Aktuálne ceny: Cena zlata 2328.24 USD/oz   Cena striebra 30 USD/oz  
  Zlaťáky    Investičné strieborné mince     Strieborná investičná minca Mýty a legendy - Beowulf 1 Oz 2024
Novinka

Strieborná investičná minca Mýty a legendy - Beowulf 1 Oz 2024

17:20
posledná aktualizácia ceny
007227
kód produktu
59,25 EUR
vrátane DPH
Platba kartou u tohto produktu nie je možná.
Skladom Na objednávku (14 pracovních dní)
-
+


Dostupnosť na predajniach

Pozrite si produkt

Podrobný popis

Myths and Legends - Beowulf 2024

Strieborná investičná minca vyrazená britskou kráľovskou mincovňou na rok 2024 z najčistejšieho striebra s rýdzosťou 99,9% a hmotnosťou 1 Oz, vydaná v rámci série Mýty a legendy. Po dvoch predchádzajúcich trojzväzkových kolekciách mincí venovaných legendám o Robinovi Hoodovi a kráľovi Artušovi nasleduje záverečná trojica mincí inšpirovaná staroanglickým eposom Beowulf. Pre úvodnú mincu na túto tému a siedmu mincu série bol zvolený hlavný hrdina príbehu, Beowulf.

Reverznú stranu mince navrhol ilustrátor David Lawrence. Zobrazuje stret odvážneho Beowulfa a krvilačného Grendela, ktorého skutočná podoba sa v pôvodnom epose nespomína. Jeho podoba tak vychádza z neskorších interpretácií, aby zodpovedala charakteristike stvorenia z temnoty, ničiteľa a požierača ľudského druhu. Na pozadí mince je načrtnutá miestnosť v sídle dánskeho kráľa. Dizajn mince je koncipovaný do vnútorného kruhu, pričom časti výjavu prechádzajú do kruhu, v ktorom sú doplnené názvy "BEOWULF & GRENDEL", hmotnosť a rýdzosť kovu "1 OZ FINE SILVER 999" a rok vydania "2024".
Legenda o Beowulfovi pochádza z ranostredovekého eposu, ktorý je jednou z najstarších zachovaných literárnych pamiatok v anglickom jazyku. Toto dielo je dôležitým prameňom pri štúdiu staroanglickej literatúry a súčasne aj cenným odkazom germánskej a severoeurópskej mytológie.
Príbeh sa začína príchodom mladého gótskeho bojovníka Beowulfa do Dánska, aby pomohol kráľovi Hrotgarovi v boji proti netvorovi menom Grendel. Desivé stvorenie zaútočí v noci na hodovnú sieň Heorot a zabije členov kráľovskej družiny. Beowulf netvora porazí, ale čelí pomste jeho matky. Nájde ju pri temnom jazere a po odvážnom boji z neho vyjde ako víťaz. Odmenený kráľovskou odmenou sa vracia do svojej vlasti, aby sa sám stal vládcom. Druhá časť eposu sa odohráva po rokoch stabilnej vlády, keď kráľovstvo začne ohrozovať drak. Vo vyčerpávajúcej bitke, počas ktorej mu pomáha jeho verný priateľ Wiglaf, kráľ Beowulf draka zabije, ale sám je vážne zranený. Na smrteľnej posteli vydáva posledné príkazy svojmu nástupcovi. Je pochovaný spolu s pokladom, ktorý drak strážil.
Epos o Beowulfovi odráža kultúrne a historické prvky svojej doby a ponúka pohľad na vtedajšiu spoločnosť, hodnoty a názory. Oslavuje hrdinstvo a odhodlanie bojovať proti hrozbám aj za cenu vlastného života.

Na averze mince je prvý mincový portrét Karola III. navrhnutý Martinom Jenningsom. V opise mince sa uvádza "CHARLES III - D - G - REX - F - D" a nominálna hodnota.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria Mýty a legendy

Špecifikácia produktu

Autor:
David Lawrence/Martin Jennings
Hmotnosť:
31,1 g (1 Oz)
Mincovňa:
Royal Mint
Priemer:
38,61 mm
Séria:
Mýty a legendy
Emisia:
2024
Hrana:
vrúbkovaná
Nominálna:
2 GBP
Rýdzosť:
999/1000 Ag
Krajina pôvodu:
Veľká Británia

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
100.28.227.63

Holoubek koncern