Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  

Podcast nad zlato o tom, ako vznikajú mince a medaily

Podcast
8.1.2024 | Dominika Bártová, Zlaťáky

Hosťom nášho piateho dielu Podcastu nad zlato je profesionálny medailér Petr Horák, ktorý od roku 1995 vzdeláva mladých dizajnérov v odbore razby medailí a mincí na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou. Spoločne sme sa pozreli na to, ako vznikajú mince od návrhu až po finálny produkt.Na začiatku všetkého stojí výtvarník – jednoducho medailér, ktorého úlohou je vytvoriť predlohu pre budúcu razbu. Následne sa spracováva niekoľkonásobne zväčšený plastický model budúcej mince.

Pozrite sa náš ďalší, už piaty diel Podcastu nad zlato a nahliadnite do tvorby budúcich medailerov, ktorí práve teraz ryjú priamo do sadry svoj grafický námet, alebo ako hovorí pedagóg Petr Horák – poctivé ručné modelovanie nie je možné nahradiť digitálnou tvorbou.


Profesionálny medailér a v súčasnej dobe aj pedagóg SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, Mgr. Petr Horák, v rozhovore s našou PR manažérkou, Dominikou Bártovou, prezradí priebeh tvorby mince od prvotnej skice, až po konečnú razbu. Dozviete sa, ako vzniká razidlo, ako docieliť tzv. „proofovanie“ alebo aké stroje na razenie použiť.

  

Vedeli ste, že stať sa úspešným medailérom nie je len tak? Nielen, že je potrebné poznať základy kresby, grafický design ale aj počítačové programy. Už počas štúdia sa žiaci zúčastňujú súťaží na zhotovenie mincí, organizovaných napríklad Českou národnou bankou a ich víťaz realizuje svoje návrhy do výroby. A práve tieto súťaže študentom pomáhajú nadviazať spoluprácu a získať možnosť budúceho štartu kariéry.


Mgr. Petr Horák sa narodil 16.2.1966 v Liberci. Vyštudoval SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou, Univerzitu Jána Evanjelistu Purkyne v Ústí n.L. a Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe - ateliér sklárskeho výtvarníctva. Za svoju doterajšiu kariéru zhotovil predlohy pre nespočetné množstvo mincí a medailí. Za zmienku určite stojí Strieborná minca k 200. výročiu založenia Národného múzea, Strieborná minca pri príležitosti 100. výročia narodenia Jozefa Bicana alebo Strieborná minca vydaná na počesť 400. výročia úmrtia Petra Voka z rodu Rožmberkov. Avšak tá, na ktorú spomína najradšej, bola jeho prvá. Mince s portrétom Pavla Jozefa Šafáříka. Úspech vo výberovom konaní na predlohu tejto mince mu otvoril dvere a odštartoval celú jeho doterajšiu tvorbu v tomto odbore. Rád spracováva portréty, historické udalosti a športové medaily a jeho inšpiráciou sú autori ako Jiří Harcuba, Giacomo Manzú alebo taliansky grafik, maliar a dizajnér Pisanello. Od roku 1995 pôsobí ako odborný pedagóg na SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou – ateliér kovorytia, kde mal možnosť vyučovať napríklad Vojtecha Dostála alebo Jozefa Oplištila.Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern