Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  

Aké sú vzácne české mince a bankovky s vysokou zberateľskou hodnotou?

Blog
5.6.2023 | Zlaťáky

Záujem o nákup slovenských zberateľských mincí a bankoviek stále rastie. Investori ich vnímajú ako atraktívnu investíciu, ktorá by im mohla raz priniesť vysoký zisk. Poďte si prečítať, aké vzácne mince sú stále v obehu, akú majú hodnotu a podľa čoho sa určuje ich cena.Nákup zberateľských mincí patrí medzi obľúbené spôsoby investície. Potvrdzujú to aj štatistiky, podľa ktorých Česká národná banka registruje zvyšujúci sa záujem o historické platidlá už od roku 2015. Nie je sa čomu čudovať: za desiatky rokov môžu mince – ale aj bankovky – dosiahnuť veľkú hodnotu. Dôkazom sú tieto vzácne české kúsky, ktoré svojim majiteľom priniesli, alebo ešte len prinesú, rozprávkový majetok.

Vzácne české mince a bankovky s vysokou zberateľskou hodnotou

⦁ Päťtisícovka z roku 1919

Hneď na úvod začneme najväčším českým rekordom. Veľkým šťastlivcom sa v roku 2020 stal majiteľ päťtisícovej štátovky z roku 1919. Táto česká bankovka bola v obehu iba dva roky a vydražila sa za neuveriteľných 12,1 milióna korún, čo z nej urobilo najdrahšiu tuzemskú bankovku v našej histórii.

Päťtisícovka z roku 1919

Zdroj fotografie: ČTK

⦁ Stokoruna z roku 1919

Veľkou hodnotou sa pýši aj prvá stokoruna z roku 1919. Jedná sa o tlačený obojstranný návrh poukážky Zemskej banky Kráľovstva českého a odborníci odhadujú, že jej cena sa môže vyšplhať až na 5 miliónov korún. A pozor: táto poukážka z dielne Alfonsa Muchu je stále v obehu (pozri aktualne.cz).

Stokoruna z roku 1919

Zdroj fotografie: sberatel.com

⦁ Desaťkoruna z roku 1995

Za zmienku stojí aj desaťkoruna s nápisom Specimen. Ide o jednu zo vzácnych českých mincí v obehu, po ktorých je stále veľký dopyt. Vyrazených bolo iba 120 kusov, takže u zberateľov budí veľký záujem (pozri penize.cz).

Desetikoruna z roku 1995

Zdroj fotografie: Jakub Plíhal

Ako sa určuje hodnota zberateľských mincí a bankoviek?

Všetkých záujemcov určite zaujíma, podľa čoho sa určuje cena pamätných platidiel. Rovnako ako pri ďalších zberateľských predmetoch hrá dôležitú úlohu zachovalosť (viď stupne zachovalosti platidiel) a počet kusov. Peniaze z limitovanej edície majú pochopiteľne oveľa vyššiu hodnotu. Zaujímavosťou je, že mnoho českých a slovenských bankoviek a mincí má vyššiu cenu len pre to, že obsahujú chybu v tlači.

Ich hodnotu dokonca môžete sami overiť v špeciálnych katalógoch, v ktorých sú zmapované všetky platidlá od roku 1918 po súčasnosť.

Investujte do vzácnych českých mincí a bankoviek

Pokiaľ u seba práve nemáte žiadne pamätné platidlá, nemusíte zúfať. Na našom e-shope Zlaťáky nájdete unikátne strieborné aj zlaté mince, ktoré môžu predstavovať zaujímavú investičnú príležitosť. Prezrite si aj vy naše pestré portfólio s nízkymi emisnými nákladmi.
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern