Krach amerických bánk zapríčinil rapídny nárast dopytu po zlate
Aktuálna a veľmi turbulentná situácia na bankových trhoch neprestáva poľavovať. Len za posledný týždeň došlo v USA ku krachu hneď troch bánk, pričom najväčšou z nich bola Silicon Valley Bank (SVB) s kapitalizáciou cez 200 miliárd USD. Táto dvanásta najväčšia americká banka spustila možnú potenciálnu globálnu krízu, ktorá však nahráva investovanie do zlata.

Z histórie už vieme, že v dnešnom globálnom svete sa všetko šíri veľmi rýchlo a stačí si len spomenúť na rok 2008 a 2009 pád Lehman Brothers a vznik globálnej krízy, recesie, ktorá sa ako cunami preliala do celého sveta.
Hneď po krachu začali príslušné orgány rokovať, dokonca aj prezident USA Joe Biden vystúpil s prejavom, že je všetko v poriadku, nikto o svoje vklady nepríde a bankový systém je stabilný a pevný. Tiež Americká centrálna banka uvažuje o zmene svojej menovej politiky. Ešte minulý týždeň sa hovorilo, že na svojom marcovom zasadnutí (21.–22.3.) zvýši svoju úrokovú sadzbu nie o 0,25 %, ale o celých 0,5 %. Jej boj proti inflácii je nemenný. Avšak aktuálna situácia nahráva tomu, že FED bude musieť pravdepodobne svoju stratégiu prehodnotiť.
Krach amerických bánk môže signalizovať začiatok oveľa väčších problémov, a to na celom globálnom poli. V týchto chvíľach napríklad prichádzajú správy o stupňujúcich sa problémoch Credit Suisse. Druhá najväčšia švajčiarska banka (deviata svetovo najvýznamnejšia) sa dlhodobo stretáva s veľkými problémami (jej strata sa prehĺbila z predvlaňajších 1,65 miliárd frankov na minuloročných 7,29 miliárd frankov a jej akcie za posledné dva roky oslabili o 85 %) a teraz to vyzerá , že sa začínajú stále viac prehlbovať. Po tom, čo hlavný investor avizoval, že neposkytne ďalšiu finančnú injekciu, začali jej akcie prudko padať (len počas jedného dňa sa prepadli o viac ako 20 %). Táto situácia sa postupne prelieva do celej Európy a aj ďalšie významné bankové spoločnosti hlásia prepad akcií. Dostávajú sa do červených čísel a niektoré dokonca prerušili obchodovanie. Je teda viac než jasné, že táto neistota zarába na ďalšie problémy.
Súčasná situácia nenahráva ani našej korune, ktorá sa dostáva pod tlak a výrazne oslabuje: na dolári k hranici cca 22,7 Kč / USD a na EURE okolo 24 Kč.
Zlato ako poistka
Možno je táto situácia ďalšou “čiernou labuťou”, ktorá prichádza po koronavírusovej kríze a vojne na Ukrajine, a vytvára tak enormný tlak na už zasiahnutú svetovú ekonomiku. Je ale všeobecne známe, že akákoľvek neistota, strach či kríza vyvoláva presun investícií do bezpečných vôd. Nie inak je tomu aj teraz. Sme svedkami napríklad rapídneho nárastu dopytu po zlate ako bezpečnom prístave.
V minulom týždni sa napríklad unca zlata obchodovala okolo 1 811 USD (cca 40 500 Kč), v piatok 10.3. sa vyšplhala na cca 1 870 USD (pád Silicon Valley Bank), 14.3. na cca 1 912 USD a v stredu 15.3. v popoludňajších hodinách už na cca 1 930 USD (cca 43 620 Kč). Za týždeň si tak zlato polepšilo o cca 120 USD/1 Oz, teda cca 6,50 % v USD a cca 7,70 % v Kč.
Pokiaľ sa banková kríza bude aj naďalej prehlbovať, je takmer isté, že sa cena zlata vydá nahor a bude možno atakovať a prepisovať historické rekordy. Videli sme, čo sa stalo po poslednej kríze v rokoch 2008 a 2009. Zlato sa vydalo na spanilú jazdu av roku 2011 dosahovalo v tom čase rekordné hodnoty cca 1 920 USD/1 Oz (v marci 2008 ešte cca okolo 1 100 USD). Teraz ale nie je vylúčené výrazné prekročenie hranice 2 000 USD za uncu. Rovnako v korunovom vyjadrení bude cena stúpať, pretože koruna sa dostáva pod tlak a oslabuje.
Další aktuality
-
Zajímavost30.3.2023 Predajná výstava v Ostrave – Viedenský filharmonik
-
Analýza trhu17.3.2023 Krach amerických bánk zapríčinil rapídny nárast dopytu po zlate
-
Zajímavost16.3.2023 Podcast nad zlato so Štefanom Javúrkom: Od toliara k doláru
-
Novinka20.2.2023 Vyhlásenie súťaže o zlaté tehličky v rámci pretekov Rallye Dakar
-
Blog1.2.2023 Jedinečná príležitosť získať mincu Britannia 2023 s portrétmi dvoch britských panovníkov
-
Blog31.1.2023 Investičné mince alebo tehličky? Ktorá forma zlata je lepšia pre investovanie?
-
Blog16.1.2023 Rok Králika 2023: nová minca v lunárnej sérii. Nechajte sa ňou očariť aj vy!
-
Blog16.1.2023 Zlatá minca Wiener Philharmoniker je stávkou na istotu. Čo o nej viete?
-
Blog9.1.2023 Aké sú najznámejšie mincovne sveta? Spoznajte ich históriu
-
Blog9.1.2023 Prečo sa oplatí investovať do zlata? A ako začať s jeho obchodovaním?
-
Blog28.10.2022 Zlatá minca k výročiu Československa ako pripomienka slávnej udalosti
-
Novinka20.12.2021 V USA je inflace nejvyšší za třicet let, po Evropě místy míří k deseti procentům
-
Novinka20.12.2021 Rekordní inflace už trápí i USA. V centrální bance sílí jestřábí hlasy
-
Novinka10.12.2021 Nevídané zdražování: Inflace už dosáhla šesti procent
-
Novinka10.12.2021 Zlato se vrací pod zem
-
Novinka14.4.2021 Každému z nás může v peněžence zacinkat malý poklad. Většina ho ale nepozná
-
Novinka14.4.2021 Zazářilo a padá. Jak se vyvíjí cena zlata a co bude dál?
-
Novinka14.4.2021 Ohlédnutí za cenami vzácných kovů, jaký kov je nejdražší!
-
Novinka14.4.2021 Je kryptoměna nové zlato? Odborníci nesouhlasí!
-
Novinka11.2.2021 Nový objev z Egypta. Mumie dostaly zlatý jazyk, aby mohly mluvit s bohem