Aktuálne ceny: Cena zlata 2329.14 USD/oz   Cena striebra 27.4505 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca Historické prístroje - Astroláb 2 Oz High Relief 2023 Antique Standard
Limitovaná edícia

Strieborná minca Historické prístroje - Astroláb 2 Oz High Relief 2023 Antique Standard

13:10
posledná aktualizácia ceny
006902
kód produktu
255,00 EUR
vrátane DPH

Skladom Vypredané
-
+


Pozrite si produkt

Podrobný popis

Historické nástroje - Astroláb 2 Oz

Exkluzívna strieborná minca vydaná štátom Cookove ostrovy na rok 2023 s hmotnosťou 2 Oz (62,2 g) v rýdzosti najčistejšieho 99,9 % striebra s povrchovou úpravou Antique standard je vydaná ako súčasť série Historic Instruments. Pre úvodnú mincu série bol vybraný astroláb, ktorý sa stal nepostrádateľným nástrojom astronómov, astrológov a navigátorov.

Na reverznej strane mince sa nachádza úžasná replika perzského astrolábu s použitím vysokého reliéfu, ktorá spája funkčnosť a estetiku starovekého artefaktu. Kruhová platňa, rozdelená po obvode 360° výsekmi, obsahuje astronomickú mapu pretvorenú na plochý disk s označením nebeských telies. K disku sú pripojené kruhy premietajúce hviezdnu oblohu. Priame rameno určovalo uhlovú výšku hviezd. Zameraním polohy pevných telies na oblohe sa používal na meranie času pri otáčaní Zeme. V návrhu mince je uvedený názov "ASTROLABE" a na spodnom okraji mince rok vydania "2023".
Názov astroláb je odvodený od gréckeho slova astrolabon, ktoré opisuje účel merania hviezd. Pôvod tohto zariadenia siaha do vyspelého starovekého Grécka a geniálny nápad sa pripisuje matematikovi Hipparchovi, ktorý žil v 2. storočí pred naším letopočtom. Meranie času pomocou astrolábu sa ďalej rozšírilo do arabského sveta a potom do stredovekej Európy. Zjednodušené astrolaby našli uplatnenie v navigácii na mori aj na súši. Krištof Kolumbus aj Fernão de Magalhães sa na ne spoliehali pri svojich zaoceánskych plavbách.

Averz mince tematicky načrtáva prevratné vynálezy, ktoré slúžili ľuďom v ich každodennom živote, ale mali zásadný význam aj pri objavovaní nových kontinentov a vzdialených hviezd. Motív dopĺňa názov série "HISTORICKÉ PRÍSTROJE". Obsahuje portrét kráľovnej Alžbety II. s iniciálami umelca Iana Rank-Broadleyho, nápisy "ELIZABETH II", "COOK ISLANDS" a označenie.

Minca sa dodáva v prezentačnom rámčeku s certifikátom pravosti v limitovanom náklade iba 1 500 kusov pre celý svet!


Špecifikácia produktu

Verzia:
Antique Štandard
Téma:
Veda a technika
Emisia:
2023
Náklad:
1 500 ks
Priemer:
45 mm
Hrana:
vrúbkovaná
Séria:
Historické prístroje
Krajina pôvodu:
Cookove ostrovy
Hmotnosť:
62,2 g (2 Oz)
Nominálna:
10 NZD
Rýdzosť:
999/1000 Ag

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.201.97.224

Holoubek koncern