Aktuálne ceny: Cena zlata 2044.73 USD/oz   Cena striebra 24.954 USD/oz  

Objavte kúzlo svadobných mincí: Sú dokonalým darčekom pre novomanželský pár

Blog
10.7.2023 | Zlaťáky
Obzeráte sa po darčeku pre novomanželov, ktorý nepríde navnivoč? Máme pre vás tip na niečo, čo má spomienkovú, umeleckú aj finančnú hodnotu. Sú to svadobné mince, ktorých hodnota bude v budúcnosti len rásť. Prečítajte si, akú úlohu zohrávajú vo svetových kultúrach.


Na svete existuje mnoho tradícií, ktoré formujú svadobný deň novomanželov. Drvivá časť z nich obsahuje určitý predmet, s ktorým sa spája svadobný rituál. V Mexiku to býva napríklad kvetinová reťaz, v Guatemale zvon a vo Walese drevené lyžice. V nejednej svetovej kultúre figurujú aj mince, ktoré sú symbolom bohatstva a šťastia. Objavte, akú úlohu a význam majú pri svadobnom rituáli v Anglicku, Latinskej Amerike alebo Švédsku.

Svetové tradície, kde svadobné mince hrajú prvé miesto

⦁ Anglicko

„Niečo staré, niečo nové, niečo vypožičané a niečo modré.“ To je príslovie z anglického folklóru, ktoré vzniklo už okolo roku 1800. Tým ale táto riekanka nekončí. Pôvodná verzia obsahuje ešte jedno pravidlo: „A v jej topánke strieborná šesťpencia“.

Podľa tradície vloží otec šesťpencu do nevestinej topánky ešte predtým, ako prejde uličkou. Šesťpenca symbolizuje šťastie a otecko týmto spôsobom dáva najavo, že svojej dcére praje do manželstva čo najviac hojnosti.

⦁ Švédsko

Švédsko disponuje obdobným zvykom. V tomto prípade dáva matka do pravej topánky nevesty zlatú mincu, otec do ľavej naopak striebornú mincu. Obe z nich symbolizujú ich priania, aby sa nevesta nikdy neocitla bez peňazí. Táto čarovná tradícia sa vo Švédsku drží až do dnešného dňa.

⦁ Španielsko a Latinská Amerika

Posledným príkladom je hispánsky obrad, počas ktorého dostáva nevesta 13 zlatých mincí. Sú symbolickou prísahou toho, že sa o ňu manžel finančne postará. Tento rituál je známy ako Las arras a nesie si svoju tradíciu už od doby starovekého Ríma, kedy sa minca rozlomila napoly a rozdelila sa medzi nevestu a ženícha. Tento akt bol známy ako Arrhae, čo sa do slovenčiny prekladá ako záväzok.

Svadobné mince predstavujú krásny, a napriek tomu praktický dar

Ak si lámete hlavu nad tým, čo dať novomanželom ako svadobný dar, strieborné alebo zlaté mince by mohli byť tou správnou voľbou. Nie sú len unikátnym umeleckým dielom, ale aj hodnotným darčekom, ktorého cena v priebehu času porastie. V neposlednom rade je to nádherná pamiatka na ich sviatočný deň. U nás na e-shope Zlaťáky nájdete celý rad zlatých a striebrných pamätných mincí, ktoré zdobia najrôznejšie svadobné motívy. V ponuke sú designy so srdiečkami, ale aj s motívmi ikonickej kráľovskej svadby. Nech už zvolíte akýkoľvek model, dávate novomanželom originálnu a hodnotnú pozornosť, ktorá im v budúcnosti môže priniesť zaujímavé zhodnotenie.
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern