Aktuálne ceny: Cena zlata 1961.27 USD/oz   Cena striebra 24.294 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Rabí 2018 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Rabí 2018 Proof

22:54
posledná aktualizácia ceny
003096
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Banská Bystrica
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz zlatá pamätná minca - Hrad Rabí

Na rubovej strane mince je opäť motív tejto najväčšej zrúcaniny v Čechách, tentokrát detailny pohľad na pozostatky budov doplnený textom "HRAD RABÍ", ročníkom razby "2018" a značkou autora mince Asamata Baltaeva.

Na lícnej strane zlatej mince je zachytený letecký pohľad na areál hradu, pri ktorého dobývaní prišiel Jan Žižka v roku 1421 o druhé oko. Reliéf dopĺňajú štylizované heraldické zvieratá z veľkého štátneho znaku český lev, moravská orlica a sliezska orlica v pravej časti mincového poľa. V ľavej časti lícnej strany je text "ČESKÁ REPUBLIKA", označenie nominálnej hodnoty mince "5 000 Kč", názov cyklu "HRADY" a značka Českej mincovne, ktorá mincu vyrazila.


Rabí je zrúcanina hradu ležiaca v rovnomennej obci na vyvýšenom ostrohu nad riekou Otavou v nadmorskej výške 540 metrov, asi 8 kilometrov severovýchodne od Sušice.

Rabi_Castle

Od počiatku 14. storočia stávala na mieste dnešného hradu tvrdza pánov z Velhartíc. V júni roku 1421 bola obliehaná a dobytá husitmi; pri obliehaní prišiel o druhé (pravé) oko Jan Žižka. V 15. storočí prebehla rozsiahla prestavba, pri ktorej došlo k rozšíreniu rozlohy hradu a bolo zosilnené jeho opevnenie. Uprostred bol postavený donjon s obytnou i obrannou funkciou, celková rozloha hradu (asi 1 hektár, jedná sa o najväčší hrad v Čechách) bola rozčlenená na tri časti, ktoré bolo možné brániť samostatne. Roku 1498 bola dokončená hradná kaplnka

Hrad bol vyplienený počas tridsaťročnej vojny a v 18. storočí vyhorel. Čiastočne bol renovovaný od roku 1920. V súčasnosti je prístupný verejnosti, v rekonštruovaných priestoroch je umiestnené malé múzeum. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou.

Najstaršou časťou hradu z dôb po roku 1300 je mohutná hranolová veža s úzkym parkánom a vnútorným hradením. Na prelome 14. a 15.storočia boli vybudované ďalšie obytné a hospodárske budovy, pribudlo tiež opevnené druhé predhradie. Ako posledné bolo vybudované rozsiahle delostrelecké opevnenie s baštami.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Emise:
2018
Hmotnost:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovna:
Česká mincovňa
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Hrady ČR
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Autor:
Asamat Baltaev, DiS.
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Náklad:
7 300 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.233.219.103

Holoubek koncern