Mimoriadna razba dukátu svätý Václav: Výnimočná príležitosť od Českej národnej banky
Česká národná banka sa rozhodla uctiť bohatú históriu českej krajiny prostredníctvom mimoriadnej razby dukátu svätého Václava pri príležitosti stého výročia prvej razby Svätováclavských dukátov. Tieto jedinečné obchodné mince predstavujú nielen symbol českej štátnosti a tradície, ale aj cenný investičný artikel, ktorý môže do budúcnosti priniesť zhodnotenie. Pre všetkých zberateľov, investorov a milovníkov histórie je táto razba jedinečnou príležitosťou na doplnenie portfólia o významnú razbu s historickou i kultúrnou hodnotou.

Svätý Václav: Symbol českej štátnosti
Svätý Václav, český knieža z rodu Přemyslovcov, je jednou z najvýznamnejších postáv českej histórie a neodmysliteľným symbolom našej štátnosti. Narodil sa približne v roku 907 a vládol v čase, keď sa formoval raný český štát. Jeho vláda, hoci bola krátka, mala zásadný vplyv na utváranie českej identity a postavenie českých krajín vo vtedajšej Európe. Cez jeho relatívne mladý vek sa stal významným predstaviteľom kresťanských hodnôt a národným hrdinom, ktorého odkaz pretrváva dodnes.
Václav bol vychovaný v kresťanskom duchu, predovšetkým svojou babičkou Ľudmilou, ktorá sa neskôr stala svätou. Bol známy svojou oddanosťou kresťanstvu, šírením mieru a diplomacie, čo sa odrazilo aj v jeho vzťahoch so susednými štátmi. Pre svoju spravodlivú vládu, šírenie vzdelanosti a upevnenie kresťanských hodnôt bol populárny medzi svojim ľudom.
Vláda kniežaťa bola prerušená roku 935 (niekedy uvádzané 929), kedy bol zavraždený na príkaz svojho brata z dôvodov častých rozporov o spôsoboch vlády. Tento čin, známy ako „bratovražda v Starej Boleslavi“, sa stal jedným z najznámejších momentov českej histórie a v srdciach českého ľudu Václavovi zaistil nesmrteľnosť.
Čoskoro po jeho zavraždení bol vyhlásený za mučeníka a neskôr kanonizovaný. Stal sa patrónom českých krajín a jeho odkaz ako ochranca národa a symbolu štátnosti pretrváva až do súčasnosti. V legendách bol Václav vykresľovaný ako ideálny vládca – spravodlivý, zbožný a ochraňujúci svojich poddaných. Tieto legendy mali veľký vplyv na formovanie národnej identity a štátotvorných myšlienok.
Svätováclavská tradícia je hlboko zakorenená v českej kultúre. Každoročne si 28. septembra pripomíname Deň českej štátnosti, ktorý je spojený práve s kniežaťom Václavom. Tento deň nie je len oslavou jeho osobnosti, ale aj pripomienkou hodnôt, ktoré zastával – vieru, spravodlivosť, oddanosť vlasti a odhodlanie ochrániť svoj národ. Socha svätého Václava na Václavskom námestí v Prahe sa stala jedným z najsilnejších symbolov českej histórie a slobody národa.
Tradícia dukátov svätého Václava
Svätováclavský dukát nebol zákonným platidlom, ale obchodnou mincou bez určenej nominálnej hodnoty. Váha dukátu je 3,49 gramov a má rýdzosť 986/1000 Au. Jeho vydávanie inicioval minister financií Alois Rašín, pričom razbu zaisťovala mincovňa Kremnica. Mince je vyrobená zo zmesi zlata a medi. Na dukátoch je vyobrazený vojvoda Václav s mečom a štítom, s nápisom „NEDAJ ZAHYNÚTI NÁM I BUDÚCIM“ po obvode. Rub mince zdobí štátny znak a dvojitá vetvička lipy.
V roku 1929 boli na pripomenutie výročia smrti sv. Václava vydané päťdukátmi a desaťdukátmi, ktoré sú päťnásobkom resp. desaťnásobkom jednoduchého dukátu. V roku 1951 boli dukáty razené znova, ale neboli vtedy určené na predaj a boli uložené v trezore Štátnej banky, ktorá venovala jeden kus každej nominálnej hodnoty Národnému múzeu v Prahe, Moravskému múzeu v Brne a Slovenskému národnému múzeu V Bratislave.
Svätováclavský dukát je obľúbenou mincou, a to nielen v Čechách, ale aj v zahraničí. K najvzácnejším a najcennejším dukátom patria rozhodne ročníky 1938 a 1939, ktorých bolo vyrazených do 100 kusov.
Prečo investovať do dukátov?
Mimoriadne razby dukátu svätého Václava nie sú len otázkou zberateľstva, ale aj zhodnotenia finančných prostriedkov. Investícia do zlata je po stáročia považovaná za bezpečný spôsob uchovania hodnoty majetku. Zlato je odolné voči inflácii a jeho hodnota z dlhodobého hľadiska rastie. Dukáty svätého Václava tak môžu byť ideálnym nástrojom pre tých, ktorí chcú investovať nielen do vzácneho kovu, ale aj do kultúrneho dedičstva.
Okrem investičného potenciálu majú tieto dukáty aj emocionálnu hodnotu, pretože sú spojené s históriou a národnými symbolmi. Držať v ruke dukát svätého Václava znamená mať kúsok českej histórie priamo vo svojej zbierke, ktorý sa prenáša z generácie na generáciu.
Nenechajte si ujsť túto príležitosť a obohaťte svoju zbierku o tento výnimočný artefakt českej histórie.
Další aktuality
-
Analýza trhu12.6.2025 Investičné zlato pod lupou – májový vývoj zlata a striebra
-
Blog23.5.2025 Zlatá pocta majstrov európskej hudby
-
Blog15.4.2025 Trumpov colný obrotník vystrelil zlato k ďalším rekordom
-
Analýza trhu10.4.2025 Investičné zlato pod lupou – vývoj zlata a striebra v marci
-
Blog19.3.2025 Skrytá sila striebra
-
Blog14.3.2025 Zlatý býk pokoril trojtisícovku
-
Analýza trhu13.3.2025 Investičné zlato pod lupou - vývoj ceny zlata vo februári 2025
-
Analýza trhu20.2.2025 Investičné zlato pod lupou - Vývoj zlata v prvom mesiaci tohto roka
-
Analýza trhu11.2.2025 Zlato po pár dňoch prekonalo ďalšiu métu
-
Analýza trhu6.2.2025 Zlato prekonalo hranicu 2 800 USD a zlatý býk vystúpil na ďalší rekord
-
Analýza trhu10.1.2025 Investičné zlato pod lupou a posledný mesiac roku 2024
-
Novinka9.12.2024 Dodanie produktov do Vianoc a vianočná otváracia doba
-
Analýza trhu5.12.2024 Investičné zlato pod lupou, alebo aký bol pre zlato predposledný mesiac roka
-
Novinka29.11.2024 Adventná mapa šťastia opäť prináša svoje poklady
-
Analýza trhu7.11.2024 Investičné zlato pod lupou, alebo ako si zlato viedlo v októbri 2024
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystúpil k novým výšinám - Zlato sa priblížilo k hranici 2 600 USD/Oz
-
Blog18.9.2024 Mimoriadna razba dukátu svätý Václav: Výnimočná príležitosť od Českej národnej banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato prepisuje historické tabuľky
-
Analýza trhu5.8.2024 Čierny pondelok na finančných trhoch
-
Blog30.7.2024 Séria Royal Tudor Beasts – kráľovské zvieratá Henricha VIII.