Aktuálne ceny: Cena zlata 1961.27 USD/oz   Cena striebra 24.294 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 10000 Kč Vznik Československa 1oz 2018 Proof

Zlatá minca 10000 Kč Vznik Československa 1oz 2018 Proof

00:20
posledná aktualizácia ceny
003106
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Banská Bystrica
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Mimoriadna razba zlatých mincí - 10000 Kč Vznik Československa

Na rubovej strane mince je v hornej časti mincového poľa vyobrazený veľký znak Československej republiky. Pod znakom sa nachádzajú odtlačky podpisov Edvarda Beneša, T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. V dolnej časti mincového poľa je stvárnené návršie s lipovou sadenicou. Vnútri návršia sú letopočty „1918“ a „2018“. Po obvode mince je v opise text „VZNIK ČESKOSLOVENSKA“ umiestnený v dvojriadkovom perlovci. Za slovom „VZNIK“ sú v rámčeku iniciály autora mince akademického maliara Vladimíra Pavlicu, ktoré sú tvorené kompozíciou písmen „V“ a „P“.

Na lícnej strane mince je stvárnené návršie s lipou. Koruna lipového stromu je prekrytá štítmi s heraldickými zvieratami z veľkého štátneho znaku. V strede je český lev, vľavo od neho moravská orlica a vpravo od nej sliezska orlica. Vnútri návršia sa nachádza označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky „10 000 Kč“. Po obvode mince je v opise názov štátu „ČESKÁ REPUBLIKA“ umiestnený v dvojriadkovom perlovci. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorena kompozíciou písmen „Č“ a „M“, je pri pravom okraji mince za slovom „ČESKÁ“.

Ku každej minci sa dodáva katalógová karta bieločervenej farby, na ktorej je popis mince a jej plastické vyobrazenie.

Vznik Československa

Vznik Československa bol proces, ktorý viedol k zriadeniu samostatného Československa. Československo bolo vyhlásené 28. októbra 1918. Jeho hranice boli vymedzené mierovými zmluvami a z nich vychádzajúcimi rozhodnutiami v rámci versailleskeho mierového systému.

Vznik Československa

Dňa 28. októbra 1918 zahájila v Ženeve delegácia Národního výboru vedená Karlom Kramářom jednania s predstaviteľom protirakúskeho zahraničného odboja Edvardom Benešom o vytvorení a podobe samostatného československého štátu. Toho dňa okolo 9. hodiny rannej sa vydali Antonín Švehla a František Soukup menom Národního výboru prevzať Obilní ústav v Prahe, aby zabránili odvozu obilia na front. Potom sa rozšírila správa o uznaní podmienok mieru Rakúsko-Uhorskom.

Podmienky obsahovali aj uznánie autonómie národov Rakúsko-Uhorska, ktoré si ľud vyložil ako uznanie nezávislosti. Táto správa sa stala impulzom k živelným demonštráciám, pri ktorých ľud jasal v uliciach a ničil symboly Rakúsko-Uhorska. Večer toho istého dňa vydal Národní výbor prvý zákon, zákon o zriadení samostatného štátu československého, a potom bolo ešte zverejnené prehlásenie Národního výboru "Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem ...". Pod oboma dokumentami boli podpísaní Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup - nekôr zvaní "Muži 28. října". Ten istý deň boli do Národního výboru pribraní 4 zástupcovia, zástupcovia Nemcov a Maďarov neboli prizvaní.

Po vyhlásení samostatnosti Československa sa konali v mestách aj v obciach oslavy, slávnostné sprievody a bohoslužby. Ľud jasal nad získanou samostatnosťou aj nad koncom vojny. Pri týchto oslavách dochádzalo k ničeniu štátnych symbolov Rakúska-Uhorska, ale tiež k ničeniu vecí, ktoré habsburgskú monarchiu čo i len pripomínali.


Špecifikácia produktu

Emise:
2018
Hrana:
hladká
Náklad:
8 200 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika
Téma:
Mimořádné ražby (2012-současnost)
Autor:
Vladimír Pavlica
Hmotnost:
31,107 g (1 Oz)
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
10 000 Kč
Průměr:
34 mm
Série:
Mimoriadne razby
Emitent:
ČNB

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.233.219.103

Holoubek koncern