+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca 10000 Kč Vznik Československa 1oz 2018 Proof

3.600,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca 10000 Kč Vznik Československa 1oz 2018 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca 10000 Kč Vznik Československa 1oz 2018 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 003106
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Mimoriadna razba - Pamätná zlatá minca
Nominál: 10 000 Kč
Priemer: 34 mm
Hmotnosť: 31.107 g
Rýdzosť: 999.9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Náklad: 8 200 ks
Autor: Vladimír Pavlica
Emisia: 23.10.2018
Emitent: ČNB
Razba: Česká mincovna

Túto mincu Vám ponúkame v dvoch kvalitách prevedenia:

ikona_proof ikona_standard

Mimoriadna razba zlatých mincí - 10000 Kč Vznik Československa

Na rubovej strane mince je v hornej časti mincového poľa vyobrazený veľký znak Československej republiky. Pod znakom sa nachádzajú odtlačky podpisov Edvarda Beneša, T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. V dolnej časti mincového poľa je stvárnené návršie s lipovou sadenicou. Vnútri návršia sú letopočty „1918“ a „2018“. Po obvode mince je v opise text „VZNIK ČESKOSLOVENSKA“ umiestnený v dvojriadkovom perlovci. Za slovom „VZNIK“ sú v rámčeku iniciály autora mince akademického maliara Vladimíra Pavlicu, ktoré sú tvorené kompozíciou písmen „V“ a „P“.

Na lícnej strane mince je stvárnené návršie s lipou. Koruna lipového stromu je prekrytá štítmi s heraldickými zvieratami z veľkého štátneho znaku. V strede je český lev, vľavo od neho moravská orlica a vpravo od nej sliezska orlica. Vnútri návršia sa nachádza označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky „10 000 Kč“. Po obvode mince je v opise názov štátu „ČESKÁ REPUBLIKA“ umiestnený v dvojriadkovom perlovci. Značka Českej mincovne, ktorá je tvorena kompozíciou písmen „Č“ a „M“, je pri pravom okraji mince za slovom „ČESKÁ“.

Ku každej minci sa dodáva katalógová karta bieločervenej farby, na ktorej je popis mince a jej plastické vyobrazenie.

Vznik Československa

Vznik Československa bol proces, ktorý viedol k zriadeniu samostatného Československa. Československo bolo vyhlásené 28. októbra 1918. Jeho hranice boli vymedzené mierovými zmluvami a z nich vychádzajúcimi rozhodnutiami v rámci versailleskeho mierového systému.

Vznik Československa

Dňa 28. októbra 1918 zahájila v Ženeve delegácia Národního výboru vedená Karlom Kramářom jednania s predstaviteľom protirakúskeho zahraničného odboja Edvardom Benešom o vytvorení a podobe samostatného československého štátu. Toho dňa okolo 9. hodiny rannej sa vydali Antonín Švehla a František Soukup menom Národního výboru prevzať Obilní ústav v Prahe, aby zabránili odvozu obilia na front. Potom sa rozšírila správa o uznaní podmienok mieru Rakúsko-Uhorskom.

Podmienky obsahovali aj uznánie autonómie národov Rakúsko-Uhorska, ktoré si ľud vyložil ako uznanie nezávislosti. Táto správa sa stala impulzom k živelným demonštráciám, pri ktorých ľud jasal v uliciach a ničil symboly Rakúsko-Uhorska. Večer toho istého dňa vydal Národní výbor prvý zákon, zákon o zriadení samostatného štátu československého, a potom bolo ešte zverejnené prehlásenie Národního výboru "Lide československý. Tvůj odvěký sen se stal skutkem ...". Pod oboma dokumentami boli podpísaní Antonín Švehla, Alois Rašín, Jiří Stříbrný, Vavro Šrobár a František Soukup - nekôr zvaní "Muži 28. října". Ten istý deň boli do Národního výboru pribraní 4 zástupcovia, zástupcovia Nemcov a Maďarov neboli prizvaní.

Po vyhlásení samostatnosti Československa sa konali v mestách aj v obciach oslavy, slávnostné sprievody a bohoslužby. Ľud jasal nad získanou samostatnosťou aj nad koncom vojny. Pri týchto oslavách dochádzalo k ničeniu štátnych symbolov Rakúska-Uhorska, ale tiež k ničeniu vecí, ktoré habsburgskú monarchiu čo i len pripomínali.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince ČR a Československo
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.