Aktuálne ceny: Cena zlata 2032.57 USD/oz   Cena striebra 24.496 USD/oz  

Investičná minca American Eagle (Americký orol)

Americká mincovňa U.S. Mint začala raziť zlaté a strieborné investičné mince American Eagle v roku 1986. Neskôr rozšírila razbu o platinové a paládiové mince. Zlaté mince sú k dispozícii v štyroch veľkostiach: 1 unca, 1/2 unce, 1/4 unce a 1/10 unce. Strieborné, platinové a paládiové mince vo veľkosti jednej unce (1 Oz). Americké zlaté mince sú obľúbené medzi zberateľmi a investormi, najmä v Amerike. Svojich fanúšikov majú aj v Európe.

Popis mincí American Eagle

Lícová strana

Na lícnej strane mince je tradičný motív Lady Liberty, ktorý navrhol Auguste Saint-Gaudens. Alegoricky stelesnená Sloboda v dlhom splývavom rúchu s vlajúcimi vlasmi kráča v slnečnom svetle. V pravej ruke drží pochodeň a v ľavej olivovú ratolesť. Vľavo pri jej nohách je budova Kapitolu, vpravo rok vydania. Kruh je lemovaný 50 hviezdami, ktoré predstavujú 50 štátov USA, s nápisom LIBERTY v hornej časti. Pod rokom vydania je malá značka umelca.

Rubová strana

Jedným z národných symbolov Ameriky je orol skalný. A práve tento orol je na reverznej strane mince zobrazený z profilu a s veľkým detailom. V hornej časti sú uvedené národné heslá IN GOD WE TRUST a E PLURIBUS UNUM (v latinskom preklade: Z mnohých jeden). V opise mince je uvedený názov Spojených štátov amerických, nominálna hodnota a hmotnosť zlata. Jednotlivé časti textu sú oddelené hviezdičkami. Sú na nej malé iniciály dizajnéra JN a medailérky Renaty Gordon RG.

Autor ražby

Dizajn Lady Liberty bol odvodený od mince Double Eagle v hodnote 20 USD, ktorú razila mincovňa Spojených štátov amerických v rokoch 1907 až 1933. Bola to iniciatíva prezidenta Theodora Roosevelta, ktorý poveril sochára Saint-Gaudensa, aby vypracoval návrh v duchu starovekých gréckych a rímskych mincí. Napriek svojmu veku je tento dizajn stále jednou z najkrajších amerických mincí.

Motív orla skalného na reverze mince, označovanej ako typ 2 a razenej od polovice roka 2021, navrhla americká umelkyňa Jennie Norrisová.


Online výkupná cena
Posledné kusy na sklade
Skladom
2 304,80 EUR
Online výkupná cena
Množstevné zľavy %
Na objednávku (14 pracovných dní)
od 2 057,55 EUR

Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
18.207.160.97

Holoubek koncern