+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

6 predajní

Bratislava, Košice, Praha, Brno, Ostrava, Liberec
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof

1.150,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 003100
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá pamätná minca
Nominál: 5000 Kč
Priemer: 28 mm
Hmotnosť: 15.55 g
Rýdzosť: 999.9/1000 Au
Prevedenie: Proof
Hrana: hladká
Náklad: 3 200 ks
Autor: Luboš Charvát
Emisia: 01. 10. 2019
Emitent: ČNB
Razba: Česká mincovna

Túto mincu vám ponúkame v dvoch kvalitách prevedenia:

ikona_proof ikona_standard

Hrady ČR - 1/2 Oz Zlatá pamätná minca - Hrad Švihov

Na rubovej strane mince je stvárnený priehľad cez neskorogotický portál na hradné nádvorie. Pri ľavom okraji mince sa nachádza text "HRAD", pri spodnom okraji text "ŠVIHOV" a pri pravom okraji ročník razby "2019". Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú vľavo od textu "ŠVIHOV".

Na lícnej strane mince v hornej časti mincového poľa je kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Pod kompozíciou heraldických zvierat je stvárnený interiér švihovskej kaplnky nanebovzatia Panny Márie a v popredí je vyobrazený jej oltár. Pri ľavom okraji mince sa nachádza text "ČESKÁ" a pri pravom okraji názov cyklu "HRADY". Pod oltárom je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč" a text "REPUBLIKA". Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená vpravo od oltára.

Hrad Švihov

Švihov je gotický vodný hrad nachádzajúci sa v meste Švihov v okrese Klatovy. Hrad je chránený ako národná kultúrna pamiatka ČR.

Zakladateľom hradu, ktorý je prvýkrát zmienený v roku 1375, bol rod pánov z Rýzmberka ze Skály. Počas husitských vojen bol obliehaný husitským vojskom a jeho posádka sa vzdala až po vypustení hradných priekop. V rokoch 1480–1489 bol na príkaz vtedajšieho majiteľa panstva Půty Švihovského z Rýzmberka nákladne prestavaný v slohu neskorej gotiky. Hrad ŠvihovV dostavbe opevnenia po jeho smrti pokračovali jeho synovia, ktorí si na stavbu pozvali známeho architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v roku 1548 prevzali Kavkové z Říčan, ktorých zlé hospodárenie ich ale už v roku 1598 donútilo hrad predať rodu Černínů z Chudenic. Potom prišla tridsaťročná vojna. Hrad vtedy bezúspešne obliehali švédske vojská.

Po vojne, zrejme zo strachu pred možnou „nedobytnou liahňou protihabsburského odporu“, vydal habsburský cisár Ferdinand III. nariadenie k demolícii hradu. Vďaka neustálemu odďaľovaniu k nej však v plnom rozsahu nikdy nedošlo, bola iba zbúraná časť hradobného opevnenia. V držaní rodu Černínů zostal švihovský hrad až do roku 1945, kedy bol zoštátnený.

Československý štát prevzal významnú historickú pamiatku v dezolátnom stave. Ale už v roku 1950 začali programové rekonštrukčné práce, vo svojej dobe ojedinelé. Hrad bol opäť zastrešený, interiéry vyčištené, vybavenie hradu zreštaurované. Ďalšia „vlna“ opráv prišla na Švihov po povodniach v auguste 2002. V roku 2014 bola opravená vstupná veža jadra hradu.

Hrad je tvorený dvomi obytnými palácmi, päťposchodovou vstupnou vežou a hradnou kaplnkou postavenou na bašte. Iba sčasti zostala zachovaná hradba so štyrmi baštami – Červenou, Bielou, Zelenou a Zlatou. Z vonkajšieho opevnenia sa do súčasnosti zachovala iba jedna valcová bašta.

Dnes je hrad pod správou Národného pamiatkového ústavu v Českých Budějoviciach. Prístupné sú dva prehliadkové okruhy: vlastný hrad a hradná kuchyňa. Prehliadka trvá 60, resp. 50 minút. Hrad je tiež využívaný ako stredisko kultúry. Usporiadavajú sa tu svadby, výstavy, plesy alebo koncerty. Je tiež obľúbený medzi filmármi. V roku 1973 sa tu napr. natáčala rozprávka Tři oříšky pro Popelku.

Hrady Českej Republiky 2016 - 2020 Proof

r.2016 Kost Zlatá pamětní mince
r.2016 Bezděz Zlatá pamětní mince
r.2017 Bouzov Zlatá pamětní mince
r.2017 Pernštejn Zlatá pamětní mince
r.2018 Zvíkov Zlatá pamětní mince
r.2018 Rabí Zlatá pamětní mince
r.2019 Veveří Zlatá pamětní mince
r.2019 Švihov Zlatá pamětní mince
r.2020 Bečov nad Teplou Zlatá pamětní mince
r.2020 Buchlov Zlatá pamětní minceTovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté mince ČR a Československo

Zákazníci, ktorí si kúpili tento tovar, si objednali tiež...


 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.