Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  

Podcast nad zlato no. 2: Zberateľstvo historických mincí

Blog
2.6.2023 | Zlaťáky

Naším ďalším hosťom je Michal Mašek, predseda Českej numizmatickej spoločnosti, ktorý sa k zberateľstvu historických mincí dostal ako väčšina zberateľov cez svojich rodičov. Tí mu v detstve darovali "zvyšky" z dna šuplíka, a pretože babička bola ročník 1909, dostal sa najprv k bežným minciam Františka Josefa I. A odvtedy sa stala numizmatika jeho koníčkom. Napísal rad publikácií a okrem toho vedie aj Numizmatický časopis vydávaný ako dvojmesačník Českou numizmatickou spoločnosťou.V prvom diele nášho nového Podcastu nad zlato sme sa spoločne so spisovateľom Štefanom Javůrkom pozreli do Jáchymovskej mincovne na miesto, kde vznikol toliar. Aký vzťah máte k minciam, ktoré dali vznik americkému doláru?

Toliare sú mince, ktoré v rôznej podobe kolovali po svete asi 500 rokov (pre porovnanie korunu majú v Česku 100 rokov). Na českom území ale ako prví razili mince Keltové tzv. "dúhovky". Názov vznikol tým, že ich ľudia nachádzali po daždi, keď ich voda opláchla a ony začali svietiť v podstate v miestach, kde na rozorané pole dopadala dúha.

Najväčší vzťah mám ale k minci kňažnej Emmy (manželka českého kniežaťa Boleslava II.), ktorá zaujíma medzi ženami Přemyslovcov ojedinelé postavenie, a to predovšetkým preto, že razila vlastné mince, na ktorých používala kráľovský titul „EMMA REGINA“. Zároveň na nich oproti všetkým zvyklostiam neuvádzala meno panujúceho kniežaťa. Na trhu je iba pár kúskov, v múzeu ich je ale dostatok.

Ďalšou vzácnosťou sú napríklad denáre Slavníkovcov, a tak by sme mohli pokračovať ďalej...

Kde nakupovať historické mince?

V dnešnej dobe kraľuje internet, ale ako sa v tom orientovať? Než teda začnete nakupovať, najskôr si o histórii niečo prečítajte, publikácií je veľa. Mali by ste sa držať toho, že vás ale mince môže po nejakom čase prestať baviť. Keď si napríklad nazbierate niekoľko desaťkorún/dvadsaťkorún Františka Jozefa I. –⁠ máte stále zlato, ktoré sa vám časom zhodnotí. Odporúčam nakupovať bežné veci, dobre zachovalé a uschované v kapsuliach.

Ako spoznať pravosť?

Existujú spoločnosti, ktoré certifikujú mince. Sú falzifikáty, ktoré sa odhalia len ťažko. Videl som mincu, ktorá vyzerala dokonale – mala patriť do 2. storočia pred n. l., ale váha nezodpovedala. Tým sme jej pravosť vyvrátili. Keď nájdete razidlo obrazovej strany v nejakej publikácii (katalógu) napríklad v Národnom múzeu, potom väčšinou máte vyhrané.

Môžu sa s vami začínajúci zberatelia poradiť?

Áno, na veľtrhoch, ktoré prebiehajú v rôznych mestách poskytujeme poradenskú činnosť, kedy záujemcom priamo na mieste povieme, o akú mincu sa jedná. Ľudia majú k starožitnostiam taký zvláštny vzťah – buď ich vyhodej, alebo si myslia, že za to kúpia napríklad auto. Úplne najsmutnejšie ale je, že keď nejaký zberateľ zomrie a deti chcú predať jeho majetok, zistí, že hodnota tej jednej mince je 500 korún, ale už si neuvedomí, že majú tých položiek viac a finančne to dáva zmysel až v momente, keď je zbierka kompletný. Ich predok predsa nebol blázon, veľmi dobre vedel, čo robí...

Má vôbec v dnešnej dobe zmysel začať zbierať historické mince?

Numizmatika je špekulácia rovnako ako napríklad akcie. Áno, pokiaľ sa budeme mať dobre, je dobré investovať do známok, mincí atď. V momente, keď ale nastane nejaká kríza, tak predsa len známka je len kus papierika a mince iba kus kovu.
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern