Aktuálne ceny: Cena zlata 2338.1 USD/oz   Cena striebra 27.2195 USD/oz  

Poznáte heraldické zvieratá kráľa Henricha VIII.?

Blog
1.9.2023 | Zlaťáky

Anglické dejiny skrývajú mnoho silných a pútavých príbehov. A nejeden z nich sa viaže k osobnosti v poradí druhého kráľa z tudorovskej dynastie Henricha VIII. Ten sa do povedomia širokej verejnosti vpísal nepochybne aj preto, že počas svojho života vystriedal šesť manželiek.



Túženého mužského potomka mu totiž dala až tá tretia - Jane Seymourová, ktorá ale pri pôrode budúceho kráľa Eduarda VI. zomrela. Ich nedlhý manželský zväzok však dodnes pripomína úchvatný monument pri vstupe do paláca Hampton Court nachádzajúceho sa zhruba dvadsať kilometrov od Londýna juhozápadným smerom proti prúdu Temže. Ale nielen tam!

Heraldické zvieratá Henricha VIII. Tudora a Jane Seymourovej

Pri príležitosti sobáša s dvornou dámou Jane Seymourovou v roku 1536 nechal kráľ Henrich pre vtedy novo vybudovaný veľkolepý kráľovský palác Hampton Court zhotoviť súbor pôsobivých heraldických sôch a umiestniť ich na priekopový mostík pred veľkou palácovou bránou.

Zvieratá mali odkazovať na okázalý pôvod Henricha VIII. a upevniť postavenie jeho novomanželky Jane Seymourovej. Pozoruhodný zverinec tvorili nasledujúce desiatka legendárnych a heraldických stvorení: anglický lev, tudorovský drak, richmondský chrt, seymourský panter a jednorožec, beaufortský yale, kráľovnin lev a panter, kráľovský drak a býk z Clarenca.

V súčasnej dobe sa na Moat Bridge nachádzajú bielo žiariace repliky sôch zo začiatku 20. storočia, pretože tie pôvodné prišli k úhone počas rekonštrukcií paláca v 17. storočí. Od roku 2009 majú navyše v priestoroch modernej palácovej záhrady svojich pestrofarebných súrodencov, ktorí návštevníkom zase pripomínajú poltisícročné výročie Henrichovej korunovácie.

Zberateľské mince s kráľovskými heraldickými zvieratami

Nie je preto divu, že si Britská kráľovská mincovňa pre jednu zo svojich špičkových kolekcií zvolila práve túto úchvatnú zbierku kráľovských heraldických zvierat. Návrhom výtvarnej podoby zlatých a strieborných mincí bol poverený renomovaný skúsený sochár a ilustrátor David Lawrence, ktorý má na svojom konte už niekoľko ikonických návrhov pre zberateľské mince Britannia.

Zadanie pritom v tomto prípade nedostal vôbec jednoduché: stvoriť desiatku slávnych heraldických zvierat v naturalistickejšej, realistickejšej podobe. Výsledok, ako sa sami môžete presvedčiť na jednotlivých variantoch mincí, je úchvatný. Tváre zvierat sú verné, až naturalistické, ale mnohé pozoruhodné a nerealistické detaily ich tiel a atribútov pritom priamo odkazujú k pôvodným sochám. Moderne poňaté obrazy zvierat tak nestrácajú nič zo svojho historického, ani heraldického významu.

Zberateľská séria The Royal Tudor Beasts pritom ide svojim spôsobom proti histórii, pretože nadväzuje na úspešnú kolekciu mincí s motívmi kráľovných heraldických zvierat. V skutočnosti to ale bolo práve naopak: Henrichove sochárske skvosty z Hampton Courtu totiž inšpirovali mnoho ďalších podobných projektov.

Zlaté a strieborné zberateľské mince so zvieratami aj s Alžbetou a Karolom

Prvá zo série kráľovských mincí so zvieracími kráľovskými motívmi bola vydaná v roku 2022 a nájdeme na nej korunovaného anglického leva držiaceho erbový štít. Lev tradične predstavuje anglickú odvahu, silu, dôstojnosť a hrdosť a tešil sa veľkej obľube práve u kráľa Henricha VIII., ktorý ho stanovil štítonošom v kráľovskom erbe.

V nasledujúcom roku potom ako druhý prišiel na rad beaufortský yale. Toto pozoruhodné mytologické zviera s telom antilopy či kozy, rysy diviaka a veľkými rohmi je tu zobrazené s erbovým štítom, ktorý Henrich VIII. udelil novej kráľovnej, aby podporil jej postavenie na kráľovskom dvore, lebo nepochádzala z urodzeného rodu.

A do tretice padla voľba na čierneho býka z Clarenca nesúceho legendárny erbový štít s dvojitou ružou rodu Tudorovcov, ktorý vznikol spojením dvoch súperiacich kráľovských dynastií, Lancasterov a Yorkov.

Prednú stranu mincí potom v okruží dopĺňajú nápisy Lion of England, Yale of Beaufort či Bull of Clarence spolu s údajmi o váhe, rýdzosti a roku emisie. Pri prvých dvoch je na zadnej strane zobrazený tradičný portrét Alžbety II. od Jodyho Clarka s nápisom ELIZABETH II. D.G.REG.F.D., rokom emisie a označením nominálnej hodnoty mince. Pri najnovšej emisii je nahradený novým mincovým portrétom kráľa Karola III. podľa návrhu Martina Jenningsa a odpisom CHARLES III. D.G.REX.F.D.




Další aktuality




Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.137.180.32

Holoubek koncern