Aktuálne ceny: Cena zlata 2396.875 USD/oz   Cena striebra 29.1115 USD/oz  
  Zlaťáky    Strieborné mince zahraničia     Strieborná minca Cnosti kráľovnej - Odvaha 1 Oz 2023 Proof
Limitovaná edícia

Strieborná minca Cnosti kráľovnej - Odvaha 1 Oz 2023 Proof

21:14
posledná aktualizácia ceny
006833
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Kráľovské cnosti - Odvaha

Exkluzívna strieborná minca vydaná britským zámorským územím Svätá Helena na rok 2022, vyrazená z najkvalitnejšieho 99,99 % rýdzeho striebra s hmotnosťou 1 Oz (31,1 g), je súčasťou šesťdielnej série Queen's Virtues. Táto séria vychádza z alegorických postáv pamätníka kráľovnej Viktórie pred Buckinghamským palácom, ktoré stelesňujú cnosti panovníčky (Víťazstvo, Pravda, Láska, Spravodlivosť, Odvaha, Stálosť). Pre piatu mincu bola vybraná odvaha, pretože je dôležitým predpokladom panovníka pri dosahovaní pokroku a víťazstva národa.

Návrh reverzu mince vytvoril renomovaný holandský medailér Elles Kloosterman. Rešpektujúc predlohu zachytil podobu pozlátenej bronzovej sochy od Thomasa Brocha, ktorá sa nachádza pri nohách bohyne Víťazstva na vrchole pamätníka kráľovnej Viktórie. Socha Odvahy tak spolu so sochou Stálosti predstavujú základ a oporu Víťazstva. Alegória Odvahy je zobrazená v bočnom pohľade na podstavci so štítom Spojeného kráľovstva. Je oblečená v splývavom plášti, na hlave má prilbu a v pravej ruke drží palicu, ktorá symbolizuje odhodlanie a odvahu. Na rube mince je latinský nápis "FORTES - FORTUNA - ADIUVAT" (v preklade "Šťastie praje odvážnym").
Výstavbu monumentálneho Pamätníka kráľovnej Viktórie v Londýne inicioval Eduard VII. po smrti svojej matky v roku 1901. Určený parlamentný výbor vybral miesto pre pamätník na konci slávnostnej trasy Mall, pred bránami Buckinghamského paláca. Na základe výberového konania bol návrhom a realizáciou pamätníka poverený sochár Thomas Brock. Odhadované náklady boli vyčíslené na 200 000 libier. Finančné prostriedky boli získané z celého britského impéria a od verejnosti. Slávnostné odhalenie sa uskutočnilo 16. marca 1911 za prítomnosti dvoch kráľovniných vnukov - kráľa Juraja V. a nemeckého cisára Viliama II. Pamätník bol úplne dokončený až v roku 1924.
Symbolika pamätníka je venovaná vlastnostiam kráľovnej Viktórie, ktoré ju urobili veľkou a obľúbenou. Na vrchole centrálneho pylónu stojí okrídlená Víťazka na zemeguli ako pozlátená bohyňa s palmovou ratolesťou. Pod ňou sú pozlátené personifikácie Stálosti s kompasom ukazujúcim na sever a Odvahy držiacej palicu. Dvojica orlov s rozprestretými krídlami v spodnom poschodí symbolizuje Britské impérium. Centrálna socha zvečňuje sediacu kráľovnú Viktóriu, ktorá sa pozerá na nákupnú triedu Mall. Susediace sochy znázorňujú Spravodlivosť, Pravdu a Materstvo/Charitu.
Pomník má kruhový pôdorys a je vymedzený protiľahlými fontánami a schodiskami vedúcimi na vyvýšenú plošinu. Dve bronzové sochy dopĺňajúce výzdobu fontán stelesňujú Morskú a Vojenskú moc, vedu a umenie. Reliéfy predstavujú mytologické postavy vodnej ríše, ktoré sa spájajú s množstvom ďalších sochárskych odkazov na britskú námornú veľmoc. Každú stranu dvojice schodísk strážia štyri samostatné bronzové sochy muža sprevádzaného levom. Žena s olivovou ratolesťou znázorňuje Mier, mladík s horiacou pochodňou Rozvoj, roľníčka so srpom a snopom obilia Poľnohospodárstvo a kováč s kladivom a zvitkom dokumentuje Výrobu.

Na averze mince je zobrazený portrét kráľovnej Alžbety II. od Jodyho Clarka, ktorý je doplnený iniciálami umelca "J.C.", nápisom "QUEEN ELIZABETH II - ST. HELENA", nominálnou hodnotou a rokom vydania "ONE POUND - 2022".

Minca sa dodáva v reprezentatívnej škatuľke spolu s certifikátom pravosti v limitovanom náklade iba 2 500 kusov pre celý svet!


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Východoindická společnost Séria Cnosti kráľovnej

Špecifikácia produktu

Autor:
Elles Kloosterman/Jody Clark
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Nominálna:
1 SHP
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999/1000 Ag
Téma:
História
Emisia:
2022
Hrana:
vrúbkovaná
Náklad:
iba 2 500 ks
Priemer:
38,61 mm
Séria:
Cnosti kráľovnej
Krajina pôvodu:
Sv. Helena

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.0.143

Holoubek koncern