Aktuálne ceny: Cena zlata 2048.44 USD/oz   Cena striebra 25.086 USD/oz  

Zlato alebo kryptomeny: Ktorý investičný artikel ponúka žiarivejšiu budúcnosť?

Blog
9.6.2023 | Zlaťáky

Súčasná ekonomická situácia je pre mnohých spotrebiteľov nočnou morou. Ceny rastú, dlhy napučiavajú, peniaze strácajú na hodnote. Svoj podiel na tom má inflácia, ktorá je aktuálne na 16%. Investori preto rýchlo hľadajú spôsoby, ako svoje úspory nielen ochrániť, ale v najlepšom prípade aj zhodnotiť. A odpoveď častokrát nachádza v investícii do kryptomien a vzácnych kovov.Vzácne kovy a kryptomeny dodnes súperia o priazeň investorov. Na jednej strane stojí tradičný žltý kov, ktorý sa ťaží už tisíce rokov a nedá sa umelo vytvoriť. Na druhej strane digitálna mena bitcoin, ktorá vznikla v roku 2009 a funguje nezávisle na centrálnych bankách. Oba materiály majú obrovský investičný potenciál, a preto pre mnohých investorov predstavujú dokonalú príležitosť na zhodnotenie. Otázkou zostáva, či sa oplatí investovať do moderného bitcoinu, alebo staviť na tradičné zlato.

Prečo investovať do zlata?

Zlato je jeden z mála drahých kovov, ktorý si udržal svoju hodnotu po dlhé tisícročia. Svoju zásluhu na tom majú jeho vlastnosti, ktoré spočívajú vo vzácnosti, trvanlivosti a poddajnosti. Je dosť vzácne na to, aby nestrácalo na hodnote, ale zároveň dosť dostupné, aby úplne nevymizlo – ako napríklad ródium. Navyše spoľahlivo odoláva inflácii a jeho cena se stále zvyšuje.

Toto tvrdenie potvrdzujú aj aktuálne štatistiky, podľa ktorých zlato zaznamenalo v roku 2020 rekordný rast. Jeho cena sa prehupla cez 2000 USD/Oz., čím dosiahla historické maximum. V roku 2021 síce klesla na 1 880 USD/Oz., ale z hľadiska investícií je stále horúce želiezko v ohni.

Prečo investovať do bitcoinu?

Bitcoin je na trhu necelé dve desaťročia, ale to mu stačilo na to, aby vzbudil rozruch a zapísal sa na zoznam najatraktívnejších investícií. Tí, čo doň vložili dôveru hneď na začiatku, si o niekoľko rokov neskôr prišli na neuveriteľné imanie.

„Čo sa týka nevýhod, investície do bitcoinu sú rizikovejšie ako u zlata, pretože jeho hodnota sa mení výrazne rýchlejšie. Je teda zrejmé, že sú potrebné znalosti a technické zručnosti, inak o svoj zisk môže investor ľahko prísť. Navyše v čase masívneho výkyvu (pozri rok 2021) býva nákup či predaj bitcoinu značne problematický“, hovorí Ing. Jakub Petruška zo spoločnosti Zlaťáky.cz. Konkrétne nebezpečenstvo napríklad ukázal útok hackera z roku 2019.

Všetko záleží na preferencii a inštinkte

Aktuálny vývoj je pre investorov zaujímavý a rozhodne sa oplatí sledovať. Kartami zamiešala hlavne koronavírová pandémia, vďaka ktorej hodnota zlata aj bitcoinu rapídne vzrástla. Aj preto vyzerá budúcnosť kryptomien a zlata sľubne. Rastúca inflácia, zadlženie, pokračujúca neistota na trhu či uvoľnená fiškálna politika hrajú v ich prospech.

Pokiaľ vás táto téma zaujíma, odporúčame si prečítať našu odbornú analýzu trhu o vývoji hodnoty zlata a bitcoinu.Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern