Zlatá minca Dukát Františka Jozefa I. 1909 Rakúska razba
posledná aktualizácia ceny
kód produktu
Aktuálne nie je možné tento produkt objednať.
NIE JE SKLADOM
Pozrite si produkt
Podrobný popis
Zlatá minca František Jozef I. 1909 Rakúsko
Zlaté dukáty boli obchodné mince vydávané v rokoch 1852 až 1915 v Rakúskom cisárstve s rýdzosťou 986/1000 Au (23,6 kt), hmotnosťou 3,49 g a priemerom 19,75 mm. Vydanie z roku 1909 by vydané v náklade 366 318 kusov.
Motív mince prešiel v priebehu rokov portrétnou zmenou. Autormi prvého motívu, razeného v rokoch 1852 až 1859, boli Josef Schmitt (reverz) a Conrad Lange (averz). V rokoch 1860 až 1865 boli dukáty razené s novým portrétom Františka Jozefa I. a orlice boli prepracované. Návrh vytvorili Johann Weiss (reverz) a Josef Daniel Böhm (averz). V rokoch 1866 až 1872 sa dukáty razili bez titulu lombardsko-benátskeho kráľa v opise mince a portrét Františka Jozefa I. bol opäť zmenený. Autorom motívu bol Josef Tautenhayn. V rokoch 1872 až 1915 dostali dukáty nový a posledný motív mince a opis mince bol bez titulu lombardsko-benátskeho kráľa. Autorom motívu bol Friedrich Leisek.
Na rubovej strane dukátu je štátny znak rakúsko-uhorskej monarchie používaný od roku 1815. Tvorí ho heraldická trojkorunová orlica (dve arcivojvodské a jedna cisárska koruna) so zlatou zbrojou. Na hrudi má znak dynastie Lotrinsko-Habsburskej, okolo ktorého je ovinutý Rád zlatého rúna. V pravom pazúre drží orol meč a žezlo, v ľavom pazúre cisárske jablko. Nápis znie: "HVNGAR - BOHEM - GAL - LOD - ILL - REX - A - A - 1909 - ", ktorého skratky symbolizujú text: "Hungariae, Bohemiae, Galitiae, Lodomariae, Illyriae Rex Archidux Austriae", čo v preklade znamená "Arcivojvoda rakúsky, kráľ uhorský, český, český, galícijský, český, lodomarský a ilýrsky".
Na averze je zobrazený portrét Františka Jozefa I. s vavrínovou čelenkou od Friedricha Lieskeho. V opise mince je uvedený nápis "FRANC - IOS - I - D - G - AVSTRIAE - IMPERATOR", ktorého skratky symbolizujú text: "Francisus Josephus I. dei gratia avstriae imperator" (v preklade František Jozef I. z Božej milosti cisár Rakúska).
Dukát je zlatá obchodná minca, ktorá sa používala až do 19. storočia. Názov vznikol z latinského slova Ducatus - vojvodstvo. Pôvod dukátu siaha do Benátok 13. storočia, kde obchodníci predávali tovar, ktorý dovážali z Východu do Európy. Pôvodne sa zaň platilo byzantským zlatým hyperpyrom, ktorý však bol po sicílskom povstaní v roku 1282 znehodnotený a benátska vláda potom začala raziť vlastné mince z čistého zlata, ktoré boli odvodené od florénov, ale s mierne zvýšenou hmotnosťou kvôli rozdielom v hmotnostných systémoch oboch miest. Benátsky dukát obsahoval 3,545 gramu 99,47 % rýdzeho zlata, čo bola najvyššia rýdzosť, akú dokázala stredoveká metalurgia vyrobiť.
Západná Európa potom začiatkom 14. storočia začala raziť vlastné mince s postavou svätého Ladislava podľa florénu. Cisár Ferdinand I. potom nechal zlaté mince pomenovať dukáty s obsahom zlata 98,6 % a vďaka ich rýdzosti boli prijateľné v celej Európe. S výmenou mnohých portrétov panovníkov sa dukáty razili až do 19. storočia. V 20. storočí sa tak dukát, pôvodne obchodná minca, stal mincou pre zberateľov a investorov.
Špecifikácia produktu
Žiadanka
Vyplnenie žiadanky pre Vás nie je záväzné.
Výkupný formulár
Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.