+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá čtvrtuncová medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof

471,00 € vrátane DPH
Zlatá čtvrtuncová medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá čtvrtuncová medaila Príbehy našej histórie - Česká filharmónia 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005295
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná medaila
Priemer: 22 mm
Hmotnosť: 7,78 g
Materiál: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: MgA. Martin Dašek
Náklad: 100 ks
Emisia: október 2018
Razba: Česká Mincovna

Příběhy naší historie

Česká filharmonie je najvýznamnejším českým hudobným telesom a jej príbeh je príbehom českej kultúrnej svojbytnosti. Kapitole z jej minulosti, ktorá sa začala písať práve pred 100 rokmi, patrí tretia štvrťuncová zlatá pamätná medaila z cyklu Českej mincovne „Příběhy naší historie“.

Keď 28. októbra 1918 prebiehala v Obecním dome generálna skúška orchestra na svetovú premiéru symfonickej skladby Josefa Suka Zrání, v uliciach Prahy to vrelo. Schylovalo sa k vyhláseniu samostatného Československa a mimoriadne náročné Sukovo dielo, jeden z vrcholov českej symfonickej tvorby 20. storočia, študoval s Českou filharmóniou v Prahe nie príliš známy dirigent Václav Talich: „Když jsme byli v plném ohni, vtrhl do Smetanovy síně tehdejší jednatel České filharmonie Hubička s křikem: »Máme svobodu! Všecko na ulici!« V zápalu práce nedovedli jsme hned á tempo prostě pocítit a prožít dosah toho, o čem Hubička podával zprávu, tak jsem řekl: »To je sice hezké, ale my musíme zkoušet!« Nevěděli jsme, co se děje na ulici, neslyšeli jsme, protože Smetanova síň byla plná Sukova Zrání, a tak jsme pokračovali ve zkoušce. Teprve když jsme vyšli na ulici, jsme pocítili, co se vlastně stalo! A ten pocit opojení byl tak silný, že jsem si nemohl představit, jak ke koncertu dojde a že se shledám při něm s celým orchestrem.“ K premiére však predsa len došlo – 30. októbra 1918 na prvom koncerte Českej filharmónie v Československej republike, kde uspelo nielen Zrání, ale aj Václav Talich, ktorý sa predstavil ako mimoriadne energická a presvedčivá umelecká osobnosť. Pod jeho vedením sa potom orchester stal kultúrnym vyslancom mladej republiky, svojou činnosťou podporoval vlastenecké myšlienky a v najťažších chvíľach národa zvyšoval jeho sebavedomie.

Autor zberateľskej série MgA. Martin Dašek venoval reverznú stranu medaily portrétu mladého dirigenta – v roku 1918 mal iba tridsaťpäť rokov – obklopenému menom a životnými letopočtami. Reverzná strana potom predkladá Smetanovu síň Obecního domu, obrys Československa a pamätnú slovnú výmenu, ktorá prebehla medzi jednateľom Českej filharmónie a jej dirigentom.

Emisný náklad štvrťuncových medailí činí iba 100 kusov. Súčasťou každej razby je špeciálny certifikát, ktorý rozpráva príbeh, ktorý sa odohral pred 100 rokmi.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté medaily
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.