Aktuálne ceny: Cena zlata 2328.485 USD/oz   Cena striebra 29.4235 USD/oz  

Podcast nad zlato nielen o Návštevníckom centre ČNB

Podcast
4.9.2023 | Zlaťáky

Hosťom nášho štvrtého dielu je hlavný archivár ČNB Jakub Kunert, s ktorým sme nahliadli do expozície Ľudia a peniaze v krásnych priestoroch bývalého trezoru a do časti Za menou prezentujúcou ucelený vývoj meny a financií v Česku.Vedeli by ste, koľko váži druhá najväčšia minca na svete, ktorá sa ukrýva v bývalom trezore ČNB? Aké významné archiválie má banka vo svojom depozitári a na aké zberateľské mince sa môžu numizmatici už teraz tešiť? To všetko a oveľa viac sa dozviete v našom ďalšom diele Podcastu nad zlato.


Zlaťákyzmluvným partnerom ČNB od roku 2006. V portfóliu firmy sa dajú teda zakúpiť ako zberateľské mince, tak špeciálne razby akou je napríklad Kněžna Ludmila. Zbieranie českých pamätných mincí vydávaných Českou národnou bankou má u nás tradíciu, ktorá siaha až do čias Rakúsko-Uhorska. Všeobecné rozšírenie dosiahlo za panovania Františka Jozefa I. Novovzniknutý Československý štát na túto tradíciu nadviazal v roku 1923, kedy začal vydávať svätováclavské dukáty razené v mincovni v slovenskej Kremnici. Od roku 2001 prichádza ČNB s pravidelnými päťročnými cyklami.


Česká národná banka je svojou podstatou jedinečná a nenahraditeľná. Expozícia Za menou vás vezme nielen na cestu za našou menou, ale tiež vám poodhalí, čo všetko sa skrýva za ňou a za zdanlivo nepreniknuteľnými pojmami, ktoré sú s ňou spojené. Dozviete sa čo všetko Česká národná banka robí, aby v našej krajine dosiahla cenovú a finančnú stabilitu a zaistila plynulosť peňažného obehu. Poznáte, kto, prečo a ako rozhoduje o nastavení a nástrojoch menovej politiky, finančnej stability alebo dohľade nad finančným trhom.

Zatúžili ste sa niekedy pozrieť do skutočného trezoru? Teraz máte príležitosť. Práve v pôvodnom trezore Živnostenskej banky, dnes Českej národnej banky, sa nachádza expozícia Ľudia a peniaze. Dozviete sa tu všetko o českej a československej menovej histórii a centrálnom bankovníctve v medzinárodnom kontexte. O zaujímavosti tu rozhodne nie je núdza. Možno vás prekvapí, ako peniaze vznikli, ako sa vyvíjali a ako s nimi ruka v ruke vznikal finančný systém.

Najnovším prírastkom, ktorý na vás v expozícii čaká, je unikátna vysokohmotnostná zlatá minca o nominálnej hodnote 100 000 000 Kč! Túto mincu, ktorá je najväčšou zlatou mincou v Európe a druhou najväčšou na svete, vydala ČNB v roku 2019 k príležitosti 100. výročia vzniku československej meny. O tejto udalosti si môžete prečítať na našom blogu.
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.143.154

Holoubek koncern