Aktuálne ceny: Cena zlata 2045.21 USD/oz   Cena striebra 24.987 USD/oz  

Slávne historické osobnosti na minciach. Koho výročie narodenia alebo úmrtia si tento rok pripomenieme?

Blog
4.8.2023 | Zlaťáky

Česká republika mala vo svojej histórii veľa slávnych osobností, ktoré za sebou zanechali nezmazateľnú stopu. Právom si preto vyslúžili vydanie mincí so svojim portrétom k výročiu ich narodenia alebo úmrtia. Spoznajte niektoré bližšie.Ján Blahoslav, Max Švabinský alebo Ján Blažej Santini-Aichel sú len zlomkom slávnych tvárí vyobrazených na zlatých alebo strieborných minciach. Chcete rozšíriť svoju zbierku? Máte skvelú príležitosť!

Strieborná minca Ján Blahoslav – 500. výročie narodenia

Slávny pedagóg a spisovateľ. Jemu venovaná strieborná minca vychádza vo variante proof a štandard k príležitosti 500. výročia jeho narodenia.

Zadná strana mince je štylizovaná do podoby slávnej knihy autora Grammatica česká. Na titulnej strane sa nachádza symbolický kríž a na chrbte knihy text ČESKÁ REPUBLIKA, 200 Kč. Knižný vzhľad prechádza aj do prednej časti so zobrazením Jána Blahoslava a textom 1523, JAN BLAHOSLAV, 2023.

Strieborná minca Max Švabinský – 150. výročie narodenia

Mince zobrazujúca Maxa Švabinského má variant proof a štandard. Vychádza k príležitosti 150. výročia narodenia českého maliara, grafika a pedagóga.

Predná strana mince patrí portrétu umelca. Na minci nájdete meno MAX ŠVABINSKÝ a roky 1873–2023. Úmyselne bola zvolená šikmá modelácia a písmo, aby došlo k prepojeniu oboch strán mince. Zadná strana nesie motív najznámejšieho obrazu Švabinského s názvom Chudý (chudobný) kraj, nápisy ČESKÁ REPUBLIKA a nominálnu hodnotu 200 Kč.

Strieborná minca Ján Blažej Santini-Aichel – 300. výročie úmrtia

Ján Blažej Santini-Aichel, slávny český architekt, 300 rokov od svojej smrti si vyslúžil striebornú mincu vo variante proof a štandard.

Obe strany mince predstavujú jeho najznámejšie stavby. Na prednej strane môžete vidieť rytinu kostola sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore. Spodnú časť zdobí nápis ČESKÁ REPUBLIKA a údaj o nominálnej hodnote 200 Kč. Zadná strana mince predstavuje kostol Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci. Nad ním sa pri okraji mince vinie meno slávneho architekta a dole rok úmrtia 1723 a rok vydania mince 2023.

Viete už, ktoré mince so slávnymi osobnosťami českých dejín obohatia práve vašu zbierku?
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern