Aktuálne ceny: Cena zlata 2044.66 USD/oz   Cena striebra 24.987 USD/oz  

Legendárne príbehy z Britských ostrovov sa rozprávajú aj na investičných minciach

Blog
23.8.2023 | Zlaťáky

Určite ste o nich už počuli. O zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Alebo o múdrom a odvážnom kráľovi, okolo ktorého okrúhleho stola sa schádzali chrabrí rytieri. A tiež napríklad o čarodejníkovi Merlinovi, Malom Johnovi alebo Panne Mariane.Pravda, možno títo hrdinovia v skutočnosti nikdy neexistovali, ale legendy o nich kolujú dodnes. A píšu sa o nich knihy, točia filmy a cestu si našli aj na investičné mince Britskej kráľovskej mincovne.

Investičné mince zrodené z anglických legiend

Pred pár rokmi sa v legendárnej mincovni na Britských ostrovoch rozhodli vzdať hold britskému folklórnemu dedičstvu a obrátili svoju pozornosť do dávnych, legendami a hmlami opradených časov raného stredoveku. Tradícia dávnych príbehov totiž predstavuje bohatý zdroj inšpirácie a sily ako pre samotné umenie a kultúru, tak aj pre spoločnosť.

Legendárne príbehy a rozprávanie o Kráľovi Artušovi, jeho rytieroch okrúhleho stola a svätom gráli či historky o niekoľko storočí mladšom Robinovi Hoodovi a jeho partii zbojníkov totiž už dávno nepatrí iba Britom, ale vďaka početným spracovaniam sa stali súčasťou medzinárodného imaginária. Hoci v Británii sú predsa len o niečo viac doma.

Trilógia investičných mincí Mýty a legendy

Miniséria investičných mincí s názvom Mýty a legendy je koncipovaná ako trilógia, pričom každý jej diel bude venovaný trojlístku postáv spätých s jedným vybraným okruhom príbehov a postáv zo staroanglických legiend.

Ústrednou postavou prvej trojice sa stal celosvetovo preslávený zbojník Robin Hood, ktorému robí spoločnosť jeho družka Mariana a tiež hrdinov najbližší a najstatočnejší spolubojovník a priateľ Malý John.

Druhý rad zlatých a strieborných investičných mincí sa zase obracia priamo do vnútra slávnej artušovskej legendy a oslavuje bájneho kráľa Artuša a jeho verného učiteľa a zástancu, čarodejníka Merlina. Na ďalšie pokračovanie a dokončenie legendárnej mincovej trilógie si ešte síce budeme musieť počkať, ale na prvé diely sa už môžeme pozrieť. A treba si ich rovno zaradiť do portfólia investičných mincí.

Kto môže navrhovať legendy?

Pracovať s odkazom legiend je veľký záväzok. A nie každý výtvarník dostane v živote príležitosť podieľať sa na rozvoji storočných legiend, avšak na mýtoch a legendách Britskej kráľovskej mincovne dostali priestor hneď dve známe medailérske mená.

Autorom výtvarného riešenia prednej strany mince prvej časti trilógie je už veľmi skúsený, hoci stále mladý britský medailér Jody Clark, ktorého prácu - portrét Alžbety II. nájdeme napokon aj na zadnej strane všetkých mincí v celej minisérii.

Návrhy pre druhú tretinu – teda napríklad portréty kráľa Artuša či čarodejníka Merlina – sú potom dielom ďalšej súčasnej legendy Britskej kráľovskej mincovne, ilustrátora a sochára Davida Lawrenca.

Živých zbojníkov stráži kráľ a jeho čarodejník

Zbojnícka trojica v podaní Jodyho Clarka je vždy zobrazená v dynamickom geste – Robin Hood stojí vo vetvách stromu a napína tetivu svojho legendárneho luku, Malý John je v strehu s drevenou palicou a Robinova družka Mariana s lukom a potulcom šípov na ramene sa prediera lesným porastom.

Clarkovi sa tak na minciach podarilo vdýchnuť legendárnym postavám život a zároveň našiel spôsob, ako ich ponechať úzko späté s hlbokými lesmi, ktoré k ich príbehom neodmysliteľne patria.

Plný života je aj bájny kráľ Artuš, ktorého David Lawrence zobrazil vo chvíli náprahu s magickým mečom Excaliburom pred bránami svojho hradu Kamelotu. A energia nechýba ani čarodejníkovi Merlinovi zobrazenému v kúzelníckom šate so sovou na ramene, ako sa opiera o svoju kúzelnú palicu a pravou rukou vládne magickým gestom.

Mýty a legendy sú skrátka a dobre jedinečnou ukážkou, ako je možné aj vo svete investícií do drahých kovov skĺbiť tradíciu s modernými trendmi. Necháte sa očariť aj vy?
Další aktuality
Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
3.239.2.192

Holoubek koncern