Aktuálne ceny: Cena zlata 2396.63 USD/oz   Cena striebra 29.1295 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Bečov nad Teplou 2020 Proof

23:00
posledná aktualizácia ceny
003102
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Zlatá minca 1/2 Oz - Hrad Bečov nad Teplou

Na reverznej strane mince je zobrazený celý hradný komplex Bečov nad Teplou vrátane barokového zámku so záhradou. Pri spodnom okraji mince je text "HRAD BEČOV NAD TEPLOU". Rok razby "2020" je umiestnený pri ľavom okraji mince. Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené spojenými písmenami "L" a "Ch", sú umiestnené pri pravom okraji mince.

Na lícnej strane mince sú v strede zobrazené čiastočné motívy z relikviára svätého Maura. V hornej časti mince je kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku. Názov cyklu "HRADY" je umiestnený pri ľavom okraji mince a text "ČESKÁ REPUBLIKA" pri pravom spodnom okraji. Vpravo od motívov z relikviára svätého Maura je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč". Pod skratkou peňažnej jednotky "Kč" je značka Českej mincovne, ktorú tvoria písmená "Č" a "M".


Hrad Bečov nad Teplou Obec Bečov nad Teplou (nemecky Petschau) sa nachádza južne od Karlových Varov. Stojí nad hlbokým údolím obklopeným vysokými zalesnenými kopcami patriacimi k Slavkovskému lesu a Tepelskej vrchovine. Z dvoch strán hrad obteká rieka Teplá a z tretej strany Dolský, predtým Hlboký potok. V údolí sa nachádza mesto Bečov nad Teplou.

Hrad Bečov bol postavený nad osadou Bečov začiatkom 14. storočia. Chránil dôležitú križovatku krajinských ciest a možno pôvodne slúžil ako colnica. Páni z Oseka založili v tejto oblasti už v 12. storočí niekoľko kolonizačných centier. Hrad Bečov bol centrom panstva, ku ktorému patrila najväčšia časť Slavkovského lesa, kde sa ťažilo striebro, cín a iné kovy.

Stredoveký hrad sa nachádza na ostrohu, ktorý sa dvíha z juhovýchodu na severozápad. Zatiaľ čo na juhozápade svah prudko klesá, na severovýchode sa terén veľmi mierne zvažuje. Jadro hradu tvoria zvyšky okrúhlej veže na juhovýchode, za ňou je mohutná nepravidelne obdĺžniková stavba Pluhovských domov a na najvyššej časti ostrohu je dvojica hranolových veží spojených spojovacím krídlom. Vo východnej veži sa nachádza hradná kaplnka s významnými nástennými maľbami, v mohutnej západnej veži je niekoľko obytných miestností. Zachovalo sa množstvo neskorogotických kamenárskych prvkov, napríklad portály, ako aj zvyšky maliarskej výzdoby. Na juhozápade hradné jadro dopĺňa budova klasicistických stajní. Na juhu sa nachádza barokový zámok s priľahlou terasovitou zámockou záhradou.

V roku 1985 sa v rámci prehliadky Verejnej bezpečnosti našiel a vyzdvihol v hradnej kaplnke relikviár svätého Maura, ktorý tu bol ukrytý v roku 1945. Relikviár je najvýznamnejšou románskou klenotníckou pamiatkou v krajine a okrem korunovačných klenotov aj najvýznamnejšou klenotníckou pamiatkou v krajine. Od roku 2002 je relikviár po predchádzajúcom reštaurovaní opäť umiestnený v Bečove nad Teplou, tentoraz na neďalekom hrade.Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Hrady ČR 30. výročie Českej republiky s mincami ČNB

Špecifikácia produktu

Autor:
Luboš Charvát
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Nominálna:
5000 Kč
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Emisia:
2020
Hmotnosť:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
7 900 ks
Priemer:
28 mm
Séria:
Hrady ČR
Krajina pôvodu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.0.143

Holoubek koncern