Aktuálne ceny: Cena zlata 1960.84 USD/oz   Cena striebra 24.278 USD/oz  
  Zlaťáky    Zlaté mince ČNB a Československo     Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof

Zlatá minca 5000 Kč Hrad Švihov 2019 Proof

22:44
posledná aktualizácia ceny
003100
kód produktu

oslobodené od DPH
Skladom Vypredané

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.

Dostupnosť na predajniach
Bratislava
Košice
Banská Bystrica
Centrála

Pozrite si produkt

Podrobný popis

1/2 Oz Zlatá pamätná minca - Hrad Švihov

Na rubovej strane mince je stvárnený priehľad cez neskorogotický portál na hradné nádvorie. Pri ľavom okraji mince sa nachádza text "HRAD", pri spodnom okraji text "ŠVIHOV" a pri pravom okraji ročník razby "2019". Iniciály autora mince Luboša Charváta, ktoré sú tvorené prepojenými písmenami "L" a "Ch", sa nachádzajú vľavo od textu "ŠVIHOV".

Na lícnej strane mince v hornej časti mincového poľa je kompozícia heraldických zvierat z veľkého štátneho znaku v štítoch. Pod kompozíciou heraldických zvierat je stvárnený interiér švihovskej kaplnky nanebovzatia Panny Márie a v popredí je vyobrazený jej oltár. Pri ľavom okraji mince sa nachádza text "ČESKÁ" a pri pravom okraji názov cyklu "HRADY". Pod oltárom je označenie nominálnej hodnoty mince so skratkou peňažnej jednotky "5 000 Kč" a text "REPUBLIKA". Značka Českej mincovne, ktorá je tvorená kompozíciou písmen "Č" a "M", je umiestnená vpravo od oltára.


Švihov je gotický vodný hrad nachádzajúci sa v meste Švihov v okrese Klatovy. Hrad je chránený ako národná kultúrna pamiatka ČR.

Zakladateľom hradu, ktorý je prvýkrát zmienený v roku 1375, bol rod pánov z Rýzmberka ze Skály. Počas husitských vojen bol obliehaný husitským vojskom a jeho posádka sa vzdala až po vypustení hradných priekop. V rokoch 1480–1489 bol na príkaz vtedajšieho majiteľa panstva Půty Švihovského z Rýzmberka nákladne prestavaný v slohu neskorej gotiky. Hrad ŠvihovV dostavbe opevnenia po jeho smrti pokračovali jeho synovia, ktorí si na stavbu pozvali známeho architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v roku 1548 prevzali Kavkové z Říčan, ktorých zlé hospodárenie ich ale už v roku 1598 donútilo hrad predať rodu Černínů z Chudenic. Potom prišla tridsaťročná vojna. Hrad vtedy bezúspešne obliehali švédske vojská.

Po vojne, zrejme zo strachu pred možnou „nedobytnou liahňou protihabsburského odporu“, vydal habsburský cisár Ferdinand III. nariadenie k demolícii hradu. Vďaka neustálemu odďaľovaniu k nej však v plnom rozsahu nikdy nedošlo, bola iba zbúraná časť hradobného opevnenia. V držaní rodu Černínů zostal švihovský hrad až do roku 1945, kedy bol zoštátnený.

Československý štát prevzal významnú historickú pamiatku v dezolátnom stave. Ale už v roku 1950 začali programové rekonštrukčné práce, vo svojej dobe ojedinelé. Hrad bol opäť zastrešený, interiéry vyčištené, vybavenie hradu zreštaurované. Ďalšia „vlna“ opráv prišla na Švihov po povodniach v auguste 2002. V roku 2014 bola opravená vstupná veža jadra hradu.

Hrad je tvorený dvomi obytnými palácmi, päťposchodovou vstupnou vežou a hradnou kaplnkou postavenou na bašte. Iba sčasti zostala zachovaná hradba so štyrmi baštami – Červenou, Bielou, Zelenou a Zlatou. Z vonkajšieho opevnenia sa do súčasnosti zachovala iba jedna valcová bašta.

Dnes je hrad pod správou Národného pamiatkového ústavu v Českých Budějoviciach. Prístupné sú dva prehliadkové okruhy: vlastný hrad a hradná kuchyňa. Prehliadka trvá 60, resp. 50 minút. Hrad je tiež využívaný ako stredisko kultúry. Usporiadavajú sa tu svadby, výstavy, plesy alebo koncerty. Je tiež obľúbený medzi filmármi. V roku 1973 sa tu napr. natáčala rozprávka Tři oříšky pro Popelku.


Tento produkt je součástí následujících sestav produktů:

Séria Hrady ČR

Špecifikácia produktu

Emise:
2019
Hrana:
hladká
Náklad:
3 200 ks
Provedení:
Proof
Ryzost:
999.9/1000 Au
Země původu:
Česká republika
Téma:
Hrady ČR (2016-2020)
Autor:
Luboš Charvát
Hmotnost:
15,5 g (1/2 Oz)
Mincovna:
Česká mincovna
Nominál:
5000 Kč
Průměr:
28 mm
Série:
Hrady ČR
Emitent:
ČNB

Žiadanka

Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.233.219.103

Holoubek koncern