany je venovaná Prahe, Pražskému hradu a Vltave, pravá polovica Bratislave, Bratislavskému hradu a Dunaju. Averzná strana nesie okrem symbolov Čiech, Moravy, Sliezska, Slovenska a Podkarpatskej Rusi tiež habsburgského orla, ktorého česká vlajka rozpoľuje. Kompozíciu oboch strán dopĺňajú nápisy ČESKOSLOVENSKO, 100. VÝROČÍ VZNIKU ČESKOSLOVENSKA, 1918, 2018.

Výnimočná medzinárodná sada je uložená do luxusnej drevenej krabičky ozdobenej tematickou grafikou.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté medaily
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.