Aktuálne ceny: Cena zlata 2411.15 USD/oz   Cena striebra 30.786 USD/oz  
  Zlaťáky    Investičné zlaté mince     Zlatá investičná minca Mýty a legendy - Merlin 1 Oz 2023

Zlatá investičná minca Mýty a legendy - Merlin 1 Oz 2023

14:29
posledná aktualizácia ceny
007043
kód produktu
2 726,20 EUR
oslobodené od DPH
Platba kartou u tohto produktu nie je možná.
Skladom Na objednávku (14 pracovních dní)
-
+


Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Mýty a legendy - Merlin 2023

Zlatá investičná minca vyrazená britskou kráľovskou mincovňou v roku 2023 z najčistejšieho zlata s rýdzosťou 99,99 % a hmotnosťou 1 Oz, vydaná v rámci série Mýty a legendy. Po prvej trojdielnej zbierke mincí venovanej legendám o Robinovi Hoodovi nasleduje druhá trojdielna časť čerpajúca inšpiráciu z artušovských legiend. Pre druhú mincu s touto tematikou a piatu mincu série bol vybraný Merlin.

Na rubovej strane mince je zobrazený čarodejník Merlin podľa návrhu ilustrátora Davida Lawrencea. Múdrosť a vedomosti starca symbolizuje sova sediaca na jeho pleci. Čarodejníkovu moc vyjadruje čarodejná palica a zlatý srp priviazaný k opasku, ktorý používa na odsekávanie imela v posvätnom háji. Merlin stojí pred siluetou kopca a kláštora Glastonbury, ktoré sú pevne spojené s existenciou ostrova Avalon, miesta posledného odpočinku bájneho Artuša a jeho manželky Ginevry. Motív mince je koncipovaný do vnútorného kruhu na pozadí jemnej dekoratívnej rytiny gilošov (Guilloche). Časti obrazu prechádzajú do oblasti okraja mince, kde sú doplnené názvom "MERLIN", údajom o hmotnosti a rýdzosti kovu "1 OZ FINE GOLD 999,9" a rokom vydania "2023".
Čarodejník Merlin je kľúčovou postavou artušovskej legendy vo všetkých jej známych verziách. Mýtická história Británie obsahuje príbeh odohrávajúci sa v 5. storočí za vlády kráľa Vortigerna. Veštci radia kráľovi, aby vyhľadal mŕtveho alebo živého chlapca bez otca. Tým chlapcom je Merlin a podľa jednej z verzií príbehu pomôže Vortigernovi udržať si moc proti snahám saského kráľa. Podľa inej umožní dokončenie hradu, ktorého základy sa rozpadajú kvôli dvom bojujúcim drakom. Merlinovi sa to podarí a Vortigern vezme chlapca pod svoju ochranu.
Osudovým momentom je Merlinovo stretnutie s kráľom Utherom Pendragonom. Merlin ako prorok predpovedá narodenie kráľa Artuša a pomocou mágie pomáha Utherovi zviesť krásnu Ygraine, ktorá je vydatá za vojvodu z Cornwallu. Zo zväzku sa narodí nemanželský chlapec Artuš a Merlin sa stane jeho poručníkom. V čase Utherovej smrti má Artuš len pätnásť rokov a šľachta spochybňuje jeho nárok na trón. Mocný čarodejník Merlin vrazí svoj meč hlboko do kameňa a vyhlási, že len ten, komu sa ho podarí vytiahnuť, je právoplatným kráľom. Artuš je jediný, kto v tejto skúške uspeje, a tak sa začína vláda legendárneho kráľa Británie. Merlin naďalej zostáva po Artušovom boku a je jeho verným sprievodcom a radcom.

Na averze je prvý mincový portrét Karola III. navrhnutý Martinom Jenningsom. V opise mince sa uvádza "CHARLES III - D - G - REX - F - D" a nominálna hodnota.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Mýty a legendy

Špecifikácia produktu

Autor:
David Lawrence/Martin Jennings
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Mincovňa:
Royal Mint
Priemer:
32,69 mm
Séria:
Mýty a legendy
Emisia:
2023
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
100 GBP
Rýdzosť:
999,9/1000 Au
Krajina pôvodu:
Veľká Británia

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.31.134

Holoubek koncern