Aktuálne ceny: Cena zlata 2043.77 USD/oz   Cena striebra 24.975 USD/oz  

TOP 5 faktov o zlate alebo Zlatá olympijská medaila nie je 100% zlatá

Blog
10.8.2023 | Zlaťáky

V minulom článku ste sa dozvedeli, že zlato pochádza z vesmíru, je takmer nezničiteľné, alebo že obrovské náleziská ukrývajú naše oceány. Teraz prichádza pokračovanie v podobe ďalších 5 zaujímavostí. Viete, aký je najdrahší výrobok zo zlata? Alebo aká krajina sa pýši najväčšou zlatou baňou na svete?Len máloktorý kov si vydobyl takú obľubu ako práve zlato. Cez dlhé tisícročia si udržalo povesť vzácneho, tajomného a obdivovaného nerastu, ktorý až magicky priťahuje zberateľov i investorov po celom svete. Ak ste aj vy prepadli kúzlu zlata, tieto zaujímavosti vás určite nenechajú chladnými.

⦁ Najdrahší výrobok zo zlata stojí 24 miliónov dolárov

Zlato je natoľko obľúbené a hodnotné, že sa stalo populárnym materiálom na výrobu luxusných produktov. Úplný masterpiece predstavujú zlaté vreckové hodinky Henry Graves Supercomplication, ktoré v roku 1933 uviedla prestížna švajčiarska značka Patek Philippe. Výnimočné sú nielen pre svoje 18-karátové zlato, ale aj široké množstvo funkcionalít.

V roku 2014 ich v aukcii kúpil súkromný investor za rekordných 24 miliónov dolárov. To je o 13 miliónov viac ako čiastka, ktorú dal za rovnaké hodinky šejk Bin Mohammad Bin Ali Al-Thani o 15 rokov skôr.

⦁ Najväčšia zlatá baňa vyprodukuje 2 milióny uncí ročne

Najväčšími producentmi zlata je Čína, JAR alebo Rusko. Málokto ale vie, že najrozsiahlejšou zlatou baňou sa chváli Uzbekistan. V bani Muruntau sa vyťaží ročne cez 2 milióny uncí zlata – to je v prepočte asi 62 tun. A odborníci sa domnievajú, že ukrýva zásoby o ďalších 150 miliónoch uncí.

Produkcii nahráva aj príhodná lokalita púšte Kyzylkum, kde baňa zaberá 3,3 kilometrov na dĺžku a 2,5 kilometrov na šírku. Jeho veľkosť je rovnako pôsobivá ako jeho intenzívna ťažba.

⦁ Súťaže ryžovania zlata v ČR sú hitom

Ani Česko ohľadom ťažby zlata nezostáva pozadu. Hoci sa produkciou nemôže ani zďaleka rovnať spomínanej uzbeckej bane, aj u nás sú ukryté bohaté náleziská zlata. Jedným z nich sú Zlaté hory, ktoré vznikli okolo roku 1224 ako banícka osada. Historické zdroje uvádzajú, že najväčší rozkvet osada oslávila okolo roku 1590, kedy sa pochválila 2 valóny zlata s hmotnosťou 1,38 a 1,78 kilogramov.

V súčasnej dobe je ryžovanie zlata síce zakázané, ale dodnes tu prebiehajú najrôznejšie akcie – napríklad súťaže ryžovania zlata pre verejnosť, alebo dokonca majstrovstvá Českej a Slovenskej republiky.

⦁ Jedlé zlato predstavuje prémiovú lahôdku

Zlato má kľúčové uplatnenie v šperkárstve, stomatológii aj automobilovom priemysle. Čo ale v takej gastronómii? Vedeli ste, že 24-karátové zlato môžete s pokojným srdcom konzumovať? Európska únia schválila potravinárske aditívum E175 v podobe zlatých plátkov, vločiek či prachu. Tie slúžia najmä ako netradičné dekorácie na čokolády, cukríky alebo torty. Úplnou perličkou je šiška posypaná 24-karátovým zlatom, ktorá sa ocitla na stálom menu brooklynskej reštaurácie Manila Social Club. Pre takú pochúťku ale musíte siahnuť hlboko do vrecka, pretože jedna zlatá šiška stojí asi 100 Eur.

⦁ Olympijské zlaté medaily nie sú vyrobené zo zlata

Odovzdávanie medailí na olympiáde predstavuje významný okamih pre každého športovca i každého verného fanúšika. Málokoho ale napadne, že ikonická zlatá olympijská medaila nie je vôbec zo zlata. Pravidlá Medzinárodného Olympijského výboru udávajú, že musia obsahovať aspoň 6 gramov zlata. Nikto ale nehovorí, že musí byť zlatá celá. Medaila je v skutočne z 99% strieborná. Keby bola iba zo zlata, jej cena by sa vyšplhala asi na 500 000 korún.

Viac zaujímavostí o zlate nájdete na našom blogu

Túžite po ďalších perličkách o zlate? Na našom blogu nájdete celý rad článkov, ktoré vám poodhalia zaujímavosti o drahých kovoch. Páčiť by sa vám mohol aj prvý článok z našej série 5 zaujímavostí o zlate.
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern