Investičné zlato pod lupou – vývoj zlata a striebra v marci
Zlato uzavrelo prvý štvrťrok roku 2025 vo veľkom štýle – prekonalo hranicu 3 000 USD za uncu a zaznamenáva zisky vo všetkých hlavných menách. Rast cien žltého kovu poháňajú najmä geopolitické riziká, rastúce napätie vo svete, inflačná neistota a dedolarizačné trendy. Investori aj centrálne banky pokračujú v nákupoch a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa zlatá rally mala zastaviť. Popri zlate zaznamenalo silnejší rast aj striebro, ktoré sa priblížilo k hranici 35 USD za uncu a potvrdzuje rastúci záujem investorov. Vývoj za marec aj celý prvý štvrťrok sme podrobne rozobrali v článku nižšie.

Zlato vstúpilo do marca s optimizmom. Po rekordných februárových maximách, keď cena vystúpila nad 2 900 USD za uncu (cca 2 806 eur), nasledoval koncom mesiaca prudší prepad. Zlato oslabilo až na 2 834 USD (cca 2 722 eur), najmä kvôli silnejšiemu americkému doláru a zvýšenej vlne výpredajov.
Slabší dolár, geopolitické napätie a obavy z recesie
Do nového mesiaca a zároveň poslednej tretiny prvého štvrťroka 2025 vstúpil žltý kov na hodnote okolo 2 857 USD (cca 2 754 eur). A rovnako ako príroda, aj zlato sa začalo prebúdzať a mazať straty z predchádzajúcich dní.
Už v utorok 4. marca sa opäť dostalo nad kľúčovú hranicu 2 900 USD. Vo štvrtok síce krátko kleslo, ale už v piatok 7. marca zatváralo okolo 2 920 USD (cca 2 692 eur). K rastu prispela kombinácia viacerých silných faktorov.
V danom týždni došlo k výraznému oslabeniu amerického dolára – jeho kurz voči hlavným menám klesol o 3 %. Hlavnou príčinou bola nová colná politika administratívy Donalda Trumpa, ktorá v utorok uvalila clá na dovoz z Mexika, Kanady a zároveň sprísnila opatrenia voči Číne. Trhy reagovali citlivo – ide totiž o kľúčových obchodných partnerov USA.
Zlatu tiež pomohli obavy o stav americkej ekonomiky. Niektorí analytici upozorňujú, že USA balansujú na hrane recesie. Výrazne pod očakávania dopadol aj februárový report o zamestnanosti v súkromnom sektore (ADP), ktorý ukázal vytvorenie len 77 000 pracovných miest. Pre porovnanie – v januári ich bolo 186 000 a očakávania pre február sa pohybovali okolo 148 000. To všetko ovplyvní menovú politiku americkej centrálnej banky (FED), ktorá zasadala koncom marca. Zaujímavé je, že zlato už nereaguje tak výrazne na signály od FEDu ako v minulosti. Dnes jeho cenu formujú viac geopolitické a štrukturálne faktory.
Piatkový rast ceny podporil aj návrat nákupných objednávok – investori využili predchádzajúci pokles na nové nákupy. Silnie dopyt po bezpečnom prístave a zlato tradične patrí medzi tie najspoľahlivejšie. K tomu pribúdajú obavy zo svetovej geopolitickej situácie. Marcový summit EÚ bol jasným signálom – Európa chystá rozsiahle investície do obrany a prezbrojenia v odhadovanej výške 800 miliárd eur (cca 20 biliónov Kč). Hovorí sa tiež o možnom zrušení dlhových limitov. Raketovo rastúce zadlženie, možné inflačné tlaky a obmedzené rozpočty pre ďalšie oblasti zvyšujú nervozitu na trhoch – a zlato z toho profituje.
Záver týždňa potvrdil trend – zlato sa držalo nad 2 900 USD a týždeň ukončilo na úrovni 2 909 USD za uncu (cca 2 685 eur). Všetko nasvedčuje tomu, že žltý kov má aj naďalej dobre našliapnuté.
Nový historický míľnik prekonaný
Druhý marcový týždeň začalo zlato z veľmi solídnej pozície – okolo 2 909 USD za uncu (cca 2 685 eur). Oči trhu sa upierali najmä na inflačné údaje z USA, konkrétne na spotrebiteľskú infláciu (CPI) a index výrobných cien (PPI), ktoré mali zásadný význam pre ďalšie smerovanie menovej politiky.
V stredu 12. marca prišla prvá dôležitá správa – februárová spotrebiteľská inflácia bola miernejšia než v januári. Index CPI vzrástol medzimesačne o 0,2 % (v januári to bolo 0,5 %), pričom trhy očakávali nárast o 0,3 %. Aj medziročná inflácia spomalila na 2,8 % z januárových 3 %, opäť pod očakávaním (2,9 %).
Jadrová inflácia, očistená o volatilné zložky ako energie a potraviny, medziročne stúpla o 3,1 % a medzimesačne o 0,4 %, čo bolo v súlade s januárovými číslami, ale mierne nad trhovým očakávaním (0,3 %). Na tieto čísla zlato zareagovalo svižne. Ešte v ten istý deň sa cena vyšplhala k 2 940 USD (cca 67 500 Kč) a držala sa aj nasledujúce ráno. Miernejšia inflácia, poklesy na akciových trhoch, slabnúci dolár a pretrvávajúce geopolitické napätie – to všetko hralo v prospech zlata.
Vo štvrtok 13. marca boli zverejnené čísla z výrobného sektora. Index cien výrobcov (PPI) zostal vo februári bez zmeny po januárovom raste o 0,4 %. Trhy pritom očakávali nárast o 0,3 %. Ročná veľkoobchodná inflácia vzrástla o 3,2 %, čo bolo mierne pod odhadmi (3,3 %). Jadrový PPI dokonca medzimesačne klesol o 0,1 % (oproti očakávaným +0,3 %) a medziročne činil 3,4 %.
Kombinácia týchto „vlažnejších“ inflačných údajov bola pre trh so zlatom jasným signálom. Vo štvrtok popoludní, po 16. hodine, vystúpila cena zlata na nové historické maximum – 2 970,44 USD (cca 2 734 eur). A veľký míľnik na seba nenechal dlho čakať. V piatok 14. marca, krátko po 11. hodine dopoludnia, zlato po prvý raz v histórii prekonalo magickú hranicu 3 000 USD za uncu. Presnejšie – 3 001,11 USD (cca 2 763 eur).
Za týmto rastom stálo viacero faktorov – nielen spomínané inflačné dáta, ale aj ďalšie zhoršenie v oblasti medzinárodného obchodu. USA totiž uvalili nové clá na európsky tovar, na čo EÚ odpovedala oznámením odvetných opatrení. K tomu pripočítajme pretrvávajúcu vojnu na Ukrajine bez náznaku prímeria, slabnúci dolár a ďalšie otrasy na akciových trhoch. Výsledkom bol silný prílev investorov do bezpečného prístavu – práve do zlata.
Rekordný týždeň zakončil žltý kov na úrovni cca 2 987 USD za uncu (cca 2 744 eur).
Zasadnutie americkej centrálnej banky
V stredu 19. marca sa uskutočnila najdôležitejšia udalosť tohto týždňa – zasadnutie americkej centrálnej banky FED. Išlo o druhé menovopolitické stretnutie v roku, ktoré pozorne sledovali trhy naprieč sektormi.
FED podľa očakávania ponechal úrokové sadzby bezo zmeny v pásme 4,25–4,50 %. Pokračuje tak v opatrnom „vyčkávacom móde“, ktorý zahájil už na januárovom zasadnutí. Tempo znižovania sadzieb, ktoré sa začalo v septembri minulého roka, sa teraz aspoň na chvíľu zastavilo.
Dôvodom opatrnosti sú najmä aktuálne globálne aj domáce neistoty. Trhy znepokojuje pôsobenie Trumpovej administratívy, ktorej protekcionistická politika so sebou nesie riziko roztočenia novej inflačnej špirály, oslabenia hospodárskeho rastu, dopadov na trh práce aj možnej recesie. Do rozhodovania FED-u sa premietol aj vývoj inflácie za február, neistá situácia na finančných trhoch, tlak na americký dolár i pretrvávajúce geopolitické napätie.
Zlato reagovalo ako zvyčajne – prudkým rastom. V stredu 19. marca, tesne pred rozhodnutím FED-u, sa držalo nad úrovňou 3 030 USD za uncu (cca 2 780 eur). Deň zakončilo ešte vyššie – približne na 3 047 USD (2 795 eur).
Vo štvrtok 20. marca potom zlato prekonalo ďalšiu métu, keď sa vyšvihlo nad 3 050 USD – konkrétne na cca 3 053 USD (takmer 2 807 eur).
Záver týždňa bol mierne korekčný – v piatok sa žltý kov ustálil na úrovni okolo 3 023 USD (cca 69 900 Kč, 2 795 eur).
Záver mesiaca
Do posledného marcového týždňa vstúpilo zlato vo veľkom štýle. Rastová vlna z predchádzajúcich dní pokračovala a žltý kov prekonal ďalšie rekordy.
Zverejnený rast amerického HDP za posledný štvrťrok roka 2024 predstavoval 2,4 %, čo bolo mierne nad očakávaním trhu (2,3 %). Napriek tomu tento „solídny“ výsledok nemal na cenu zlata výraznejší vplyv. Trh sa sústredil skôr na iné faktory – a tých bolo viac než dosť.
Kľúčovú rolu zohráva geopolitická situácia: pretrvávajúce napätie na Ukrajine, vývoj na Blízkom východe aj útoky USA proti Hútiom v Jemene. Do hry vstupujú aj neistoty spojené s Trumpovou administratívou, obchodné vojny s Čínou a po novom aj s EÚ, hrozba recesie, rastúce zadlženie, dedolarizácia a masívne nákupy zlata centrálnymi bankami aj investormi. Výsledkom je silná a dlhodobá zlatá rally, ktorá zatiaľ nevykazuje známky spomalenia.
V piatok 28. marca boli zverejnené dôležité údaje o vývoji inflácie – konkrétne cenový index PCE (výdavky na osobnú spotrebu bez cien potravín a energií). Ten vo februári vzrástol o 0,4 %, čo prekonalo očakávania trhu (0,3 %). Medziročne jadrová inflácia dosiahla 2,8 %, opäť nad očakávaním. Tieto údaje potvrdzujú, že inflácia zostáva v ekonomike zakorenená a vytvára neistotu, ktorá ďalej podporuje záujem o zlato.
V piatok 28. marca zakončil žltý kov svoju cestu na úrovni cca 3 083 USD (cca 2 850 eur). Posledný marcový deň zlatu neprekážala ani zmena času a ráno prelomilo hranicu 3 100 USD/Oz. Deň potom zakončilo na hodnote 3 123 USD, cca 2 887 eur.
Za mesiac marec zlato pridalo cca 9,30 % v dolároch, cca 4,35 % vo vyjadrení v korunách a cca 1,00 % v eurách.
Za prvý štvrťrok roku 2025 tak zlato pridalo cca 19,00 % v dolároch, približne 14,00 % v eurách.
Ako si viedlo striebro
Aj striebro malo v marci silný rastový mesiac. Vstupovalo do neho s cenou okolo 31,20 USD/Oz (cca 30 eur) a postupne naberalo na sile. Najvyššiu hodnotu dosiahlo 27. marca, keď sa priblížilo hranici 35 USD/Oz, teda okolo 32 eur. Tento rast potvrdzuje, že aj striebro sa teší záujmu investorov, a to nielen ako doplnok k zlatu, ale aj ako samostatný uchovávateľ hodnoty v turbulentnom ekonomickom prostredí.
Další aktuality
-
Blog15.4.2025 Trumpov colný obrotník vystrelil zlato k ďalším rekordom
-
Analýza trhu10.4.2025 Investičné zlato pod lupou – vývoj zlata a striebra v marci
-
Blog19.3.2025 Skrytá sila striebra
-
Blog14.3.2025 Zlatý býk pokoril trojtisícovku
-
Analýza trhu13.3.2025 Investičné zlato pod lupou - vývoj ceny zlata vo februári 2025
-
Analýza trhu20.2.2025 Investičné zlato pod lupou - Vývoj zlata v prvom mesiaci tohto roka
-
Analýza trhu11.2.2025 Zlato po pár dňoch prekonalo ďalšiu métu
-
Analýza trhu6.2.2025 Zlato prekonalo hranicu 2 800 USD a zlatý býk vystúpil na ďalší rekord
-
Analýza trhu10.1.2025 Investičné zlato pod lupou a posledný mesiac roku 2024
-
Novinka9.12.2024 Dodanie produktov do Vianoc a vianočná otváracia doba
-
Analýza trhu5.12.2024 Investičné zlato pod lupou, alebo aký bol pre zlato predposledný mesiac roka
-
Novinka29.11.2024 Adventná mapa šťastia opäť prináša svoje poklady
-
Analýza trhu7.11.2024 Investičné zlato pod lupou, alebo ako si zlato viedlo v októbri 2024
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystúpil k novým výšinám - Zlato sa priblížilo k hranici 2 600 USD/Oz
-
Blog18.9.2024 Mimoriadna razba dukátu svätý Václav: Výnimočná príležitosť od Českej národnej banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato prepisuje historické tabuľky
-
Analýza trhu5.8.2024 Čierny pondelok na finančných trhoch
-
Blog30.7.2024 Séria Royal Tudor Beasts – kráľovské zvieratá Henricha VIII.
-
Blog2.7.2024 Originálne darčeky k svadbe
-
Blog19.6.2024 Sedem divov sveta – výstava unikátnej mince s vyobrazením visutých záhrad kráľovnej Semiramis