Aktuálne ceny: Cena zlata 2325.53 USD/oz   Cena striebra 29.857 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Rabí 2018 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Rabí 2018 Proof

16:51
posledná aktualizácia ceny
003096
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz zlatá pamätná minca - Hrad Rabí

Na rubovej strane mince je opäť motív tejto najväčšej zrúcaniny v Čechách, tentokrát detailny pohľad na pozostatky budov doplnený textom "HRAD RABÍ", ročníkom razby "2018" a značkou autora mince Asamata Baltaeva.

Na lícnej strane zlatej mince je zachytený letecký pohľad na areál hradu, pri ktorého dobývaní prišiel Jan Žižka v roku 1421 o druhé oko. Reliéf dopĺňajú štylizované heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku český lev, moravská orlica a sliezska orlica v pravej časti mincového poľa. V ľavej časti lícnej strany je text "ČESKÁ REPUBLIKA", označenie nominálnej hodnoty mince "5 000 Kč", názov cyklu "HRADY" a značka Českej mincovne, ktorá mincu vyrazila.


Rabí je zrúcanina hradu ležiaca v rovnomennej obci na vyvýšenom ostrohu nad riekou Otavou v nadmorskej výške 540 metrov, asi 8 kilometrov severovýchodne od Sušice.

Rabi_Castle

Od počiatku 14. storočia stávala na mieste dnešného hradu tvrdza pánov z Velhartíc. V júni roku 1421 bola obliehaná a dobytá husitmi; pri obliehaní prišiel o druhé (pravé) oko Jan Žižka. V 15. storočí prebehla rozsiahla prestavba, pri ktorej došlo k rozšíreniu rozlohy hradu a bolo zosilnené jeho opevnenie. Uprostred bol postavený donjon s obytnou i obrannou funkciou, celková rozloha hradu (asi 1 hektár, jedná sa o najväčší hrad v Čechách) bola rozčlenená na tri časti, ktoré bolo možné brániť samostatne. Roku 1498 bola dokončená hradná kaplnka

Hrad bol vyplienený počas tridsaťročnej vojny a v 18. storočí vyhorel. Čiastočne bol renovovaný od roku 1920. V súčasnosti je prístupný verejnosti, v rekonštruovaných priestoroch je umiestnené malé múzeum. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.

Najstaršou časťou hradu z dôb po roku 1300 je mohutná hranolová veža s úzkym parkánom a vnútorným hradením. Na prelome 14. a 15.storočia boli vybudované ďalšie obytné a hospodárske budovy, pribudlo tiež opevnené druhé predhradie. Ako posledné bolo vybudované rozsiahle delostrelecké opevnenie s baštami.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Autor:
Asamat Baltaev, DiS.
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Nominálna:
5000 Kč
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Emisia:
2018
Hmotnosť:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovňa
Náklad:
7 300 ks
Priemer:
28 mm
Séria:
Hrady ČR
Krajina pôvodu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern