Aktuálne ceny: Cena zlata 2072.09 USD/oz   Cena striebra 25.485 USD/oz  
  Zlaťáky    Investičné zlaté mince     Zlatá investičná minca The Queen´s Beasts The White Greyhound 1 Oz 2021

Zlatá investičná minca The Queen´s Beasts The White Greyhound 1 Oz 2021

16:34
posledná aktualizácia ceny
006036
kód produktu
2 244,10 EUR
oslobodené od DPH
Platba kartou u tohto produktu nie je možná.
Skladom Na objednávku (14 pracovních dní)
-
+


Dostupnosť na predajniach

NIE JE SKLADOM

Pozrite si produkt

Podrobný popis

The Queen´s Beasts - White Hound of Richmond - 1 Oz

Zlatá investičná minca s hmotnosťou 1 Oz (31,21 g) v rýdzosti najčistejšieho 99,99 % zlata, ktorú vydáva Britská kráľovská mincovňa na rok 2021, je desiatou a poslednou mincou zo série "The Queen´s Beasts", ktorá je venovaná desiatim heraldickým zvieratám kráľovnej Alžbety II - levovi anglickému, gryfovi Eduarda III, Sokolovi Plantagenetovcov, Čiernemu býkovi vojvodov z Clarence, Yaleovi Beaufortovi, Bielemu levovi Mortimerovcov, Červenému drakovi z Walesu, Jednorožcovi zo Škótska, Bielemu koňovi z Hannoveru a Bielemu psovi z Richmondu.

Na reverze mince je zobrazený chrt vzpriamený na zadných nohách, ktorý prednou labou drží erbový štít. Na erbovom štíte rozdelenom na polovicu je dvojitá tudorovská ruža, ktorá je podriadená kráľovskej korune a zároveň je pod jej ochranou. Tudorovská ruža heraldicky spája dve konkurenčné vetvy anglickej kráľovskej dynastie Plantagenetovcov - bielu ružu Yorkovcov a červenú ružu Lancasterovcov. Okraj motívu zdobí nápis "WHITE GREYHOUND OF RICHMOND", hmotnosť, rýdzosť, rok vydania a iniciály autora návrhu "JC".
The Queen's Beasts je séria desiatich sôch, ktoré vytvoril sochár James Woodford pri príležitosti korunovácie Alžbety II. v roku 1953. Ich štylizovanú podobu pre sériu mincí vytvoril talentovaný rytec Jody Clark.
Pôvod richmondského bieleho chrta siaha do 14. storočia a spája sa s Jánom z Gentu, tretím synom anglického kráľa Eduarda III. Toto plemeno psov bolo veľmi obľúbené na severe Anglicka a v heraldike znamenalo majestátnosť, odvahu, ostražitosť, rýchlosť a vernosť. Ján z Gentu si vybral chrta do svojho erbu, ktorý používal spolu s titulom grófa z Richmondu. Vplyvný titul sa viazal na jedno z najvýznamnejších lén v Anglicku, hontiansky gróf z Richmondu. Po svadbe s bohatou dedičkou Blankou z Lancasteru sa stal vojvodom z Lancasteru a zakladateľom rovnomenného kráľovského rodu. Legitimizácia jeho nemanželských potomkov dala vzniknúť rodu Beaufortovcov, z ktorého po matke pochádzal prvý tudorovský panovník Henrich VII.
Titul grófa z Richmondu v anglických dejinách často zanikal, aby sa neskôr obnovil. Edmund Tudor s novoprideleným titulom 1. grófa z Richmondu v roku 1452 prvýkrát použil na svojej štandarde bieleho chrta a tudorovskú ružu. Odtiaľ sa počas vlády jeho syna Henricha VII. dostala na kráľovskú štandardu. V tom istom čase richmondský biely chrt nahrádza anglického leva na mieste štítonosiča, ktorý sa spolu s červeným waleským drakom stáva heraldickým nositeľom kráľovského erbu.

Na averze je zobrazený portrét kráľovnej Alžbety II, ktorý je piatym a definitívnym mincovým portrétom kráľovnej. Za ním nasledujú iniciály umelca "J.C.", nápisy "ELIZABETH II. D.G. REG.F.D." a nominálna hodnota.


Tento výrobok je súčasťou týchto súprav výrobkov:

Séria The Queen´s Beasts - investičné mince

Špecifikácia produktu

Emisia:
2021
Mincovňa:
Royal Mint
Priemer:
32.69 mm
Krajina pôvodu:
Veľká Británia
Autor:
Jody Clark
Hmotnosť:
31,21 g (1 Oz)
Nominálna:
100 GBP
Rýdzosť:
999,9/1000 Au
Séria:
Queen's Beasts

Výkupný formulár

Radi od vás vykúpime investičné kovy zakúpené u nás ale aj u konkurencie. Naši zákazníci vždy dostanú najvyššiu možnú cenu ponúkanú v danom čase. Vyplňte formulár nižšie a my Vás budeme kontaktovať. Ďakujeme za dôveru.Overené zákazníkmi
Dodavatelé
Obsah toho webu nie je možné v žiadnom prípade považovať za investičné doporučenie. Uverejnené články a analýzy je potrebné vnímať ako subjektívne názory zamestnancov spoločnosi SAFE HERITAGE, a.s.
18.206.12.157

Holoubek koncern