Rezervovať pamätné mince ešte pred razbou sa oplatí. Zistite, aké výhody tým získate!
Na svete nájdeme veľa vecí, pri ktorých nepochybne oceníme, že sú k dispozícii všetkým, vždy a všade – či už ide o potraviny, veci dennej potreby alebo napríklad spotrebný tovar určený na zábavu. Ak je však niečo ľahko dostupné stále a pre všetkých, nemôže to byť jedinečné, unikátne ani exkluzívne. Investičné a pamätné mince predstavujú pravý opak spotrebného tovaru dosiahnuteľného za všetkých okolností. S týmito výlučnými charakteristikami sa však spájajú aj niektoré aspekty a špecifiká, ktoré by mali mať na pamäti všetci, ktorí o podobnom type investície premýšľajú. Čomu teda pri výbere a investovaní do pamätných mincí venovať pozornosť a na čo nezabudnúť?
Radšej včas, aby nebolo neskoro
Pamätné mince bývajú obvykle razené vopred v jasne danom a striktne obmedzenom náklade a pri každej jednotlivej minci sa tak vždy jedná o limitovanú edíciu. Obmedzené množstvo dostupných kusov má pritom úplne jasný a pochopiteľný zámer a dôvod – aj vďaka nemu totiž získavajú zberateľské predmety v priebehu času na hodnote.
Tento prístup zároveň predstavuje nemalú výhodu pre investorov a kupcov, ktorí u prestížnych limitovaných edícií získajú istotu, že ohlásené maximálne množstvo razených mincí je konečné a nebude ďalej umelo navyšované napríklad za účelom zisku vydavateľa.
Na druhej strane je však logické, že o limitované edície býva medzi zberateľmi a investormi značný záujem. A to do tej miery, že niektoré tituly a emisie bývajú vypredané už krátko potom, čo mincovne zverejnia emisný plán – teda ešte dávno predtým, než sa mince začnú skutočne raziť a uzrú svetlo sveta.
Ako sa správne zorientovať?
Základným predpokladom úspešnej investície akéhokoľvek druhu je vedieť byť v správnej chvíli na správnom mieste, čo jednoznačne platí aj v prípade nákupu investičných mincí, či už ide napríklad o pamätné mince ČNB alebo strieborné alebo zlaté pamätné mince.
V tomto prípade sa oplatí sledovať príslušné emisné plány, aby ste boli v obraze a mohli si včas vybrať konkrétny produkt, do ktorého chcete investovať. Bežnou súčasťou tohto typu investícií je preto nákup – respektíve rezervačná objednávka – už vo chvíli, keď sa mince ešte len chystajú do emisie.
Pri investíciách do mincí totiž rozhodne neplatí, že by ste kupovali zajaca vo vreci, ak si ich zatiaľ nemôžete fyzicky prezrieť a poťažkať v ruke. Naopak. Cena investičných mincí býva najnižšia práve v okamihu ich vydania, pretože ju v danej chvíli tvoria takmer výhradne výrobné a distribučné náklady. Priaznivá emisná cena potom obvykle v čase priebežne narastá so zvyšujúcim sa dopytom a s tým, ako sa znižuje množstvo dostupných exemplárov.
Takým príkladom je aj striktne limitovaný náklad série zberateľských mincí s názvom Mestské pamiatkové rezervácie, z ktorej prvé zlaté mince venované mestám Cheb, Jihlava, Mikulov a Litoměřice vyšli v rokoch 2021-2022. Česká národná banka na nich tento rok nadväzuje mincami s motívmi mestských pamiatkových rezervácií v Kroměříži a Hradci Králové. A v nasledujúcich dvoch rokoch celú sériu uzavrú mestá Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor.
A aj keď posledné menované uzrú svetlo sveta až v roku 2025, oplatí sa s ich nákupom, respektíve rezerváciou neotáľať a zaistiť si tak, že vám v zbierke nebudú chýbať. Vďaka obmedzenému nákladu je možné navyše predpokladať, že hodnota mincí postupne porastie, najviac tým zberateľom, ktorí sa budú môcť pochváliť kompletnou zbierkou.
Vydané a vypredané
Výrazný nárast trhovej ceny sa dá potom očakávať vo chvíli, keď dôjde k vypredaniu celého nákladu. U veľmi žiadaných edícií môže dopyt výrazne prevýšiť ponuku a cena v takýchto prípadoch dokáže stúpnuť až niekoľkonásobne.
Náročnejšia potom bude navyše aj samotná cesta k získaniu vytúženého produktu, pretože sa bude treba poobzerať po zberateľských burzách a aukciách a sledovať a akceptovať dynamický vývoj trhovej ceny.
Ideálnou obranou proti týmto rizikám je preto rezervácia a nákup mincí v pravý čas. Napríklad už vtedy, keď ešte nie sú vyrazené.
Další aktuality
-
Analýza trhu7.11.2024 Investičné zlato pod lupou, alebo ako si zlato viedlo v októbri 2024
-
Analýza trhu19.9.2024 Zlatý býk vystúpil k novým výšinám - Zlato sa priblížilo k hranici 2 600 USD/Oz
-
Blog18.9.2024 Mimoriadna razba dukátu svätý Václav: Výnimočná príležitosť od Českej národnej banky
-
Analýza trhu19.8.2024 Nový zlatý rekord - zlato prepisuje historické tabuľky
-
Analýza trhu5.8.2024 Čierny pondelok na finančných trhoch
-
Blog30.7.2024 Séria Royal Tudor Beasts – kráľovské zvieratá Henricha VIII.
-
Blog2.7.2024 Originálne darčeky k svadbe
-
Blog19.6.2024 Sedem divov sveta – výstava unikátnej mince s vyobrazením visutých záhrad kráľovnej Semiramis
-
Blog17.4.2024 Investície do fyzického kovu alebo prečo sa stať našim klientom
-
Analýza trhu12.4.2024 Zlatý býk je nezastaviteľný
-
Blog19.3.2024 Ako môžu drahokamy, kryštály či perleť obohatiť vašu zbierku zlatých aj strieborných mincí?
-
Analýza trhu6.3.2024 Zlato sa vezie na býčej vlne, cena stúpa a poráža 3-mesačné maximá
-
Blog20.2.2024 ČNB pripomína rok českej hudby striebornými mincami s Bedřichom Smetanou a Josefom Sukom
-
Blog7.2.2024 Brnenská pobočka víta Šťastný rok Draka
-
Blog16.1.2024 3. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Podcast8.1.2024 Podcast nad zlato o tom, ako vznikajú mince a medaily
-
Blog2.1.2024 2. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Blog19.12.2023 1. diel - Ako preplávať svetom investičných kovov
-
Novinka1.12.2023 Nechajte sa viesť našou adventnou mapou šťastia za strieborným pokladom
-
Analýza trhu14.11.2023 Tretí zdvihnutý prst - ďalšie zníženie ratingu USA