Aktuálne ceny: Cena zlata 2325.525 USD/oz   Cena striebra 27.3645 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca 5 Oz The Faerie Queene - Una & The Lion 2023 Proof
Limitovaná edícia

Strieborná minca 5 Oz The Faerie Queene - Una & The Lion 2023 Proof

12:18
posledná aktualizácia ceny
006855
kód produktu
530,00 EUR
vrátane DPH

Skladom Vypredané
-
+


Dostupnosť na predajniach

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Kráľovná víl - Una a lev - 5 Oz

Exkluzívna strieborná minca vydaná britským zámorským územím Svätá Helena na rok 2023, vyrazená z najkvalitnejšieho 99,9 % čistého striebra, s hmotnosťou 5 Oz (155,5 g), je súčasťou štvordielnej série The Faerie Queene. Séria je priamo inšpirovaná prvou knihou rovnomennej epickej básne a rozpráva romantický príbeh plný alegórií. Hrdinami druhej mince sú Una a lev.

Motív na reverznej strane mince sleduje príbeh krásnej Uny po tom, čo bola v dôsledku čarodejníckeho zaklínadla odlúčená od rytiera Redcrossa. Unavená z putovania hľadá Una odpočinok v tienistom lese, keď na čistinku vstúpi zúrivý lev a hľadá korisť. Hladný lev však pri pohľade na princezninu krásu a nevinnosť stráca dravosť. Motív zobrazuje scénu vzájomného spoznávania, v ktorej lev prijíma Unin upokojujúci dotyk. Lev sa potom ochotne stane jej verným strážcom a ochrancom. Obraz je čiastočne prekrytý na rube mince s názvom série "THE FAERIE QUEENE".
The Faerie Queene je epická báseň anglického básnika Edmunda Spensera. Prvé tri knihy z celkového počtu šiestich tvoria samostatný celok. Autor ich v roku 1589 venoval kráľovnej Alžbete I. Oficiálne vydanie nasledovalo o rok neskôr v roku 1590. Spenser vo svojich veršoch spracoval tému alžbetínskej morálky, čím si získal aj kráľovninu priazeň a sľúbenú rentu. Prostredníctvom alegórií rytierskych cností vytvoril model hodnôt a správania sa vznešeného človeka. Využil artušovskú tradíciu a prepojil ju s dynastiou Tudorovcov. Mýtického kráľa Artuša spojil prostredníctvom ich spoločného waleského pôvodu s kráľovskou líniou Tudorovcov, čím potvrdil ich právo na anglický trón.
V prvej knihe vystupuje krásna Una a rytier Redcrosse s alegorickými príbehmi o svätosti, ktorá poráža omyly. Princezná Una sa vydáva hľadať záchrancu pre svojich rodičov a ich kráľovstvo, ktoré ohrozuje drak. Stretáva rytiera, ktorý jej sľúbi pomoc a svoj život. Na spoločnej ceste sú hrdinovia oklamaní a rozdelení. Osamotená v lese Una stretne leva, ktorý je očarený jej krásou a ponúkne jej ochranu. Redcrosse je ľsťou zajatý obrom. Una ho zachráni s pomocou princa Artuša, rytiera okrúhleho stola. Následne Redcrosse zabije draka a zároveň naplní svoj osud stať sa svätým Jurajom. Stránky sa končia zasnúbením hlavných hrdinov a šťastným koncom.
Počas vlády kráľovnej Viktórie sa tento príbeh použil pre ikonický motív mince Una a lev. Návrh z roku 1837, zasadený do prostredia romantiky a rytierstva, stotožňoval mladú kráľovnú s postavou Uny.

Na averze mince je zobrazený portrét kráľovnej Alžbety II. od Jodyho Clarka, ktorý je doplnený umelcovými iniciálami "J.C.". V opise mince sa uvádza: "ELIZABETH II - D - G - REG - F - D - ST. HELENA", rok vydania a nominálnu hodnotu "2023 - 5 POUND".

Minca sa dodáva v reprezentatívnej škatuľke spolu s certifikátom pravosti v limitovanom náklade iba 500 kusov pre celý svet!


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria The Faerie Queene Východoindická společnost

Špecifikácia produktu

Téma:
Film a literatúra
Emisia:
2023
Náklad:
500 ks
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999/1000 Ag
Krajina pôvodu:
Sv. Helena
Hrana:
vrúbkovaná
Autor:
Joel Iskowitz/Jody Clark
Hmotnosť:
155,5 g (5 Oz)
Nominálna:
5 SHP
Priemer:
65 mm
Séria:
Faerie Queene

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.201.97.224

Holoubek koncern