Priemer: 22 mm
Hmotnosť: 7,78 g
Materiál: 999,9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Autor: MgA. Martin Dašek
Náklad: 100 ks
Emisia: október 2018
Razba: Česká Mincovna
Příběhy naší historie
Česká filharmonie je najvýznamnejším českým hudobným telesom a jej príbeh je príbehom českej kultúrnej svojbytnosti. Kapitole z jej minulosti, ktorá sa začala písať práve pred 100 rokmi, patrí tretia štvrťuncová zlatá pamätná medaila z cyklu Českej mincovne „Příběhy naší historie“.
Keď 28. októbra 1918 prebiehala v Obecním dome generálna skúška orchestra na svetovú premiéru symfonickej skladby Josefa Suka Zrání, v uliciach Prahy to vrelo. Schylovalo sa k vyhláseniu samostatného Československa a mimoriadne náročné Sukovo dielo, jeden z vrcholov českej symfonickej tvorby 20. storočia, študoval s Českou filharmóniou v Prahe nie príliš známy dirigent Václav Talich: „Když jsme byli v plném ohni, vtrhl do Smetanovy síně tehdejší jednatel České filharmonie Hubička s křikem: »Máme svobodu! Všecko na ulici!« V zápalu práce nedovedli jsme hned á tempo prostě pocítit a prožít dosah toho, o čem Hubička podával zprávu, tak jsem řekl: »To je sice hezké, ale my musíme zkoušet!« Nevěděli jsme, co se děje na ulici, neslyšeli jsme, protože Smetanova síň byla plná Sukova Zrání, a tak jsme pokračovali ve zkoušce. Teprve když jsme vyšli na ulici, jsme pocítili, co se vlastně stalo! A ten pocit opojení byl tak silný, že jsem si nemohl představit, jak ke koncertu dojde a že se shledám při něm s celým orchestrem.“ K premiére však predsa len došlo – 30. októbra 1918 na prvom koncerte Českej filharmónie v Československej republike, kde uspelo nielen Zrání, ale aj Václav Talich, ktorý sa predstavil ako mimoriadne energická a presvedčivá umelecká osobnosť. Pod jeho vedením sa potom orchester stal kultúrnym vyslancom mladej republiky, svojou činnosťou podporoval vlastenecké myšlienky a v najťažších chvíľach národa zvyšoval jeho sebavedomie.
Autor zberateľskej série MgA. Martin Dašek venoval reverznú stranu medaily portrétu mladého dirigenta – v roku 1918 mal iba tridsaťpäť rokov – obklopenému menom a životnými letopočtami. Reverzná strana potom predkladá Smetanovu síň Obecního domu, obrys Československa a pamätnú slovnú výmenu, ktorá prebehla medzi jednateľom Českej filharmónie a jej dirigentom.
Emisný náklad štvrťuncových medailí činí iba 100 kusov. Súčasťou každej razby je špeciálny certifikát, ktorý rozpráva príbeh, ktorý sa odohral pred 100 rokmi.