Aktuálne ceny: Cena zlata 2328.74 USD/oz   Cena striebra 29.937 USD/oz  

Zlatá minca k výročiu Československa ako pripomienka slávnej udalosti

Blog
28.10.2022 | Zlaťáky

Vznik Československa je jedným z významných dní v novodobej histórii našej vlasti. Je logické, že k výročiu tak významnej udalosti prišla Česká národní banka so špeciálnou mincou. Ako vyzerá?Československo vzniklo 28. októbra 1918. O sto rokov neskôr si môžete minulosť pripomenúť so zlatou mincou, ktorú ČNB vydala 23. októbra 2018.

Zlatá minca Československo

Pamätná československá minca je razená zo zlata s rýdzosťou 999,9. Vydáva sa v dvoch prevedeniach – buď v bežnej kvalite, alebo špičkovej kvalite proof. Líšia sa povrchovou úpravou a prevedením hrany. Mince v proof kvalite sú vysoko leštené, hrana hladká a reliéf matný. Mince s bežnou kvalitou majú hranu s vrúbkami.

Priemer týchto zlatých mincí je 34 mm a hmotnosť 31,107 g. Pri razbe sú povolené určité odchýlky, preto údaje nemusia zodpovedať úplne presne. Pri hmotnosti môže byť odchýlka nahor 0,062 g a v obsahu zlata odchylka nahor 0,01 %.

Symboly aj osobnosti spojené so vznikom Československa

Zadná časť mince zobrazuje veľký znak Československej republiky. Pod znakom môžete vidieť faksimile alebo vernú napodobninu podpisov Edvarda Beneše, M.R. Štefánika a T.G. Masaryka. V dolnej časti je návršie s lipovou sadenicou a storočím 1918 a 2018. Po obvode mince sa vinie text VZNIK ČESKOSLOVENSKA a nechýbajú iniciálky autora mince, akademického maliara Vladimíra Pavlicu.

Predná strana zobrazuje návršie s lípou. Cez korunu lipového stromu vedú štíty s heraldickými zvieratami, ktoré poznáme z veľkého štátneho znaku – český lev, moravská orlica a sliezska orlica. Nechýba označenie nominálnej hodnoty mince, po obvode vedie nápis ČESKÁ REPUBLIKA.

Táto jedinečná zlatá minca k výročiu Československa je úchvatnou pripomienkou bohatej českej histórie a mala by byť súčásťou zbierky každého zberateľa.Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern