Slovenské pobočky sú otvorené len ako výdajné miesto. Ďakujeme za pochopenie. Viac informácií na stránke oznámenia.

+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Proof

940,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 003102
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 5000 Kč
Priemer: 28 mm
Hmotnosť: 15.55 g
Rýdzosť: 999.9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Náklad: 7 900 ks
Autor: Luboš Charvát
Emisia: 26. 5. 2020
Emitent: ČNB
Razba: Česká mincovna

Túto mincu Vám ponúkame v dvoch kvalitách prevedenia:

ikona_proof ikona_standard

Na rubovej strane mince je stvárnený celý komplex hradu Bečov nad Teplou vrátane barokového zámčeka so záhradou. Pri spodnom okraji mince sa nachádza text "HRAD BEČOV NAD TEPLOU". Ročník razby "2020" je umiestnený pri ľavom okraji mince. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú pri pravom okraji mince.

Na lícnej strane mince sú uprostred zobrazené čiastočné motívy z relikviára sv. Maura. V hornej časti mince je kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku. Pri ľavom okraji mince sa nachádza názov cyklu "HRADY" a pri pravom spodnom okraji text "ČESKÁ REPUBLIKA". Vpravo od motívov z relikviára sv. Maura je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč". Pod skratkou peňažnej jednotky "Kč" je umiestnená značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M".

Hrad Bečov nad Teplou

Hrad Bečov nad Teplou Bečov nad Teplou (nem. Petschau) sa nachádza južne od Karlových Varov. Hrad stojí nad hlbokým údolím obklopený vysokými lesnatými kopcami, ktoré patria k Slavkovskému lesu a Tepelskej vrchovine. Hrad obteká z dvoch strán rieka Teplá a z tretej strany je oddelený Dolským/Hlbokým potokom. V údolí sa nachádza mesto Bečov nad Teplou.

Bečovský hrad vznikol nad osadou Bečov na začiatku 14. storočia. Chránil dôležitú križovatku zemských ciest a možno slúžil pôvodne ako coľné miesto. V tejto oblasti založili páni z Oseka mnoho kolonizačných stredísk už v 12. storočí. Hrad Bečov bol strediskom panstva, ku ktorému náležela najväčšia časť Slavkovského lesa, kde sa ťažilo striebro, cín a iné kovy.

Stredoveký hrad sa rozkladá na skalnom výbežku, stúpajúcom od juhovýchodu k severozápadu. Zatiaľčo na juhozápade spadá svah prudko dole, na severovýchode klesá terén veľmi pozvoľna. Jadro hradu tvoria na juhovýchode zvyšky okrúhlej veže, za ním je situovaný mohutný nepravidelne obdĺžny objekt tzv. Pluhovských domov a na najvyššej časti výbežku sa týči dvojica hranolových veží zrastených pomocou spojovacieho krídla v jeden celok. Východná veža obsahuje hradnú kaplnku s významnými nástennými maľbami, mohutná západná veža obsahje množstvo obytných miestností. Je tu zachovaných mnoho neskorogotických kamenárskych článkov, napríklad portálov a tiež zvyšky maliarskej výzdoby. Na juhozápade hradné jadro dopĺňa budova klasicistických stajní. Južnejšie sa nachádza barokový zámok s priľahlou terasovou zámockou zahradou.

V roku 1985 bol v priestore hradnej kaplnky v rámci pátrania Verejnej bezpečnosti nájdený a vyzdvihnutý relikviár svätého Maura, ktorý tu bol ukrytý v roku 1945. Relikviár predstavuje najvýznamnejšiu románsku klenotnícku pamiatku v Česku a popri korunovačných klenotoch je tiež najvýznamnejšou klenotníckou pamiatkou vôbec. Od roku 2002 je relikviár po predchádzajúcom reštaurovaní opäť umiestnený v Bečove nad Teplou, tentokrát v priestore neďalekého zámku.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince ČR a Československo
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.