Strieborná investičná minca Obri doby ľadovej - Medveď jaskynný 1 Oz 2020
posledná aktualizácia ceny
kód produktu
vrátane DPH
Platba kartou u tohto produktu nie je možná.
Pozrite si produkt
Podrobný popis
Giganti doby ľadovej - Jaskynný medveď
Investičná strieborná minca s hmotnosťou 1 Oz (31,1 g) vyrazená v nemeckej mincovni Leipziger Edelmetallverarbeitung GmbH v roku 2020 z najčistejšieho striebra s rýdzosťou 99,9 % je súčasťou série Giganti doby ľadovej, ktorá v priebehu štyroch rokov predstaví osem obrov doby ľadovej. Na štvrtej minci zo série je zobrazený medveď jaskynný (Ursus spelaeus).
Na reverze mince je zobrazený jaskynný medveď na pozadí skalnatých vrcholov hôr. Viditeľná horná časť tela s dlhými pazúrmi a ostrými tesákmi dáva tušiť mohutnosť a silu vyhynutej šelmy. Motív mince dopĺňa názov série "GIANTS OF THE ICE AGE", hmotnosť a rýdzosť. Na vonkajšom okraji mince sa nachádzajú siluety všetkých ôsmich zvierat série v poradí vydania. Motív jaskynného medveďa je zapustený a zvýraznený lešteným dizajnom, zatiaľ čo siluety ostatných zvierat vystupujú nad povrch mince. Rok vydania je uvedený na spodnom okraji mince.
Na lícnej strane je zobrazený štátny znak Ghanskej republiky, nápis "REPUBLIC OF GHANA" a označenie nominálnej hodnoty v spodnej časti mince.
Minca sa dodáva v plastovej kapsule s nákladom 15 000 kusov pre celý svet!
Jaskynný medveď sa v Európe a Ázii vyskytoval viac ako stotisíc rokov v období starších štvrtohôr známom ako pleistocén. Vyhynul na konci poslednej doby ľadovej približne pred 24 000 rokmi. Svoje meno dostal podľa kostrových pozostatkov, ktoré sa našli takmer výlučne v jaskyniach. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že bol silne fixovaný na svoje rodné jaskyne ako na svoje hlavné životné prostredie. Jeho prirodzeným nepriateľom bol jaskynný lev a tiež človek. Práve rastúca ľudská populácia obývajúca rovnaké prostredie čiastočne spôsobila jeho vyhynutie. Druhým faktorom bol dramatický úbytok potravy v dôsledku klimatických zmien počasia. Hoci bol medveď jaskynný všežravec, jeho hlavná potrava závisela od veľkých zdrojov vegetácie.
Jaskynný medveď bol podobný dnešnému medveďovi hnedému. Hlavným rozdielom bola jeho lebka s vysokým, stúpajúcim čelom. Samce vážili 400 až 500 kg, zatiaľ čo samice boli podstatne menšie a vážili 225 až 250 kg.
Porovnaním DNA medveďa jaskynného a medveďa hnedého vedci zistili určitú zhodu, ktorá dokazuje kríženie týchto dvoch druhov. Ide len o druhý genóm vyhynutého zástupcu nájdený u žijúceho druhu. Prvým prípadom bol človek, ktorého neafrický genóm obsahoval malé percento identity s genómom neandertálca.
Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:
Séria Obri doby ľadovejŠpecifikácia produktu
Výkupný formulár
Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.