Aktuálne ceny: Cena zlata 2322.515 USD/oz   Cena striebra 29.779 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof

16:40
posledná aktualizácia ceny
003100
kód produktu


Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz Zlatá pamätná minca - Hrad Švihov

Na rubovej strane mince je stvárnený priehľad cez neskorogotický portál na hradné nádvorie. Pri ľavom okraji mince sa nachádza text "HRAD", pri spodnom okraji text "ŠVIHOV" a pri pravom okraji ročník razby "2019". Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú vľavo od textu "ŠVIHOV".

Na lícnej strane mince v hornej časti mincového poľa je kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Pod kompozíciou heraldických zvierat je stvárnený interiér švihovskej kaplnky nanebovzatia Panny Márie a v popredí je vyobrazený jej oltár. Pri ľavom okraji mince sa nachádza text "ČESKÁ" a pri pravom okraji názov cyklu "HRADY". Pod oltárom je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč" a text "REPUBLIKA". Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená vpravo od oltára.


Švihov je gotický vodný hrad nachádzajúci sa v meste Švihov v okrese Klatovy. Hrad je chránený ako národná kultúrna pamiatka ČR.

Zakladateľom hradu, ktorý je prvýkrát zmienený v roku 1375, bol rod pánov z Rýzmberka ze Skály. Počas husitských vojen bol obliehaný husitským vojskom a jeho posádka sa vzdala až po vypustení hradných priekop. V rokoch 1480–1489 bol na príkaz vtedajšieho majiteľa panstva Půty Švihovského z Rýzmberka nákladne prestavaný v slohu neskorej gotiky. Hrad ŠvihovV dostavbe opevnenia po jeho smrti pokračovali jeho synovia, ktorí si na stavbu pozvali známeho architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v roku 1548 prevzali Kavkové z Říčan, ktorých zlé hospodárenie ich ale už v roku 1598 donútilo hrad predať rodu Černínů z Chudenic. Potom prišla tridsaťročná vojna. Hrad vtedy bezúspešne obliehali švédske vojská.

Po vojne, zrejme zo strachu pred možnou „nedobytnou liahňou protihabsburského odporu“, vydal habsburský cisár Ferdinand III. nariadenie k demolícii hradu. Vďaka neustálemu odďaľovaniu k nej však v plnom rozsahu nikdy nedošlo, bola iba zbúraná časť hradobného opevnenia. V držaní rodu Černínů zostal švihovský hrad až do roku 1945, kedy bol zoštátnený.

Československý štát prevzal významnú historickú pamiatku v dezolátnom stave. Ale už v roku 1950 začali programové rekonštrukčné práce, vo svojej dobe ojedinelé. Hrad bol opäť zastrešený, interiéry vyčištené, vybavenie hradu zreštaurované. Ďalšia „vlna“ opráv prišla na Švihov po povodniach v auguste 2002. V roku 2014 bola opravená vstupná veža jadra hradu.

Hrad je tvorený dvomi obytnými palácmi, päťposchodovou vstupnou vežou a hradnou kaplnkou postavenou na bašte. Iba sčasti zostala zachovaná hradba so štyrmi baštami – Červenou, Bielou, Zelenou a Zlatou. Z vonkajšieho opevnenia sa do súčasnosti zachovala iba jedna valcová bašta.

Dnes je hrad pod správou Národného pamiatkového ústavu v Českých Budějoviciach. Prístupné sú dva prehliadkové okruhy: vlastný hrad a hradná kuchyňa. Prehliadka trvá 60, resp. 50 minút. Hrad je tiež využívaný ako stredisko kultúry. Usporiadavajú sa tu svadby, výstavy, plesy alebo koncerty. Je tiež obľúbený medzi filmármi. V roku 1973 sa tu napr. natáčala rozprávka Tři oříšky pro Popelku.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Autor:
Luboš Charvát
Emitent:
ČNB
Hrana:
hladká
Nominálna:
5000 Kč
Verzia:
Proof
Rýdzosť:
999.9/1000 Au
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Emisia:
2019
Hmotnosť:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovňa:
Česká mincovna
Náklad:
3 200 ks
Priemer:
28 mm
Séria:
Hrady ČR
Krajina pôvodu:
Česká republika

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern