Aktuálne ceny: Cena zlata 2028.94 USD/oz   Cena striebra 22.973 USD/oz  

Tretí zdvihnutý prst - ďalšie zníženie ratingu USA

Analýza trhu
14.11.2023 | Ing. Jakub Petruška, Zlaťáky.cz

Tohtoročný desiaty november sa pravdepodobne opäť zapíše tučným písmom do úverovej spoľahlivosti USA a to z dôvodu ďalšieho zníženia výhľadu ratingového hodnotenia USA. Už tretia svetovo významná agentúra, tentoraz Moody's Investors Service sa rozhodla pre tento krok a v piatok 10. novembra pristúpila k akcii, kedy zmenila výhľad ratingu USA z pôvodne stabilného na negatívny. Toto rozhodnutie predstavuje ďalšie varovanie, že vývoj fiškálnych deficitov a následné zadlžovanie krajiny smeruje nežiaducim smerom, čo môže v budúcnosti vyvolať značné problémy.V roku 2011 spôsobila agentúra Standard & Poor's obrovský rozruch naprieč trhmi celého sveta a tiež na americkej politickej a odbornej pôde, keď znížila úverovú spoľahlivosť USA z top hodnotenia AAA na úroveň AA+. Dňa 1. augusta 2023 túto spoločnosť nasledovala agentúra Fitch a Standard & Poor´s, ktorá zavŕšila svoje varovanie a rovnako ako Standard & Poor´s znížila rating na úroveň AA+, čo bolo spôsobené hrozbou nezvýšenia dlhového stropu. Následná reakcia bola tvrdšia vďaka výraznému zhoršeniu celkovej fiškálnej situácie v USA a neustále sa zvyšujúcemu zadlžovaniu. Po ich boku sa teraz zaradila aj Moody's, ktorá si síce zachovala hodnotenie AAA, ale zaradila sa po bok týchto dvoch významných agentúr a varuje pred znížením hodnotenia.

Vďaka tomu sa Spojené štáty americké naďalej vymaňujú z elitnej skupiny najvyššie hodnotených krajín sveta. Podľa agentúry Bloomber sa medzi tieto krajiny radí Nemecko, Dánsko, Nórsko, Švédsko, Holandsko, Singapur, Luxembursko, Švajčiarsko a Austrália. Keby sa nejednalo o najväčšiu ekonomiku sveta a nebol to už pomyselný tretí zdvihnutý prst, nebolo toto rozhodnutie až také zásadné. Bohužiaľ, dnešný svet je veľmi dynamický a akákoľvek negatívna správa ak sa rýchlo šíri môže vyvolať veľké problémy.

Predstavitelia USA na túto udalosť reagovali negatívne. S týmto pohľadom nesúhlasia, pretože americká ekonomika je silná a odolná, jej dlhopisy sú najlikvidnejším a najbezpečnejším aktívom na svete.

Je potrebné zdôrazniť, že súčasná situácia je odlišná. Americká centrálna banka stále zastáva agresívnu, reštriktívnu menovú politiku a úrokové sadzby dosahujú hodnotu 5,25 - 5,50 %. Súčasné na svojich pleciach nesie USA batoh dlhov. Ich hodnota presahuje cca 33,7 bilióna dolárov a stále narastá. To všetko predstavuje obrovské riziko pre celú jej ekonomiku a súčasne pre globálny svet.

Na druhej strane táto situácia pripravuje živnú pôdu pre zlato a iné drahé kovy, ktoré sú tým pravým prístavom bezpečia v takto neistom globálnom svete.

Na rozhodnutie agentúry Moody's reagovali aj trhy, zlato nevynímajúc. Varovanie agentúry môže znamenať rast ceny žltého kovu. Po oznámení sme boli svedkami mierneho poklesu pod 1 950 USD/Oz, avšak začiatok týždňa reaguje postupným navýšením ceny aj vďaka vyššiemu dopytu po zlate.

Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.236.223.106

Holoubek koncern