Aktuálne ceny: Cena zlata 2334.695 USD/oz   Cena striebra 31.51 USD/oz  

Poznáte numizmatické pojmy? Prečo a čím sa nominálna hodnota líši od tej zberateľskej?

Blog
28.7.2023 | Zlaťáky

Zbieranie mincí nie je len koníčkom niekoľkých nadšencov, naopak. Numizmatika má vo svete svoje pevné miesto a rady numizmatikov, aj vďaka ekonomicky rozkolísanému svetu, neustále sa rozširujú. Každý zberateľ a investor do mincí by sa pritom mal orientovať aspoň v základných pojmoch tejto aktivity. Viete napríklad, aký je rozdiel medzi nominálnou a zberateľskou hodnotou? Pokiaľ nie, je načase rozšíriť si znalosti.Čo určuje nominálnu hodnotu mince?

Nominálna hodnota mince udáva peňažnú čiastku, ktorú jej majiteľ získa vo chvíli, keď požiada o výmenu na pokladni Slovenskej národnej banky alebo v jednej z obchodných bánk, ktoré majú stanovenú povinnosť túto výmenu vykonať. Nie je to cena predajná. Na minci je hodnota vyrazená v podobe nominálu a stanovuje sa jednorazovo pri vydaní mince.

Je to jedno z najdôležitejších hľadísk odlišujúcich mincu od medaily, pretože tie žiadnu nominálnu hodnotu nemajú.

Čím sa riadi hodnota zberateľských mincí?

Ľudia, ktorí chcú investovať do mincí, sa často obzerajú po tých so zberateľskou hodnotou. Hľadajú také mince, u ktorých táto hodnota presahuje mnohonásobne hodnotu nominálnu. Cenu ovplyvňuje vzácnosť mince, zachovalosť, vek aj dopyt medzi zberateľmi, limit emisie, krajina emitenta, dôvod, prečo bola minca razená, prestíž mincovne a používané technológie, ochranné prvky alebo aktuálna cena zlata.

Pri správnej kombinácii spomínaných faktorov môže cena vyskočiť vysoko. Príkladom je Flowing Hair Liberty Dolár z roku 1794. Minca bola v roku 2013 vydražená za rekordných 10 miliónov dolárov.

Aký je rozdiel medzi nominálnou a zberateľskou hodnotou?

Zásadný rozdiel medzi týmito dvoma hodnotami je ten, že nominálna hodnota je jasne daná počas vzniku mince a nemení sa. Oproti tomu zberateľaké zlato, striebro a iné kovy môžu svoju hodnotu v priebehu času meniť a väčšinou je to hlavný cieľ tých, ktorí ich nakupujú.

Mince sú cenné a majú svoje kúzlo. Môžete ich využiť na uloženie financií alebo postupne tvoriť hodnotnú zbierku odovzdávanú z generácie na generáciu.Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.117.197

Holoubek koncern