Zlatá minca 10000 Kč Zavedenie československé meny 1oz 2019 Proof
posledná aktualizácia ceny
kód produktu
Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.
NIE JE SKLADOM
Pozrite si produkt
Podrobný popis
Mimoriadna razba zlatých mincí - 10000 Kč Zavedenie československej meny
Reverznej strane mince dominuje zberateľ 1 K, ktorý je odtrhnutý z hárčeka vyobrazeného na averznej strane a symbolicky umiestnený na uhorskej strane bankovky Rakúsko-uhorskej banky 100 K, vzor 1912. Po obvode mince je text "ČESKOSLOVENSKÁ MENA" a letopočty "1919 - 2019" umiestnené v medzikruží. V opise sú iniciálky autora mince MgA. Josefa Oplištila, ktoré sú tvorené zložením písmen "J" a "O".
Na lícnej strane mince je perforovaný hárok známok 1 K s vytrhnutou strednou známkou. Heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku sú umiestnené v hornej časti mincového poľa. Názov štátu "ČESKÁ REPUBLIKA", označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "10 000 Kč" a značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", sú po obvode mince v medzikruží.
Ku každej minci je priložená červená katalógová karta s popisom mince a jej plastickým vyobrazením.
Prvá československá mena
Československá koruna bola zavedená zákonom č. 84 z 25. februára 1919, na základe ktorého boli v období od 3. do 19. marca 1919 stiahnuté z obehu rakúsko-uhorské bankovky, ktoré boli postupne do júla 1920 nahradené novými československými kolkami. Prvým platidlom nového štátu bola 100-korunová štátna bankovka z 15. apríla 1919. Prvými mincami boli 20- a 50-korunáčky s rokom razby 1921 vydané vo februári 1922. V roku 1922 bola do obehu uvedená aj prvá korunová minca. Prvou skutočnou bankovkou (nie štátovkou) bola 20-korunáčka s dátumom 1. októbra 1926, ktorá sa však dostala do obehu až v marci 1927.
Dňa 14. apríla 1920 bol prijatý zákon o ceduľovej banke, ktorý predchádzal vzniku Centrálnej banky, ktorá bola definitívne zriadená až 21. marca 1926 a svoju činnosť začala až 1. apríla 1926. Prvým guvernérom sa stal Vilém Pospíšil, ktorý bol v tom čase vrchným riaditeľom Mestskej sporiteľne v Prahe a zároveň bol priateľom Aloisa Rašína a popredným finančným odborníkom v krajine.
Po druhej svetovej vojne sa 1. novembra 1945 uskutočnila menová reforma, ktorá vyriešila problém, že v Československu obiehalo príliš veľa mien - okrem piatich mien (protektorátnej, ríšskej, slovenskej, maďarskej a poľskej) existovali aj rôzne vojenské poukážky. Táto reforma bola navyše spojená so znárodnením bánk a podnikov na základe Benešových dekrétov. Situácia sa čiastočne stabilizovala, ale krajina zostala v dôsledku znárodnenia a nového postavenia kľúčových podnikov v priemysle v hospodárskom chaose. Po februári 1948 došlo k ďalšiemu znárodneniu priemyslu.
Ďalšia menová reforma prišla 1. júna 1953. Nová československá koruna sa vymieňala v pomere 1:5 za sumy do 300 Kčs (staré), vyššie sumy sa vymieňali v pomere 1:50. Okrem toho Československo prestalo byť koncom roka 1954 členom MMF a Svetovej banky, ktoré spoluzakladalo v roku 1944. Po menovej reforme v roku 1953 väčšina ľudí schudobnela a ceny začali rásť. Do konca 50. rokov sa situácia stabilizovala, ale bolo jasné, že centrálne riadená politika začala vykazovať výrazné hospodárske nedostatky. V 60. rokoch došlo k liberalizácii pomerov v Československu, ktorú však zastavila sovietska invázia v auguste 1968. Potom nastala normalizácia, keď sa celá ekonomika odtrhla od reálneho vývoja vo svete a došlo k postupnej izolácii československej ekonomiky. Narastala inflácia, ktorú vláda zakrývala menovými dotáciami a izoláciou koruny voči ostatným menám. Ekonomické problémy centrálne riadenej ekonomiky boli jednou z príčin pádu komunistického režimu v ČSSR v novembri 1989 a Nežnej revolúcie.
Dňa 1. januára 1993 sa Česká a Slovenská Federatívna Republika rozdelili na dva samostatné štáty a 8. februára 1993 československá koruna prestala existovať. Výmenný pomer k nástupníckym menám bol 1:1. Stali sa nimi česká koruna a slovenská koruna, ktorú na Slovensku 1. januára 2009 nahradilo euro.
Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:
30. výročie Českej republiky s mincami ČNB České dejiny v zlateŠpecifikácia produktu
Žiadanka
Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.
Výkupný formulár
Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.