1. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
Vstup do sveta investícií môže byť podobný plavbe na rozbúrenom mori plnom nástrah a rozhodujúcich momentov. Snaha pochopiť trhy a správne alokovať zdroje sa pre mnohých stáva veľkou výzvou. Preto sme pre vás pripravili trojdielny seriál, v ktorom analytik ing. Jakub Petruška vás prevedie svetom investičných kovov. Pomôže vám pochopiť základné princípy. Vysvetlí, ako analyzovať riziká a nájsť cestu k skutočne efektívnemu investovaniu.
Trojdielna séria pre začínajúcich investorov do drahých kovov vás prevedie týmito témami:
1. diel: Vstup do sveta investícií a ako začať
2. diel: Moderná a historická numizmatika
3. diel: Diverzifikácia portfólia
Vstup do sveta investícií a ako začať
Skôr než pristúpime k zoznámeniu sa s možnosťami vhodnej investície do fyzického zlata a striebra, je potrebné si pred samotným obchodom ujasniť niekoľko vecí. Každý nákup, nech sa jedná o osobný automobil, dom, vybavenie domácnosti, potraviny a pod., súvisí s určitým plánovaním. Je dôležité si vyjasniť, čo chcem kúpiť, koľko toho chcem zaobstarať a aké plány mám s daným nákupom. Či sa jedná o investíciu na celý život, alebo len prechodné uloženie úspor s očakávaním budúceho zhodnotenia.
Rovnako je to aj pri investíciách do fyzických kovov, ako je zlato a striebro, prípadne iných (platina, paládium). Potenciálny investor by si mal premyslieť svoje potreby, aby vedel, čo chce konkrétne nakúpiť. Rovnako treba ešte zdôrazniť, že zmyslom a hlavnou funkciou drahých kovov je uchovanie hodnoty v čase, nie primárne generovať zisky. Nejedná sa o investíciu v pravom slova zmysle.
Položte si základné otázky:
Prečo chcem vôbec investovať? Chcem ochrániť svoje úspory pred infláciou, vratkým finančným systémom a neistým globálnym svetom. Mať spoľahlivú rezervu a zachovať hodnotu svojho majetku.
Koľko chcem do tejto oblasti investovať? Rozhodnite sa o výške investície podľa svojich možností. Je vhodné svoje úspory diverzifikovať a podľa uvoľnených finančných prostriedkov rozvrhnúť veľkosť investovaného portfólia.
Ako dlho chcem držať túto investíciu? Je dôležité si určiť, či chcem mať prostriedky stále vysoko likvidné (klasické investičné zlato a striebro), alebo nebudem vyhradené peňažné prostriedky potrebovať roky, môžem ich teda postrádať a nechať zhodnotiť v čase (raritné produkty - numizmatická oblasť).
Kde budem fyzické kovy nakupovať? Je nutné si urobiť analýzu trhu, zistiť, kto dané produkty ponúka a predáva, akú má povesť na trhu, či sa zameriava aj na následný výkup a za akých podmienok.
Budem nakupovať pravidelne? Bude sa jednať o určitú formu sporenia alebo chcem realizovať jednorazový obchod? Pravidelná investícia je vhodná z dôvodu priemerovania ceny, je to podobné ako pri akciách alebo podielových fondoch. Bohužiaľ nikto na svete nevie, kedy bude najlepšia príležitosť na nákup, či na predaj. Pravidelná alokácia nám eliminuje riziko investovať v nevhodnom čase.
V neposlednom rade si stanovte, na čo sa chcete zamerať. Máte záujem o investičné zliatky, prípadne mince alebo iba raritné produkty? Po zvážení všetkých uvedených možností sa poďme pozrieť na konkrétne príklady.
Investičné zlato a striebro
Ako už bolo spomenuté, zlato a striebro v dnešnom dynamickom a neistom svete spĺňajú hlavnú funkciu a to uchovávateľa hodnoty. Je to skúsenosť preverená predchádzajúcimi generáciami. Vnímanie žltého i strieborného kovu sa za stovky a tisíce rokov prakticky nezmenilo, vždy boli znakom statusu spoločenského postavenia, bohatstva a moci. Už tie najstaršie civilizácie pokladali zlato a striebro za niečo výnimočné. Okrem estetického využitia sa tak stalo zároveň platidlom už v ich najskorších obdobiach. Stálo za rozvojom obchodných vzťahov medzi národmi, ale tiež predstavovalo cennú vojnovú korisť.
V dnešnej dobe sú drahé kovy viac ako nástrojom moci predovšetkým zdrojom bezpečia a brzdou proti inflácii. Kategórie drahých kovov vo forme bullion sú dnes využívané ako investičný nástroj, podobne ako tomu je u cenných papierov, nehnuteľností, umeleckých diel a pod. Dnes si môže potenciálny záujemca vybrať z dvoch kategórií, do ktorých chce vložiť svoje prostriedky. Jedná sa o investičné zliatky a investičné mince. Tieto dve skupiny slúžia ako investícia na uloženie papierových peňazí, nejedná sa však o oblasť zberateľskú alebo numizmatickú.
Investičné kovy sú hmotným aktívom, ktoré je veľmi likvidné po celom svete. Mince a zliatky sú známe medzi investormi a akceptované na globálnych trhoch. Môžete mať mincu z jedného konca sveta a predať ju na druhom. Renomé titulu prináša veľkú výhodu toho, že ho možno predať prakticky v ktorejkoľvek krajine.
Nákup investičného zlata a striebra je formou získania fyzického kovu s danou hmotnosťou. Cena sa odvíja od aktuálneho vývoja na komoditných trhoch. Zlato je obchodované medzinárodne a hlavnú úlohu pri stanovení ceny hrá "Londýnsky fix". Vyhlasuje sa dvakrát denne v dňoch, keď sa obchoduje, a to AM (dopoludňajšia o 10:30) a PM (popoludňajšia o 15:00). Obchodníci so zlatými zliatkami a mincami uskutočňujú svoje obchody za spotovú cenu zlata plus tzv. premium, čo je prirážka k cene.
Investičné zlaté zliatky sa predávajú vo forme zlatých tehál (anglicky gold bars), ktoré sú razené alebo liate v rôznych gramážach. Investori si môžu voliť zliatky s hmotnosťou klasickej trójskej unce (Oz – 31,103 g), alebo potom v ďalších gramážach 1 g, 2 g, 2,5 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g , 500 g a 1000 g. Najvyhľadávanejšie zliatky sú vyrábané v rafinériách, ktoré zodpovedajú londýnskemu štandardu Good Delivery (LBMA) a sú preto bez problémov akceptované na svetových trhoch. Autenticita (logo dodávateľa, rafinéra, unikátne sériové číslo, rýdzosť, váha) je deklarovaná na vrchnej strane zliatku. Cena zlata po prepočítaní na jednotku klesá s rastúcou hmotnosťou. Dôvodom je rozloženie nákladov na výrobu, spracovanie, poistenie, prepravu, marže atď. Je tak logické, že premium je vyšší pri menších variantoch. Investičné zlaté zliatky sú oslobodené od dane z pridanej hodnoty.
Investičné zlaté mince (anglicky bullion) sú ďalšou formou investície do fyzického kovu. Tradične sú razené v trójskych unciach (Oz – 31,103 g) a tiež s menšími hmotnosťami ako sú 1/10 Oz, 1/4 Oz, 1/2 Oz alebo v násobkoch uncí. Investičné zlaté mince, ktoré pochádzajú z renomovaných mincovní, si na trhu v priebehu desaťročí získali svoje pevné postavenie a ich obľuba ďaleko prekročila hranicu krajiny pôvodu. Medzi tieto svetoznáme mincovne patria predovšetkým Kanadská kráľovská mincovňa, Britská kráľovská mincovňa, Austrálska mincovňa Perth Mint, Americká štátna mincovňa, juhoafrická mincovňa, rakúska mincovňa a ďalšie
Investičné strieborné prúty sa predávajú vo forme všeobecne známych strieborných tehál (anglicky silver bars), ktoré sú razené alebo liate s hmotnosťou klasickej trójskej unce (Oz – 31,103 g), alebo potom v ich zlomkoch a násobkoch. Vo svete sú váhové varianty odstupňované v trójskych unciach napr. 5 Oz, 10 Oz, 100 Oz a pod., v Európe sa stretávame aj s jednotkou gram - 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g, 5000 g.
Je dobré voliť zliatky z rafinérií, ktoré zodpovedajú londýnskemu štandardu Good Delivery (LBMA) a sú preto bez problémov akceptované na svetových trhoch. Dokladom pôvodu (logo dodávateľa, rafinéra, unikátne sériové číslo, rýdzosť, váha) sú údaje na vrchnej strane zliatku. Investičné strieborné zliatky sú zaťažené daňou z pridanej hodnoty.
Investičné strieborné mince (anglicky bullion) sú obľúbenou alternatívou investície do fyzického kovu. Investori ich môžu nakúpiť v klasických trójskych unciach (Oz - 31,103 g). Hlavný dôraz je kladený na obsah rýdzeho striebra. Investičné strieborné mince z najvýznamnejších mincovní sa razia v miliónových nákladoch už desiatky rokov, čo im dáva svetovú slávu a likviditu. Investičné strieborné mince sú zaťažené daňou z pridanej hodnoty.
Zliatky alebo mince?
Pokiaľ ste sa už rozhodli pre nákup a všetko si ujasnili, je potrebné zvážiť ďalšiu otázku. Kúpim si v danom kove zliatky alebo mince? Nasledujúce odseky Vám v rozhodnutí pomôžu.
Hlavná výhoda je likvidita, ktorá je u mincí o niečo lepšia ako u zliatkov, a to predovšetkým u bankových inštitúcií. Spravidla každá banka na svete obchoduje iba s jedným prípadne s niekoľkými málo rafinérmi. Spoločností, ktoré spĺňajú všetky štandardy Good Delivery, je okolo stovky, a preto je logické, že nie všetci spolupracujú so všetkými. Tým je dané, že konkrétna banka predáva a vykupuje iba úzko vybrané značky zliatkov. Medzi svetovo najlikvidnejšie mince patria predovšetkým (rakúsky Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, juhoafrický Krugerrand, čínska panda, austrálsky klokan, americký Buffalo a Eagle a britská Britannia).
Ďalšou podstatnou výhodou je mobilita - každá investičná zlatá a strieborná minca je nositeľom nominálnej hodnoty, inak povedané zákonom uznateľnej hodnoty, ktorú garantuje národná banka danej krajiny a mincovňa. Tieto inštitúcie ručia za pravosť. Ide teda o oficiálne platidlo - menu štátu, ktorá mincu emituje. Samozrejme, že nominálna hodnota je iba zlomok hodnoty mince z drahého kovu. Napr. jedna z najpopulárnejších investičných mincí – rakúsky Wiener Philharmoniker o váhe 1 Oz je nositeľom nominálnej hodnoty 100 EUR. Teda s touto mincou je možné platiť a zameniť ju za uvedený nominál. Avšak je to len nepatrná časť, pretože reálne vlastníte uncu zlata - 31,103 gramov o rýdzosti 999,9 za aktuálnu cenu na trhu cez 1950 EUR. Vymieňať za nominál by bolo veľmi nevýhodné.
Preprava medzi krajinami - tu je nutné upozorniť na fakt, že každý štát môže mať vlastný náhľad na vec. Pred cestou do zahraničia so zámerom vyviezť zlato je dobré si zistiť, aké podmienky v cieľovej krajine platia. Vyhnete sa tak zbytočným problémom (zatajeniu množstva, nepriznaniu atď.) - z toho vyplývajú možné sankcie, zabavenie, dodatočné preclenie a pod.
Mince sú praktickejšie - zliatky sú do určitej hmotnosti zatavené v plastovom obale, ktorý zároveň slúži ako certifikát a nesmie byť otvorený. Ak by sa obal porušil, môže nastať problém pri výkupe a zrážka z výkupnej ceny. Naopak mince sú distribuované voľne, môžeme si na ne aj siahnuť (upozornenie: neplatí pre mince zberateľské - riziko poškodenia jednoduchým dotykom). Ďalšou výhodou mincí je, že všetky náležitosti majú vyrazené na sebe. Za ich pravosť ručí štát, centrálna banka a mincovňa. Mince je možné uchovávať v plastových kapsuliach alebo boxoch.
Prehľadné porovnanie ponúka aj nasledujúca tabuľka
Parametre | Tehličky (zlato a striebro) | Mince (zlato a striebro) |
Veľmi obmedzený náklad | NIE (neobmedzená, masová výroba) | NIE (neobmedzená, hromadná výroba) |
Ochrana aktív | ÁNO (ochrana pred negatívnymi finančnými vplyvmi, infláciou atď.) | ÁNO (ochrana pred negatívnymi finančnými vplyvmi, infláciou atď.) |
Vysoká likvidita | ÁNO, ale POZOR (Existuje približne 100 značiek ingotov, ktoré sú akceptované na svetových trhoch. Sú uvedené v zozname dobrých dodávok a musia spĺňať všetky požiadavky, od výroby až po predaj. Existuje však mnoho ďalších výrobcov, ktorí sa zameriavajú len na miestny trh). | ÁNO, VYSOKÉ (Medzi investormi je známych približne 8 hlavných svetových mincí, ktoré sa vyrábajú už desaťročia, a preto sú veľmi likvidné kdekoľvek na svete. Do tejto skupiny patria Maple Leaf, austrálsky klokan, Wiener Philharmoniker, čínska panda, americký Buffalo, americký Eagle, Krugerrand, Britannia a lunárna séria z austrálskej mincovne. Nezáleží na tom, ktorý titul máte, alebo kde ho predávate, tieto mince sú celosvetovo dobre známe a veľmi likvidné. POZOR - existuje aj mnoho tzv. regionálnych mincí, ktorých likvidita je obmedzená na daný trh)! |
Mobilita | ÁNO (pri presune cez hranice však môžete naraziť na potrebné papierovanie, dovozné kvóty na zlato v danej krajine). | ÁNO, VYSOKÁ (Každá minca nesie nominálnu, t. j. zákonom uznanú hodnotu, ktorá je garantovaná centrálnou bankou a štátom. Pri preprave je vhodné overiť si, ako sa k preprave takýchto mincí stavia cieľová krajina). |
DPH | NIE (zlaté tehličky sú oslobodené od DPH). | NIE (zlaté mince sú oslobodené od DPH). |
Certifikát | ÁNO (Zliatky sú certifikované, ale POZOR - zlaté zliatky a tiež strieborné zliatky sú lisované do hmotnosti 100 g v plastovom obale, ktorý slúži ako certifikát. Obal musí zostať neotvorený a nepoškodený. V prípade defektu je výkupná cena nižšia a zliatok sa musí znovu pretaviť). | NIE (Klasické investičné mince nemajú certifikát, musia zodpovedať hmotnosťou, priemerom, hrúbkou. Každá minca má nominálnu hodnotu, a preto je oficiálnym platidlom danej krajiny. Za správnosť údajov ručí emitent a príslušná centrálna banka). |
V predchádzajúcej tabuľke sme urobili základné porovnanie tehličiek a mincí. V oboch prípadoch ide o rovnaké zlato alebo striebro najvyššej rýdzosti, ktoré uchováva hodnotu investovaných prostriedkov.
V ďalšom pokračovaní vás oboznámime s úžasnou oblasťou modernej a historickej numizmatiky.
Další aktuality
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystúpil k novým výšinám - Zlato sa priblížilo k hranici 2 600 USD/Oz
-
Blog18.9.2024 Mimoriadna razba dukátu svätý Václav: Výnimočná príležitosť od Českej národnej banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato prepisuje historické tabuľky
-
Analýza trhu5.8.2024 Čierny pondelok na finančných trhoch
-
Blog30.7.2024 Séria Royal Tudor Beasts – kráľovské zvieratá Henricha VIII.
-
Blog2.7.2024 Originálne darčeky k svadbe
-
Blog19.6.2024 Sedem divov sveta – výstava unikátnej mince s vyobrazením visutých záhrad kráľovnej Semiramis
-
Blog17.4.2024 Investície do fyzického kovu alebo prečo sa stať našim klientom
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastaviteľný
-
Blog19.3.2024 Ako môžu drahokamy, kryštály či perleť obohatiť vašu zbierku zlatých aj strieborných mincí?
-
Analýza trhu6.3.2024 Zlato sa vezie na býčej vlne, cena stúpa a poráža 3-mesačné maximá
-
Blog20.2.2024 ČNB pripomína rok českej hudby striebornými mincami s Bedřichom Smetanou a Josefom Sukom
-
Blog7.2.2024 Brnenská pobočka víta Šťastný rok Draka
-
Blog16.1.2024 3. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Podcast8.1.2024 Podcast nad zlato o tom, ako vznikajú mince a medaily
-
Blog2.1.2024 2. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Blog19.12.2023 1. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Novinka1.12.2023 Nechajte sa viesť našou adventnou mapou šťastia za strieborným pokladom
-
Analýza trhu14.11.2023 Tretí zdvihnutý prst - ďalšie zníženie ratingu USA
-
Blog9.11.2023 Na Vianoce nemusia byť zlaté iba ozdoby, alebo pár tipov na zlaté darčeky pod stromček