Aktuálne ceny: Cena zlata 2328.49 USD/oz   Cena striebra 29.9 USD/oz  

Rastie záujem Čechov o zlato - Zlaťáky.cz v reportáži TV Prima

Zajímavost
29.5.2023 | Zlaťáky

Zlaťáky.cz v spolupracovali s televíziou Prima na reportáži o zberateľských zlatých minciach. Dozviete sa v nej nielen informácie o tom, prečo investovať do zlata, akú má zlato aktuálne hodnotu a čo je to cena nominálna, ale aj kde s takou mincou môžete platiť.Hodnota zberateľských mincí sa za posledných pár rokov zdvihla niekoľkonásobne. Okrem ceny mince v obchode u predajcov či v aukciách, majú ale ešte jednu hodnotu a to nominálnu. Za nominálnu cenu by vám mincu mali kedykoľvek vymeniť napríklad v banke, správne by s ňou malo ísť aj zaplatiť v obchode.

Nominálna cena značí hodnotu mince v mene emitenta. „Nominálna cena v podstate garantuje, že pokiaľ sa z nejakého dôvodu stane kov bezcenným, proti tej minci vám vyplatí určitý obnos, ktorý je daný nominálom. Je to v podstate bankovka v hodnote 10000 Kč schovaná do numizmatickej mince,” vysvetľuje riaditeľ firmy Zlaťáky.sk Martin Štich. V prípade záujmu majiteľa ju majú povinnosť vymeniť napríklad v Českej národnej banke. Aj keď by mali mince prijímať aj v bežných obchodoch, reportéri TV Prima nepochodili. Predavači sa spravidla odkazujú na to, že by o veci musel rozhodnúť majiteľ alebo vedenie firmy.

Cena zlata a zberateľských mincí v poslednej dobe rástla a je o ne aj záujem Čechov. „Od roku 2018 hodnota zlata stúpla približne o 20-30 %, tvrdí expert na numizmatiku Ján Jelínek. „Oproti tomu u zberateľských mincí bol nárast niekoľkonásobný,” dodáva.

Ekonómov záujem o zlato ale neprekvapuje. „Zlato je známe ako jeden z bezpečných prístavov a súčasná situácia je do istej miery nebezpečná, takže investícia do zlata začína byť viac zaujímavá, práve kvôli tomu, že je veľmi bezpečná,” vysvetľuje Pavel Peterka, ekonóm spoločnosti Roklen.

U zberateľských mincí tiež zohráva úlohu to, že bývajú často súčasťou limitovaných edícií, ich cena tak spravidla prudko narastie vo chvíli, keď sa mince prestanú oficiálne raziť a predávať.

Prezrite si celú reportáž:
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern