5 zaujímavostí o zlate, ktoré ste nevedeli: Odhalíme pôvod aj české náleziská
Zlato bolo vždy považované za symbol bohatstva a hojnosti. Tento žltý kov navyše skrýva mnoho tajomstiev a legiend, ktoré zaujmú nejedného investora a zberateľa. Viete, odkiaľ zlato pochádza? A je skutočne tak nezničiteľné, ako sa hovorí? Objavte 5 zaujímavostí zlata.
Zlato (latinsky Aurum, v preklade doslova žiarivý úsvit) fascinuje ľudstvo po celé tisícročia. Už od počiatku prastarých civilizácií boli ľudia jeho ťažbou posadnutí a vnímali ho ako nevídanú vzácnosť. Jedna z prvých zmienok o tomto drahom kove pochádza z doby 6000 rokov pred naším letopočtom, kedy jeho kúzlu podľahli Egypťania. Čas utekal ďalej, ale zlato si až do dnešného dňa udržalo svoju hodnotu. Prečítajte si, aké tajomstvá a zaujímavosti tento drahý nerast ukrýva.
⦁ Zlato pochádza z vesmíru
Viete, odkiaľ pochádza zlato? Vedci majú v tejto otázke jasno - z vesmíru. Podľa expertov došlo asi 200 miliónov rokov po vzniku Zeme k zrážke meteorov. Tieto meteory obsahovali značný podiel zlata a ďalších drahých kovov, ktoré sa postupne usadili po celej planéte. Posledné overenie tejto teórie prebehlo v roku 2017, keď hvezdárne a astronomické laboratóriá po celom svete zachytili zrážku dvoch neutrónových hviezd v galaxii NGC 4993. Výbuch podľa výsledkov skúmania skutočne vymrštil do kozmu zlato a kúsky ďalších kovov.
⦁ Oceány obsahujú tisíce ton zlata
Ťažby zlata sa týka ešte jedna zvláštnosť. Zatiaľ čo väčšina tohto kovu sa ryžovala zo zeme a riek, ešte väčšie náleziská ukrývajú moria a oceány. Podľa prieskumov sa v nich nachádza vyše 100 miliónov ton zlata. V praxi to znamená, že každý liter vody obsahuje zhruba 13 miligramov tohto vzácneho kovu. Kvôli jeho koncentrácii je však neuveriteľne ťažké ho vyloviť a oddeliť od vody. Za posledných pár storočí prišli investori, vedci aj podnikatelia s mnohými nápadmi, ale ani jeden z nich sa v praxi neosvedčil. Zlato tak naďalej zostáva skryté v hlbinách oceánov.
⦁ Zlato je takmer nezničiteľné
Zaujímavou kapitolou sú aj vlastnosti zlata. Fascinujúca je najmä odolnosť, ktorá často pripomína skôr nezničiteľnosť. Vedci testovali, čo všetko vydrží, a výsledok ich viac ako prekvapil. Zlato spoľahlivo odolá soli aj akejkoľvek kyseline, čím sa výrazne líši od ďalších kovov. Po dlhom bádaní sa nakoniec našla jeho slabina. Achillovu pätu predstavuje roztok kyanidu draselného (alebo lučavky kráľovskej) v kombinácii so vzduchom – jedine za tejto podmienky sa kov rozpustí. Chémia zlata je nepochybne pozoruhodnou disciplínou.
⦁ Zlato môže byť fialové, modré aj biele
Keď sa povie zlato, väčšina si vybaví žiarivý žltý kov. Pravdou je, že tento vzácny nerast môže naberať aj iné – menej tradičné – farby. Príčina je vo vzniku rôznych zliatin, ktoré ho sfarbia do ďalších odtieňov. Reč je napríklad o červenej farbe, za ktorou stojí zliatina zlata a medi. Modrý tón má na svedomí zase zliatina zlata a ocele. Najčastejšie sa ale stretnete s bielym zlatom, ktoré vzniká pridaním paládia – tento kov má totiž tendenciu zlato odfarbiť.
⦁ Zlatá horúčka prebiehala aj na území Česka
Málokto vie, že vzácne náleziská sa ukrývajú aj v Česku. Prvá zlatá horúčka sa na území Česka odohrala už za čias keltského osídlenia v 2. a 1. storočí pred naším letopočtom. Potom nasledovali ešte ďalšie dve - medzi 12. a 14. storočím a nakoniec v 20. storočí. V tom čase sa stala hlavným zdrojom zlata baňa Roudná na Benešovsku, z ktorej sa vyťažilo až 5 770 kilogramov rýdzeho zlata. Medzi ďalšie kľúčové náleziská zlata v ČR sa radia aj toky Volyňka, Blanice či Lomnice alebo trojuholníková oblasť medzi Českým Brodom, Táborom a Klatovými. Od roku 1994 ale bola ťažba zlata na našom území oficiálne ukončená.
Zaobstarajte si kúsok zlata aj pre seba
Nechali ste sa očariť zlatom a radi by ste mali doma aspoň malý kúsok? Zaobstarajte si niektorú zo zlatých minciach na našom e-shope Zlaťáky. Vyberať môžete z veľkého množstva rôznych designov a spracovaní. Mince poslúžia nielen ako zberateľský artikel, ale aj ako predmet s vysokým investičným potenciálom.
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investičné zlato pod lupou, alebo ako si zlato viedlo v októbri 2024
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystúpil k novým výšinám - Zlato sa priblížilo k hranici 2 600 USD/Oz
-
Blog18.9.2024 Mimoriadna razba dukátu svätý Václav: Výnimočná príležitosť od Českej národnej banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato prepisuje historické tabuľky
-
Analýza trhu5.8.2024 Čierny pondelok na finančných trhoch
-
Blog30.7.2024 Séria Royal Tudor Beasts – kráľovské zvieratá Henricha VIII.
-
Blog2.7.2024 Originálne darčeky k svadbe
-
Blog19.6.2024 Sedem divov sveta – výstava unikátnej mince s vyobrazením visutých záhrad kráľovnej Semiramis
-
Blog17.4.2024 Investície do fyzického kovu alebo prečo sa stať našim klientom
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastaviteľný
-
Blog19.3.2024 Ako môžu drahokamy, kryštály či perleť obohatiť vašu zbierku zlatých aj strieborných mincí?
-
Analýza trhu6.3.2024 Zlato sa vezie na býčej vlne, cena stúpa a poráža 3-mesačné maximá
-
Blog20.2.2024 ČNB pripomína rok českej hudby striebornými mincami s Bedřichom Smetanou a Josefom Sukom
-
Blog7.2.2024 Brnenská pobočka víta Šťastný rok Draka
-
Blog16.1.2024 3. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Podcast8.1.2024 Podcast nad zlato o tom, ako vznikajú mince a medaily
-
Blog2.1.2024 2. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Blog19.12.2023 1. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Novinka1.12.2023 Nechajte sa viesť našou adventnou mapou šťastia za strieborným pokladom
-
Analýza trhu14.11.2023 Tretí zdvihnutý prst - ďalšie zníženie ratingu USA