+421 220 570 750 – zákaznícka linka

 po–pia 09:00–17:00

Informácie

 

Diskrétne balenie

Iste oceníte naše starostlivo zabalené, poistené a diskrétne označené zásielky.
 

Najväčšia ponuka

Máme najväčšiu ponuku zberateľských mincí na trhu.
 

Garancia výkupu

Čo predávame, to tiež vieme od Vás kúpiť.
 

5 predajní

Bratislava, Praha, Brno, Ostrava
a Liberec.
Na týchto predajniach si môžete prezrieť alebo vyzdvihnúť Váš tovar.
Prehľad puncových značiek

Stráženie ceny

Zlatá minca Desaťkorunáčka Františka Jozefa I. Uhorská razba 1913

240,00 € oslobodené od DPH
Zlatá minca Desaťkorunáčka Františka Jozefa I. Uhorská razba 1913
* povinná informácia
Typ ceny:

Zlatá minca Desaťkorunáčka Františka Jozefa I. Uhorská razba 1913


Fixace ceny: Není nutná
Platba kartou: Není možná
Výkup tohoto produktu: Na dotaz
Kód produktu: 005136
Chcete viac informácií? Koľko stojí poštovné?

Žádanka

Vložte jméno, email a telefonní číslo a my Vám dáme vědět ihned, jakmile bude toto zboží opět na skladě!

Vyplnění žádanky není pro Vás nijak závazné.Zlatá minca z roku 1913
Nominál: 10 Korona
Priemer: 19 mm
Hmotnosť: 3,387 g
Rýdzosť: 900/1000 Au, 21.6 karátové zlato
Hrana: hladká
Náklad: 137 443 ks
Autor: József Reisner, Károly Gerl
Razba: Uherská mincovňa

Zlatá desaťkorunáčka Františka Jozefa I. 1913

Zlatá investičná minca z obdobia Rakúsko-Uhorska vydaná v roku 1913 a razená Uhorskou mincovňou počas vlády Františka Jozefa I. Tieto zlaté desaťkorunáčky sa získávajú len veľmi zriedka a preto sú veľmi vyhľadávané zberateľmi.

František Jozef I.

František Jozef Karol (Franz Joseph Karl von Habsburg) sa narodil 18. augusta 1830 v 9:45 vo Viedni ako syn arcivojvodu Františka Karola (mladšieho syna cisáre Františka I.) a jeho ženy Žofie, bavorskej princezny. Mal 4 súrodencov: Maxmiliána, Karola Ľudovíta , Máriu Annu (zomrela v detstve) a Ľudovíta Viktora.

Cisárom sa stal vo svojich osemnástich rokoch, keď počas potlačenia marcovej revolúcie v roku 1848 odstúpil jeho strýko Ferdinand I. a jeho otec sa vzdal trónu. Od začiatku videl svjou hlavnú úlohu v zamedzení ďalšej revolúcie. Oprel sa pri tom predovšetkým o armádu a cirkev. To, že je na väčšine dobových fotografií zobrazovaný v uniforme však vyplýva zo skutočnosti, že v jeho dobe neexistoval civilný odev, ktorý by byl hodný cisára.

V Rakúsko-Uhorsku sa v priebehu vojny prejevily všetky jeho problémy. Jedným z najväčších problémov bola národná nejednotnosť a zlá ekonomická situácia. Vojna Rakúsko-Uhorsko vyčerpávala viac ako iné krajiny a to bolo nútené sa orientovať stále viac na Nemecko, čô vzbuzovalo nespokojnosť nenemeckých národov monarchie.

František Jozef I. zomrel uprostred prvej svetovej vojny, 21. novembra 1916, vo Viedni. Jeho pompézny pohreb bol zatienený vojnovými udalosťami a následným pádom rakúsko-uhorskej monarchie, ktorú cisár spájal.

Po jeho smrti nastúpil na trón Karol I., jeho politika však nedokázala nájsť cestu k novým národným snahám. V už zúfalej situácii sa pokúsil vyhlásiť 16. okóbra 1918 federáciu, ešte v priebehu októbra sa však Rakúsko-Uhorsko začalo rozpadať. 28. októbra 1918 bolo vyhlásené Československo. 1. novembra 1918 zbavil Karol I. uhorskú vládu prísahy vernosti.

Pre túto mincu odporúčame univerzálne etue:

kozenkova_krabicka_pro_jednu_minci_do_1oz_leuchtturm mahagonova_krabicka_pro_jednu_minci_do_1oz_leuchtturm koženková krabička pro jednu minci do 1 Oz

František Josef I.

Franz Josef I.

František Jozef Karol (Franz Joseph Karl von Habsburg) sa narodil 18. augusta 1830 o 9:45 vo Viedni ako syn arcivojvodu Františka Karla (mladšieho syna cisára Františka I.) a jeho ženy Žofie, bavorskej princeznej. Mal 4 súrodencov: Maxmiliána, Karla Ľudovíta , Máriu Annu (zomrela v detstve) a Ľudovíta Viktora.

Cisárom sa stal vo svojich osemnástich rokoch, keď počas potláčania marcovej revolúcie v roce 1848 odstúpil jeho strýko Ferdinand I. a jeho otec sa vzdal trónu. Od počiatku spatroval svoju hlavnú úlohu v zamedzení ďalšej revolúcie. Oprel sa pri tom predovšetkým o armádu a cirkev. To, že na väčšine dobových fotografií je zobrazovaný v uniforme však vyplýva zo skutočnosti, že v jeho dobe neexistoval civilný odev, ktorý by bol hodný cisára.

V Rakúsko-Uhersku sa v priebehu vojny prejavili všetky jeho problémy. Jedným z najväčších problémov bola národná nejednotnosť a zlá ekonomická situácia. Vojna Rakúsko-Uhorsko vyčerpávala viac ako iné krajiny a to sa bolo nútené orientovať stále viac na Nemecko, čo vzbudzovalo nevôľu u nenemeckých národov monarchie.

František Jozsef I. zomrel uprostred prvej svetovej vojny, 21. novembra 1916, vo Viedni. Jeho pompézny pohreb bol zatienený vojnovými udalosťami a následným pádom rakúsko-uhorskej monarchie, ktorú cisár spojoval.

Po jeho smrti nastúpil na trón Karol I., jeho politika však nedokázala nájsť cestu k novým národným snahám. V už zúfalej situácii sa pokúsil vyhlásiť 16. októbra 1918 federáciu, ešte v priebehu októbra sa začalo Rakúsko-Uhorsko rozpadať. 28. októbra 1918 bolo vyhlásené Československo. 1. novembra 1918 zbavil Karol I. uhorskú vládu prísahy vernosti.Tovar je zaradený do týchto kategórií:    Zlaté historické mince
 
Ak nemáte s nákupom cez internet zatiaľ žiadnu skúsenosť, môžete objednávať e-mailom, poštou alebo telefonicky. Zavolajte nám na zákaznícku linku: +421 220 570 750. Radi a ochotne Vám poradíme.