Aktuálne ceny: Cena zlata 2044.2 USD/oz   Cena striebra 24.952 USD/oz  

Top 5 investičných materiálov: Viete, do čoho sa oplatí vložiť svoje financie?

Novinka
16.6.2023 | Zlaťáky

Drahé kovy predstavujú vynikajúci investičný materiál, a to vďaka svojej odolnosti pred infláciou. Na rozdiel od ďalších komodít sú imúnne voči politickým a globálnym otrasom. Investíciu do vzácnych kovov preto ocenia najmä konzervatívni investori, ktorí chcú mať istotu zhodnotenia.Aké materiály patria k investičnej špičke?

⦁ Zlato

Jeden z mála vzácnych kovov, ktorý si udržal svoju cenu po dlhé tisícročia. Zlato je dostupné, hodnotné, trvanlivé a poddajné. Navyše si hravo poradí s infláciou, čo je z hľadiska investovania kľúčová vlastnosť zlata. Svoje využitie má však aj v šperkárstve, elektronike, zubnom lekárstve alebo stavebníctve.

Čo sa týka jeho vývoja na trhu, zlato si vedie viac ako dobre – v roku 2020 totiž zaznamenalo rekordný rast hodnoty. Jeho cena prekonala hranicu 2000 dolárov za uncu, čím dosiahla historické maximum. Rok 2021 toľko úspešný síce nebol, ale hodnota zlata si stále drží vzostupnú tendenciu. Trójsku uncu zlata dnes zaobstaráte cca za 43700 korún.

Zlato cena za gram: 59 €

⦁ Striebro

O striebre sa hovorí, že sa celé roky krčí v tieni zlata. Pravdou je, že zdieľa niekoľko úžasných kvalít, ktoré zaujmú každého investora - rovnako ako zlato si uchováva svoju hodnotu, má vysokú likviditu a výnos z investície sa nedaní. Veľký potenciál má hlavne v priemysle, kam putuje asi 85 % z celkovej ťažby. Nálezísk tohto drahého kovu ale každým rokom ubúda, čo mu pridáva na atraktivite a žiadanosti. Experti sa zhodujú na tom, že vývoj ceny striebra je pre investorov viac než priaznivý. Od roku 2015 jeho hodnota kontinuálne stúpa av roku 2020 dokonca dosiahla druhé maximum (jeho cena bola najvyššia od roku 2010).

Striebro cena za gram: 0,70 €

⦁ Platina

Platina sa zapísala na zoznam najvzácnejších kovov na svete, a to už v 18. storočí, kedy došlo k jej objavu. Hojne sa jej začalo využívať v automobilovom priemysle, a to predovšetkým na výrobu palivových článkov a katalyzátorov dieselových áut. Celosvetové zásoby platiny sú pomerne malé, čo zásadne ovplyvňuje jej cenu. Odborníci udávajú, že je až 20× vzácnejší ako napríklad zlato.

Investícia do platiny má rizikovejší charakter. Najväčší skok v jej hodnote ste mohli vidieť v roku 2008, kedy sa cena vyhupla z 793,20 dolárov na 2 270,50 dolárov za uncu iba za tri mesiace. Počas posledných 10 rokov jej cena stále kolísala, ale od roku 2020 opäť rastie.

Platina cena za gram: 31,7

⦁ Palladium

Za zmienku stojí aj investičné paládium, ktoré bolo objavené v rovnaký čas ako platina. Paládium bolo získané z platinovej rudy, a to za použitia najrôznejších chemických reakcií. Jeho náleziská bohužiaľ nie sú príliš veľké, preto ročná produkcia činí iba 200 ton. Drvivá časť sa použije v automobilovom a elektronickom priemysle, zvyšok pripadá na chemický priemysel a zubné lekárstvo.

Hodnotu paládia neustále tlačí dopyt na trhu s benzínovými motormi. Od roku 2016 jeho cena rastie raketovým tempom a v apríli 2021 dokonca atakovala hranicu 3000 dolárov za uncu. V súčasnej dobe sa cena za uncu pohybuje okolo 2500 dolárov.

Palladium cena za gram: cca 45

⦁ Rhodium

A na záver tu máme ródium – vysoko odolný kov striebristej farby, ktorý sa vyskytuje iba v niekoľkých krajinách sveta (napr. Kanada, Rusko, Zimbabwe). Najväčším producentom je ale Juhoafrická republika, ktorá dodáva na trh až 60 % z celkovej ťažby. Rovnako ako paládium či platina, aj ródium sa využíva na výrobu katalyzátorov. Na rozdiel od vyššie spomínaných kovov je ale oveľa vzácnejšie. Odborníci dokonca tvrdia, že sa jedná o najcennejší kov na svete.

Z hľadiska podnikania predstavuje ródium oveľa rizikovejšiu investíciu. Vývoj jeho ceny za posledné roky pripomínal horskú dráhu s veľkými pádmi a vzostupmi. Zatiaľ čo v roku 2016 sa cena pohybovala okolo 600 dolárov za uncu, v roku 2020 to bolo až 2400 dolárov. Príčinou rapídneho rastu hodnoty je práve rastúci dopyt v autopriemysle, ale aj koronavírusová kríza.

Rhodium cena za gram: cca 190

Vývoj kurzu komodít sledujte na Zlaťáky

Zaujímavá vás aktuálny vývoj cien drahých kovov? Na úvodnej strane Zlaťáky.sk nájdete kurzy zlata, kurzy striebra, kurzy platiny a kurzy palladia spoločne s grafom, ktorý ukazuje rast/pokles ich hodnoty. Vďaka tomu budete neustále v obraze, aby ste mohli robiť správne investičné rozhodnutia.Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern