Aktuálne ceny: Cena zlata 2334.355 USD/oz   Cena striebra 31.4905 USD/oz  

Rezervovať pamätné mince ešte pred razbou sa oplatí. Zistite, aké výhody tým získate!

Blog
28.8.2023 | Zlaťáky

Na svete nájdeme veľa vecí, pri ktorých nepochybne oceníme, že sú k dispozícii všetkým, vždy a všade – či už ide o potraviny, veci dennej potreby alebo napríklad spotrebný tovar určený na zábavu. Ak je však niečo ľahko dostupné stále a pre všetkých, nemôže to byť jedinečné, unikátne ani exkluzívne. Investičné a pamätné mince predstavujú pravý opak spotrebného tovaru dosiahnuteľného za všetkých okolností. S týmito výlučnými charakteristikami sa však spájajú aj niektoré aspekty a špecifiká, ktoré by mali mať na pamäti všetci, ktorí o podobnom type investície premýšľajú. Čomu teda pri výbere a investovaní do pamätných mincí venovať pozornosť a na čo nezabudnúť?



Radšej včas, aby nebolo neskoro

Pamätné mince bývajú obvykle razené vopred v jasne danom a striktne obmedzenom náklade a pri každej jednotlivej minci sa tak vždy jedná o limitovanú edíciu. Obmedzené množstvo dostupných kusov má pritom úplne jasný a pochopiteľný zámer a dôvod – aj vďaka nemu totiž získavajú zberateľské predmety v priebehu času na hodnote.

Tento prístup zároveň predstavuje nemalú výhodu pre investorov a kupcov, ktorí u prestížnych limitovaných edícií získajú istotu, že ohlásené maximálne množstvo razených mincí je konečné a nebude ďalej umelo navyšované napríklad za účelom zisku vydavateľa.

Na druhej strane je však logické, že o limitované edície býva medzi zberateľmi a investormi značný záujem. A to do tej miery, že niektoré tituly a emisie bývajú vypredané už krátko potom, čo mincovne zverejnia emisný plán – teda ešte dávno predtým, než sa mince začnú skutočne raziť a uzrú svetlo sveta.

Ako sa správne zorientovať?

Základným predpokladom úspešnej investície akéhokoľvek druhu je vedieť byť v správnej chvíli na správnom mieste, čo jednoznačne platí aj v prípade nákupu investičných mincí, či už ide napríklad o pamätné mince ČNB alebo strieborné alebo zlaté pamätné mince.

V tomto prípade sa oplatí sledovať príslušné emisné plány, aby ste boli v obraze a mohli si včas vybrať konkrétny produkt, do ktorého chcete investovať. Bežnou súčasťou tohto typu investícií je preto nákup – respektíve rezervačná objednávka – už vo chvíli, keď sa mince ešte len chystajú do emisie.

Pri investíciách do mincí totiž rozhodne neplatí, že by ste kupovali zajaca vo vreci, ak si ich zatiaľ nemôžete fyzicky prezrieť a poťažkať v ruke. Naopak. Cena investičných mincí býva najnižšia práve v okamihu ich vydania, pretože ju v danej chvíli tvoria takmer výhradne výrobné a distribučné náklady. Priaznivá emisná cena potom obvykle v čase priebežne narastá so zvyšujúcim sa dopytom a s tým, ako sa znižuje množstvo dostupných exemplárov.

Takým príkladom je aj striktne limitovaný náklad série zberateľských mincí s názvom Mestské pamiatkové rezervácie, z ktorej prvé zlaté mince venované mestám Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice vyšli v rokoch 2021-2022. Česká národná banka na nich tento rok nadväzuje mincami s motívmi mestských pamiatkových rezervácií v Kroměříži a Hradci Králové. A v nasledujúcich dvoch rokoch celú sériu uzavrú mestá Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.

A aj keď posledné menované uzrú svetlo sveta až v roku 2025, oplatí sa s ich nákupom, respektíve rezerváciou neotáľať a zaistiť si tak, že vám v zbierke nebudú chýbať. Vďaka obmedzenému nákladu je možné navyše predpokladať, že hodnota mincí postupne porastie, najviac tým zberateľom, ktorí sa budú môcť pochváliť kompletnou zbierkou.

Vydané a vypredané

Výrazný nárast trhovej ceny sa dá potom očakávať vo chvíli, keď dôjde k vypredaniu celého nákladu. U veľmi žiadaných edícií môže dopyt výrazne prevýšiť ponuku a cena v takýchto prípadoch dokáže stúpnuť až niekoľkonásobne.

Náročnejšia potom bude navyše aj samotná cesta k získaniu vytúženého produktu, pretože sa bude treba poobzerať po zberateľských burzách a aukciách a sledovať a akceptovať dynamický vývoj trhovej ceny.

Ideálnou obranou proti týmto rizikám je preto rezervácia a nákup mincí v pravý čas. Napríklad už vtedy, keď ešte nie sú vyrazené.




Další aktuality




Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
44.211.117.197

Holoubek koncern