Aktuálne ceny: Cena zlata 2325.645 USD/oz   Cena striebra 27.342 USD/oz  
  Zlaťáky    Investičné zlaté mince     Zlatá investičná minca Mýty a legendy - Merlin 1 Oz 2023

Zlatá investičná minca Mýty a legendy - Merlin 1 Oz 2023

12:39
posledná aktualizácia ceny
007043
kód produktu

Platba kartou u tohto produktu nie je možná.
Skladom Na dotaz

Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.


  CHCEM SA OPÝTAŤ NA STAV
Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Mýty a legendy - Merlin 2023

Zlatá investičná minca vyrazená britskou kráľovskou mincovňou v roku 2023 z najčistejšieho zlata s rýdzosťou 99,99 % a hmotnosťou 1 Oz, vydaná v rámci série Mýty a legendy. Po prvej trojdielnej zbierke mincí venovanej legendám o Robinovi Hoodovi nasleduje druhá trojdielna časť čerpajúca inšpiráciu z artušovských legiend. Pre druhú mincu s touto tematikou a piatu mincu série bol vybraný Merlin.

Na rubovej strane mince je zobrazený čarodejník Merlin podľa návrhu ilustrátora Davida Lawrencea. Múdrosť a vedomosti starca symbolizuje sova sediaca na jeho pleci. Čarodejníkovu moc vyjadruje čarodejná palica a zlatý srp priviazaný k opasku, ktorý používa na odsekávanie imela v posvätnom háji. Merlin stojí pred siluetou kopca a kláštora Glastonbury, ktoré sú pevne spojené s existenciou ostrova Avalon, miesta posledného odpočinku bájneho Artuša a jeho manželky Ginevry. Motív mince je koncipovaný do vnútorného kruhu na pozadí jemnej dekoratívnej rytiny gilošov (Guilloche). Časti obrazu prechádzajú do oblasti okraja mince, kde sú doplnené názvom "MERLIN", údajom o hmotnosti a rýdzosti kovu "1 OZ FINE GOLD 999,9" a rokom vydania "2023".
Čarodejník Merlin je kľúčovou postavou artušovskej legendy vo všetkých jej známych verziách. Mýtická história Británie obsahuje príbeh odohrávajúci sa v 5. storočí za vlády kráľa Vortigerna. Veštci radia kráľovi, aby vyhľadal mŕtveho alebo živého chlapca bez otca. Tým chlapcom je Merlin a podľa jednej z verzií príbehu pomôže Vortigernovi udržať si moc proti snahám saského kráľa. Podľa inej umožní dokončenie hradu, ktorého základy sa rozpadajú kvôli dvom bojujúcim drakom. Merlinovi sa to podarí a Vortigern vezme chlapca pod svoju ochranu.
Osudovým momentom je Merlinovo stretnutie s kráľom Utherom Pendragonom. Merlin ako prorok predpovedá narodenie kráľa Artuša a pomocou mágie pomáha Utherovi zviesť krásnu Ygraine, ktorá je vydatá za vojvodu z Cornwallu. Zo zväzku sa narodí nemanželský chlapec Artuš a Merlin sa stane jeho poručníkom. V čase Utherovej smrti má Artuš len pätnásť rokov a šľachta spochybňuje jeho nárok na trón. Mocný čarodejník Merlin vrazí svoj meč hlboko do kameňa a vyhlási, že len ten, komu sa ho podarí vytiahnuť, je právoplatným kráľom. Artuš je jediný, kto v tejto skúške uspeje, a tak sa začína vláda legendárneho kráľa Británie. Merlin naďalej zostáva po Artušovom boku a je jeho verným sprievodcom a radcom.

Na averze je prvý mincový portrét Karola III. navrhnutý Martinom Jenningsom. V opise mince sa uvádza "CHARLES III - D - G - REX - F - D" a nominálna hodnota.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Mýty a legendy

Špecifikácia produktu

Séria:
Mýty a legendy
Autor:
David Lawrence/Martin Jennings
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Nominálna:
100 GBP
Rýdzosť:
999,9/1000 Au
Hrana:
vrúbkovaná
Krajina pôvodu:
Veľká Británia
Emisia:
2023
Mincovňa:
Royal Mint
Priemer:
32,69 mm

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.201.97.224

Holoubek koncern