Aktuálne ceny: Cena zlata 2328.925 USD/oz   Cena striebra 29.4095 USD/oz  

Jedinečná príležitosť získať mincu Britannia 2023 s portrétmi dvoch britských panovníkov

Blog
1.2.2023 | Zlaťáky

Minca Britannia patrí medzi najvyhľadávanejšie investičné a zberateľské mince sveta. Design Philipa Nathana v kombinácii so špeciálnymi ochrannými prvkami vzbudzuje nadšenie aj dôveru mnohých investorov. V tomto roku máte navyše jedinečnú príležitosť, ktorá sa nebude opakovať a to získať Britanniu s portrétmi dvoch britských panovníkov.Zlaté investičné mince Britannia razí Britská kráľovská mincovňa (The Royal Mint) už od roku 1987 o váhe 1 unca, 1/2 unca, 1/4 unca a 1/10 unca, v rýdzosti 24-karátového zlata. V roku 1997 pridala aj strieborné mince a v roku 2018 mince platinové.

Design mincí Britannia

Predlohou pre túto mincu sa stal symbol ženského stelesnenia britských ostrovov, ktorý sa v priebehu veka vyvíjal, aby zachytil ducha národa a jeho ľudí. Britannia, ktorá sa prvýkrát objavila na minciach rímskeho císára Hadriána, je na britských minciach nepretržite prítomná od roku 1672. Krásnu bojovníčku v rozviatom rúchu stvárnil uznávaný sochár Philip Nathan a venoval jej starostlivo vybrané symboly britskej identity - helmicu a štít na ochranu, trojzubec, v spojení s námorníctvom a olivovú ratolesť pre mier.

Unikátne ochranné prvky pre bezpečnosť

V roku 2021 pridala Britská kráľovská mincovňa z dôvodu zvýšenia bezpečnosti proti falšovaniu jedinečné ochranné prvky. Pozadie s gilošovými lúčmi nahradil prepracovaný vlnový vzor, ktorý pri otáčaní mince vytvára ilúziu pohybu. V ľavej dolnej časti návrhu, pod splývavými šatami Britannie, je umiestnený vnútorný kruh ukrývajúcí trojzubec. Pri zmene perspektivy sa trojzubec mení na visiaci zámok. Na leme určujúcom prechod medzi hlavným motivom Britannie a okružím sa opakuje laserem leptaný mikrotextový nápis DECUS ET TUTAMEN, čo v preklade znamená „Ozdoba a ochrana“. Štít Britannie nesie vlajku Anglicka zvýraznenú jemnými linkami.

Predná strana s novým kráľom Karolom III.

Ďalším významným míľnikom v histórii investičných mincí Britannia bol rok 2022. Úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II. a nástup na trón Karola III. odštartovali prípravu mincového portrétu nového panovníka na prednej strane mince. Dodržanie vopred daných krokov v procese zmeny portrétu viedlo k razeniu dvoch typov. Emisný rok 2023 je tak jedinečnou príležitosťou získať Britanniu s portrétmi oboch panovníkov. Podoba kráľovnej Alžběty II. sa tento rok objaví na minciach naposledy a ich produkcia bude obmedzená. Zberatelia, ktorí si tento rok zaobstarajú obidve varianty mincí s motívom Britannia, teda môžu predpokladať v budúcnosti zaujímavé zhodntenie. Na Zlaťáky.sk si môžete vybrať striebrnú či zlatú variantu vo váhe 1 Oz.Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.143.154

Holoubek koncern