Aktuálne ceny: Cena zlata 2400.05 USD/oz   Cena striebra 29.1945 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 10000 Kč Kněžna Ludmila 2021 Proof

Zlatá minca 10000 Kč Kněžna Ludmila 2021 Proof

21:56
posledná aktualizácia ceny
005804
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Mimoriadna razba zlatých mincí - 1100. výročie úmrtia kňažnej Ľudmily

Na reverznej strane mince je portrét kňažnej Ľudmily so závojom a kniežacou korunou. V opise mince je umiestnený nápis "PRINCESS LUDMILA" a letopočty "921 - 2021". Iniciály autora návrhu "FZ" sú súčasťou mince.

Na averze mince je zobrazená vražda kňažnej Ľudmily, ktorá bola podľa Velislavovej Biblie uškrtená šatkou alebo závojom. Názov štátu "ČESKÁ REPUBLIKA" je umiestnený v hornej časti mince a pod ním heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku. V strede je český lev, vľavo od neho moravská orlica a vpravo od neho sliezska orlica. Pri spodnom okraji mince je označenie nominálnej hodnoty "10 000 Kč".

Prvá česká a slovanská svätica, kňažná Ľudmila, je považovaná za pramatku českých panovníkov. Bola manželkou prvého doloženého českého panovníka z rodu Přemyslovcov, Bořivoja I., a babičkou patróna českého národa, svätého Václava.

Dcéra pšovského kniežaťa Slavibora sa narodila okolo roku 860 a bola vychovaná ako pohanka. V rámci stratégie na upevnenie mocenského postavenia kniežacích rodov ju vo veku 14 alebo 15 rokov vydali za Bořivoja I., ktorý pochádzal z významného rodu Přemyslovcov. Ich manželstvom Přemyslovci rozšírili územie stredných Čiech o oblasť okolo dnešného Mělníka. Podľa zachovaných záznamov mali manželia počas štrnástich rokov spoločného života troch synov a tri dcéry. Známi sú len Spytihněv a Vratislav, ktorý tiež nastúpil na kniežací trón.

Kľúčovým historickým momentom bolo prijatie kresťanstva, ktoré zároveň posilnilo politický vplyv Přemyslovcov na ostatné kniežatstvá. Podľa legendy ju spolu s manželom a družinou pokrstil priamo slovanský veľkňaz Metod v roku 882 na Veľkej Morave. Knieža Ľudmila sa stala horlivou kresťankou a v tejto viere vychovávala aj svoje potomstvo.

Po Bořivojovej smrti zostala aktívne pri moci a dohliadala na nástupníctvo svojich nedospelých synov. Kňažná prežila Spytihněva aj Vratislava a prevzala výchovu Vratislavovho syna, budúceho kniežaťa Václava. Tým sa Ľudmila dostala do konfliktu so svojou nevestou Drahomírou, ktorá mala Václava zastupovať. Rozdielne názory na medzinárodnú situáciu a vplyv na budúce knieža viedli k vyostreniu konfliktu a k zavraždeniu Ludmily.

Podľa latinskej legendy Utrpenie Ľudmily mučeníčky (Fuit in provincia Boemorum) sa vražda odohrala na hradisku Tetín 15. septembra 921. Podľa historických prameňov bola úmyselne uškrtená vlastným závojom alebo šálom, aby sa nepreliala krv a nebola kanonizovaná. Drahomíra dala na mieste svojej smrti postaviť kostol svätého Michala. Zázraky, ktoré sa stali na mieste jej smrti, sa tak mali pripísať svätici. V roku 925 dal knieža Václav previezť pozostatky svojej starej mamy do Prahy, kde boli uložené v Bazilike svätého Juraja na Pražskom hrade.
Svätá Ľudmila sa stala mučeníčkou a spolu so svätým Václavom sa stali patrónmi českých krajín. Ich odkaz bol základom moci nasledujúcich panovníkov z rodu Přemyslovcov. Kňažná Ľudmila bola kanonizovaná v rokoch 1143 - 1144.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

30. výročie Českej republiky s mincami ČNB Naspäť do minulosti České dejiny v zlate

Špecifikácia produktu

Autor:
Zbyněk Fojtů
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Nominálna:
10 000 Kč
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Mimořádné ražby (2012-současnost)
Emisia:
2021
Hmotnosť:
31,107 g (1 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
8 500 ks
Priemer:
34 mm
Séria:
Mimoriadne razby
Krajina pôvodu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.0.143

Holoubek koncern